Díky jedinečné spolupráci mezi správou Státního hradu a zámku Frýdlant a Římskokatolickou církví ve Frýdlantu se podařilo navrátit posmrtný portrét Melchiora z Redernu do děkanského kostela Nalezení sv. Kříže. Toto mimořádné dílo bude veřejnosti představeno u příležitosti konání Dnů Evropského historického dědictví v září tohoto roku.
V neděli 13. června 2010 se po slavnostním biřmování udělovaném biskupem litoměřickým mons. Janem Baxantem v děkanském kostele Nalezení Sv. Kříže ve Frýdlantu v Čechách uskutečnilo slavnostní zpřístupnění mimořádné výtvarné památky. Jedná se o posmrtný portrét Melchiora z Redernu, doplněný bohatou symbolikou. Olejomalba o rozměrech 3,5x3,5 m vznikla patrně v dílně některého z rudolfinských umělců v Praze v letech 1600 - 1605. Objednavatelkou obrazu byla hraběnka Kateřina z Redernu, rozená Šliková, vdova po Melchiorovi.
Slavnostní představení restaurovaného obrazu odborné i laické veřejnosti zahájil P. Vít Audy, duchovní správce římskokatolické farnosti Frýdlant. Přítomné uvítal starosta města Frýdlant Dan Ramzer. Poděkoval všem institucím za spolupráci a vyjádřil naději v její trvání.
Milan Svoboda z katedry historie FP TU v Liberci stručně promluvil o historii Redernů a také o mimořádné památce, jíž posmrtný obraz válečníka Melchiora z Redernu nepochybně je.
Miloš Kadlec, ředitel Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci, vysvětlil pojetí moderní památkové péče na příkladu navrácení restaurovaných exponátů do jejich původního prostředí za spolupráce Správy státního zámku Frýdlant a litoměřického biskupství.
Radana Hamsíková-Podzemná, akademická malířka a restaurátorka, promluvila krátce o náročných restaurátorských pracích, na nichž se podílela i její dcera Dagmar Hamsíková. Renesanční plátno bylo téměř z poloviny rozpadlé, proto práce na jeho záchraně trvala dva roky.
Jana Pavlíková, kastelánka hradu a zámku Frýdlant, poděkovala za pomoc a instalaci obrazu v děkanském kostele. Pojednala stručně o osudech plátna uloženého od 19. století na hradu Frýdlant.
Závěrečného slova malé nedělní slavnosti se ujal litoměřický biskup Jan Baxant. Podle něj má velký význam jak kooperace všech institucí a jejich odborníků, tak samotné zpřístupnění pracně obnoveného obrazu pro veřejnost z regionu, celé vlasti i ze zahraničí. Frýdlantsko tak získává zpět svou historickou a duchovní tvář právě prostřednictvím opravovaných památek.
Je velmi důležité, aby se o mimořádném uměleckém díle dozvěděla nejen široká odborná veřejnost, ale i všichni zájemci o umění.
Foto: Jan Čížek
Frýdlant 15/06/10
PhDr. Milan Svoboda, Ph.D.( katedra historie FP TU v Liberci)
V září tohoto roku proběhne, jako každý rok, ve Frýdlantu akce k Dnům Evropského historického dědictví. Letošní téma se jmenuje "Duše památek". Městské muzeum Frýdlant ve spolupráci s Římskokatolickou farností Frýdlant připravuje na sobotu 18. září 2010 návštěvu kostela Nalezení sv. Kříže s komentovanou prohlídkou zrestaurovaného obrazu Melchiora z Redernu na katafalku. S historií tohoto funerálního obrazu seznámí pan Svoboda, který se historii rodiny Redernů věnuje dlouhá léta. S předstihem bude veřejnost na tuto akci pozvána pomocí letáků umístěných na webových stránkách města a na obvyklých místech. (vs)
Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01 FRÝDLANT
tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd