ENDEFRRUPLNLSPIT

Projekt k výročí 1. světové války startuje v Městském muzeu

Legionáři

Naši příznivci jistě vědí, že Městské muzeum Frýdlant v loňském roce uspořádalo úspěšnou tematickou výstavu pod názvem „Velké prádlo našich babiček“. Výstava je již minulostí, ale odbor kultury neusnul na vavřínech a naplánoval výstavu další. Důležité bylo zvolit téma a samozřejmě zajisti dostatek financí. Výběr tématu se nabízel vlastně sám, protože letošní rok je svázán s událostí, která zanechala výraznou stopu v evropských i světových dějinách. Před 100 lety, přesněji 28. 7. 1914, rozpoutala Rakousko – Uherská monarchie válečný konflikt, jehož záminkou byl sarajevský atentát na rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, následníka trůnu, a jeho ženu Žofii. Pravým důvodem byly ovšem agresivní plány velmocí seskupených v Trojspolku a Dohodě. Výsledkem čtyřletého světového válečného šílenství bylo obrovské utrpení - 10 milionů mrtvých, 20 milionů raněných, 6 milionů zmrzačených. Byly zničeny mnohé kulturní památky (např. gotická katedrála v Remeši)a válečné náklady se odhadují na 338 miliard dolarů. 1. světovou válkou také končí éra velkých evropských monarchií – revoluce v Rusku a Německu nastolila republikové zřízení, rostoucí národní hnutí vyvolá rozpad Rakousko-Uherské monarchie a vznik samostatných států, tedy i Československé republiky.

Téma bylo jasné, ještě zajistit finance. I to se zdařilo, protože Město Frýdlant bylo opět úspěšné a získalo dotaci z Evropských fondů Euroregionu Nisa.

Jsme rádi, že vás můžeme pozvat na akci s jednoduchým názvem „1. světová válka“, kterou chceme oslovit všechny generace obyvatel nejen Frýdlantska, ale celého regionu.

Stěžejní aktivitou je výstava, která mapuje vliv 1. světové války v našem regionu – dobové poměry, legionáři, válečné hroby, zajatecké tábory apod. Výstava bude přístupná veřejnosti od 3. února do 14. března. Poté se přestěhuje do partnerského města Zittau, kde ji bude možné navštívit až do konce dubna. Součástí výstavy a vlastně i pozvánkou budou exteriérové informační tabule.

Doprovodnými akcemi budou přednášky, zabývající se válečnými tématy – od 1. světové války až po novodobé světové válečné mise, v městském kině, 5. února od 16 hodin. Přednáškové odpoledne uzavřeme filmem Signum Laudis.

I když celý projekt v dubnu končí, navážeme na něj putovní akcí, kterou ve Frýdlantu zahájíme, a poté postupně navštíví různá místa a města na Liberecku. Jak dlouho a kam doputuje, to zatím nedokážeme říct, protože stále jednáme s možnými partnery.

Připomínce výročí 1. světové války se také věnuje projekt Čs. obce legionářské „Legie 100“. Je nám potěšením, že jsme se díky naší akci stali partnery projektu a zástupci legionářské obce nám pomohli projekt připravit.

Nezbývá nám nic jiného, než vás srdečně pozvat na výstavu i přednášky a přát si, aby vám náš projekt přinesl poučení, informace a především zdůraznil nesmyslnost jakéhokoliv válečného šílenství.

A ještě malou poznámku na závěr – akcí, které budou letos připomínat začátek světové války, bude mnoho, ale Frýdlant je mezi prvními v ČR, kdo se připomínce věnuje.

Frýdlant 23/1/2014

24.1.2014 8:56:56 - aktualizováno 31.1.2014 14:39:28 | přečteno 1049x | beranova
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load