1. světová válka v kině

Plakát přednášky

Cyklus přednášek v rámci projektu „Příprava a realizace výstavy 1. světová válka“, učený pro širokou veřejnost.

Ve středu 5. února 2014 od 16 hodin v Městském kině Frýdlant.

Vystoupí František Smrček a Pavel Skácel. Přednášky jsou tematicky zaměřeny na období 1. světové války v kontextu k české historii, legionářská historie a kontinuita v novodobých vojenských misích.

Po skončení přednášek bude promítnut český film z roku 1980 „Signum laudis“, v hlavních rolích Vlado Müller, Josef Bláha, Ilja Prachař, Radovan Lukavský, Jiří Kodet a další.

V psychologickém dramatu z první světové války je ústřední postavou bývalý překupník koní kaprál Hoferik, který převezme velení po padlých důstojnících na ruské frontě. Na statek, kde jsou vojáci ubytovaní, přichází generál Berger, který mu odevzdá vyznamenání Signum laudis. Situace se však vyhrotí v momentu, kdy statek obklíčí němečtí vojáci. I když generál na Hoferikovu radu proti nim vyšle pluk vojáků, štáb se rozhodne vzdát. Ale nejdřív se musí zbavit fanatického Hoferika, a proto se rozhodnout postavit jej před vojenský soud ...

(Signum laudis - Vojenská záslužná medaile (německy Militär-Verdienstmedaille) byla rakouské záslužné vyznamenání. Založil ho 12. března 1860 rakouský císař František Josef I. a byla udělována za vojenské zásluhy ve válce i v míru.)

Frýdlant 3/2/2014

4.2.2014 13:06:47 - aktualizováno 4.2.2014 14:20:01 | přečteno 866x | beranova