ENDEFRRUPLNLSPIT

Svatba jen jako, a přesto opravdově - r. 2008

IMG 0168

První květnové úterý si žáci 6. třídy za Základní školy, Základní umělecké školy a Mateřské školy Frýdlant, okres Liberec, pracoviště Bělikova ul. vyzkoušeli svatbu nanečisto. V rámci předmětu člověk ve společnosti jim paní učitelka Dana Nejezchlebová domluvila na frýdlantské radnici svatební obřad jak se patří a se vším všudy.

Děti si připravily kostýmy, květiny, oznámení, pozvánky, koláčky, dárky i blahopřání. Dokonce měly i prstýnky a nacvičily si novomanželský polibek. Svatební řeč vedl starosta Dan Ramzer, jakoby mluvil ke skutečnému ženichovi a opravdové nevěstě. Jen se v závěru proslovu příliš často objevovalo slůvko jako: „Slečno nevěsto Terezko, berete si dobrovolně jako za manžela zde přítomného Petra?“. Matrikářka Ivana Spatzierová všechno vážně vedla a organizovala, varhaník hrál zamilované melodie a blesky fotoaparátů vrhaly nezvyklé světlo do starobylé obřadní síně.

IMG 0172, obrázek se otevře v novém okně IMG 0148, obrázek se otevře v novém okně IMG 0155, obrázek se otevře v novém okně

Jedenácti až dvanáctiletí školáci se svých rolí ujali skvěle. Jedni hráli rodiče, další svědky a zbytek třídy svatebčany. Na nic se nezapomnělo, dokonce proběhlo i poděkování rodičům, což je zřejmě frýdlantská specialita (mimochodem velmi vydařená a dojemná).

Po obřadu besedoval starosta s „jakosvatebčany“ už jako s malými občany. A otázky pršely jedna za druhou: „Proč ještě nejsou přechody na Fügnerově ulici? Kdy bude hotové koupaliště a kdy náměstí? Přijde na kašnu zase socha Valdštejna? Dá se něco dělat proto, aby na chodnících nebyla psí hovínka? Co ty díry v silnicích a chodnících? A kolik to bude vše stát? Milióny? Kolik? Deset, třicet, padesát? Kolik stála oprava ulice před naší školou? Takový malý kousek! A 7 a půl miliónu? Jo, a kdy naposledy hořela věž frýdlantské radnice?“. Starosta poctivě na všechny otázky odpovídal, jen měl trochu problémy s tím, že takové vážné věci vysvětloval dětem na začátku puberty. Jaké volit formulace, jakých cizích slov se vyvarovat, co mohou takto malí posluchači pochopit? Čemu mohou už rozumět? Vědí třeba, co jsou to dotace a operační programy?

IMG 0160, obrázek se otevře v novém okně IMG 0135, obrázek se otevře v novém okně IMG 0175, obrázek se otevře v novém okně

Svatba na nečisto byla takový malý experiment spojení školní výuky a chodu úřadu na radnici. „Je jasné, že to, co si děti prožijí, je pro ně mnohem cennější a účinnější než suchá učebnicová teorie. Jsme rádi, že jsme mohli šesťákům tento zážitek zprostředkovat,“ řekl starosta.

IMG 0145, obrázek se otevře v novém okně IMG 0150, obrázek se otevře v novém okně IMG 0141, obrázek se otevře v novém okně

Frýdlantská radnice má v květnu v plánu pět skutečných svateb. V letních měsících bude nově pořádat i svatební obřady na nádvoří radnice a dokonce nabízí i kostýmované svatby situované do doby Albrechta z Valdštejna. Všichni se snaží, aby svatba na frýdlantské radnici byla zážitkem, na který se rádo vzpomíná.

Foto: Roman Müller

Frýdlant 06/05/08
(aš)

7.5.2008 12:47:45 - aktualizováno 15.5.2019 16:23:36 | přečteno 2444x | Mgr. Alena Švejdová

Diskuze

Nejlepší je z celé svatby svatební noc.
Eusebius.  |  7.5.2008 14:08:48
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load