ENDEFRRUPLNLSPIT

Pravidla pro psaní článků jsou stále aktuální

Chcete psát články do novin nebo na webové stránky? Pište, ale snažte se držet určitých pravidel.
Tisková mluvčí Městského úřadu Frýdlant za spolupráce s profesionální novinářkou sestavila devět jednoduchých pravidel, která pomohou udělat Váš článek úspěšným.

Pravidlo č. 1:
Pamatujte, že novinář je vytížený člověk, který je neustále pod časovým tlakem. Pište stručně, jasně, článek má mít úvod, který má obsahovat nástřel toho, o čem článek je, což rozvedeme v druhé části a doložíme fakty, v závěru by mělo být shrnutí a nástin do budoucna. Nikdy by neměl být delší než jedna A4 (polovina stránky je ideální). To nejdůležitější je na začátku.

Pravidlo č. 2:
Zvolte poutavý titulek. Musí zaujmout, ale zároveň korespondovat s tím, co v článku tvrdíte. Je jasné, že zprávy budete posílat e-mailem, tak nezapomeňte vyplnit předmět zprávy - to je to, co musí přitáhnout pozornost a nedovolí adresátovi Váš příspěvek přehlédnout.

Pravidlo č. 3:
Pokud zvete na nějakou akci, tak musí být jednoznačně dáno: co, kdy, v kolik, kde se koná, kdo to pořádá, jak se lidé mohou zapojit, kdy, kde a jak se mohou hlásit, co je to bude stát a kdy se předpokládá konec akce. Uvítají se i praktické rady: co s sebou a co na sebe.

Pravidlo č. 4:
Nepište dlouhá souvětí a nepoužívejte trpné rody. Ztratíte se v nich i se svou myšlenkou a čtenář jakbysmet. Také je nebezpečí, že utopíte podmět a v příčestí minulém budete mít „špatné“ i/y.

Pravidlo č. 5:
Vždy je zajímavější ta informace, která včas na něco zve, než ta, která říká: „Vidíte, kdybyste to věděli, tak jste tam také mohli být!“.

Pravidlo č. 6:
Nezatěžujte sebe ani toho, kdo bude Váš text zpracovávat, zbytečným formátováním. Volte jednoduché písmo - nejlépe Times New Roman nebo Arial. Použijte tučné na to důležité a to co, chcete odlišit, pište kurzívou. Tvořte odstavce jen klávesnicí ENTER, nevkládejte do odstavců body. Zarovnávejte vše k levému okraji nebo do bloku.

Pravidlo č. 7:
Používejte TABULÁTOR - nedělejte dlouhé mezery (např. v přehledech) MEZERNÍKEM, ten je jen na jednu mezeru mezi slovy. Mezera patří vždy za znaménka: . , : ! ?. Ale naopak před nimi není!

Pravidlo č. 8:
Je dobré napsat místo a datum tvorby článku a také kontakt na toho, kdo bude k dispozici k novinářským otázkám. Tady je dobré udat celé jméno i s případným titulem a s pracovním zařazením. Pokud je to možné, tak číslo na pevnou linku i na mobilní telefon.

Pravidlo č. 9:
Máte-li fotografie, tak jednu - max. tři přiložte k článku jako přílohu (nevkládejte je do článku, špatně se s tím pak pracuje) a zmiňte to na konci textu. Nezapomeňte uvést autora fotografií. Fotografie vybírejte pečlivě, aby byly vyvážené a dostatečně akční. Někdy je lepší větší detail než osmnáct lidí pod šesti stromy za dvanácti auty a s hejnem husí nad hlavou. J

Frýdlant 15/03/10
Mgr. Alena Švejdová, zástupce tiskové mluvčí MěÚ Frýdlant, tel. 488 886 500, 728 406 154

15.3.2010 11:45:36 - aktualizováno 25.2.2019 14:22:27 | přečteno 1936x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load