Poškodili jste si občanský průkaz? Řešení neodkládejte!

poškozený občanský průkaz

Každý občan ví, že si na své doklady musí dávat pozor. Neztratit je, nenechat si je ukrást, nepoškodit je a nedávat je třeba do zástavy. No, ale ne všichni to dělají. Přestože jsou na úřadě ve Frýdlantě upozorňováni všichni noví držitelé občanských průkazů, aby doklady nenosili v peněžence, stále se tak děje.

Mladý muž přišel v pátek ráno, že už s občankou nic nevyřídí a že chce novou. Jeho průkaz byl po třech letech nošení v peněžence v zadní kapse kalhot už v hodně žalostném stavu. „Ani jsem se raději neptala, jak dlouho s takovým dokladem v troskách chodil po světě. Mladý muž byl totiž dost nepořádný – nebyl to u nás jeho první prohřešek, a tak dostal za poškození dokladu pokutu rovnou pět set korun,“ říká úřednice z prvního patra budovy B frýdlantského městského úřadu.

Klient si bude teď muset vystačit s pouhým Potvrzením o občanském průkazu, na které však toho moc nevyřídí, protože to není doklad totožnosti, ale jen informace, co se stalo s občanským průkazem držitele. Za vystavení nového dokladu je v těchto případech potřeba zaplatit správní poplatek 100 Kč. „To samozřejmě není pokuta, ale poplatek za to, že stát musí vydat jiný doklad za ten, který by za normálních okolností ještě platil, ale kvůli ztrátě, odcizení, poškození nebo zničení už platit nemůže,“ vysvětluje Zlata Mauerová, která takových případů řeší deset do týdne.

Mladý muž se tvářil překvapeně, že si má na doklady pořídit dokladovku a nosit ji odděleně od peněz. Dokladovka je pevná a přežije bez úhony i sezení statného jedince na tvrdé židli. Spousta lidí ji už dávno používá. Jde jen o zvyk. Dokladovku si můžete uložit na bezpečné místo ve svém příručním zavazadle. Nevytahujete ji několikrát denně jako peněženku a tak eliminujete nejen její poškození, ale i případnou ztrátu nebo odcizení,“ stále dokola vysvětluje úřednice.

IMG 0111, obrázek se otevře v novém okně
Jeden z typů dokladovky, kam se pohodlně vejde starší občanský průkaz i ten nový s formátem stejným jako má např. řidičský průkaz. Dokladovku pořídíte v každém dobrém papírnictví. (aš)

5.9.2016 8:40:10 - aktualizováno 7.5.2019 13:05:38 | přečteno 7192x | Martina Petrášková