Nejsem kočkomil, jenom nejsem lhostejná

Kocour Šéfík

V Otázkách a odpovědích na webu Města Frýdlant se objevily podněty upozorňující na množství koček, které se pohybují na frýdlantských sídlištích. Je jich hodně, všude vlezou, kálejí a močí po okolí, lezou po kapotách aut. Některým lidem kočky vadí a jiní se zase o ně starají. Pojďme se na věc podívat z pohledu ženy, která se snaží kočkám najít domov, pomáhat přežít různé útrapy od života i od lidí nebo důstojně svůj život skončit.

Opravdu NEpatřím k "šíleným" krmičům, kteří znečišťují prostředí a jinak nechávají kočky na pospas osudu. Já se, na rozdíl od zmíněných "dobrodinců", o všechna zvířata v nouzi skutečně starám.

Moje péče o bezprizorní kočky v mém okolí začala už v r. 2010, kdy jsem zachránila sídlištního kocourka s obrovskou kýlou (epileptika), vzala ho do bytu a prožili jsme spolu hezkých 8 let (22. července t. r. musel odejít z důvodu častých záchvatů). Potom následovalo zachraňování kočky, která v sobě nosila mrtvá koťata. Dnes se ve svých 10 letech těší dobrému zdraví. Další kočku někdo se sídlištních obyvatel polil latexem, nemohla jsem se samozřejmě dívat na její trápení. Není tomu dlouho, volně žijící kocour, který byl už v mojí péči, byl polit  motorovým olejem.

Byl to onen kocour, na kterého si šel kdosi na radnici stěžovat, že má vzteklinu, ale on, chudák bezzubý, jen slinil. Nakonec se u veterináře zjistilo, že má poleptaný jazyk a patro, jak se ho někdo snažil zlikvidovat. Nechala jsem ho samozřejmě uspat, stejně jako dalšího kocoura s rozkopanými varlaty a poraněným hřbetem. Na kočku (s drátem kolem krku), která uvízla v křoví, jsem byla upozorněna telefonem starší obyvatelkou našeho sídliště. Nemohla jsem ji nezachránit.

Takových čtyřnohých chudáků, kteří potřebovali pomoc, už bylo víc. Na rozdíl od jiných lidí nedokážu projít kolem bez povšimnutí, vidím to a nejsem lhostejná!

Kočky také nechávám na své náklady kastrovat a je-li třeba, utratit. Letos jsem odchytla jednu kočku na kastraci, týden dostávala antibiotika, léčba úspěšná nebyla, kočka byla uspána spolu s dalšími dvěma kocoury. Do podrobností zabíhám proto, abych ukázala, co moje péče obnáší. Zvlášť hrdá jsem na to, že se občas podaří některou z koček vnutit novému majiteli. Kolegyně má doma "naše" 3 kočky+1 kocoura, sousedé v paneláku 2 kočky+1 kocoura, kamarádka 1 poloslepou kočku po úrazu oka. Celkem bylo za dobu mého působení vykastrováno 12 koček, 1 kočka a 4 kocouři byli uspáni, 10 umístěno do rodin. Myslím si, že je to docela úspěch, nemám odchytové klece ani rukavice. Zdůrazňuji, že všechny mnou sledované kočky jsou pravidelně odčervovány a zbavovány parazitů.

Příčinu přemnožení „toulavých“ koček nevidím v jejich krmení a péči o ně, ale v NEzodpovědnosti majitelů, kteří svá vlastní zvířata NEkastrují a zbavují se jich tak, že je vyhazují z aut na sídlišti. Dle slov očitého svědka byly např. u nás vyhozeny z auta 3 kočky!  Po čase krásný dlouhostrstý kocourek, kterého se naštěstí kdosi ujal. Dalším problémem je, když po smrti majitele, jeho zvířata (většinou NEkastrovaná) příbuzní automaticky vyženou mezi paneláky. Znám to a vím, že se to děje. Takových tu bylo před lety 6 - NEvykastrovaných! Ty se potloukaly kolem popelnic a pochopitelně se množily - to vše vinou NEzodpověných majitelů! Kočka je zvíře teritoriální, zdržuje se tam, kde se narodila, a když dojde ke kastraci, drží se v blízkosti domu, netoulá se. Také je smutné, když člověk v období vánočních svátků loví z popelnice krabici s koťaty - i to jsme si tu před pár lety prožili.

Opravdu nejsem žádný speciální kočkomil. Ale když vidím kterékoliv zvíře, co potřebuje a zasluhuje pomoc, neodmítám.

Kocour Šéfík
kocour Šéfík

Kocour Béďa
kocour Béďa

Kocouři a kočky při krmení slupnou i tabletu na odčervení, obrázek se otevře v novém okně
Kocouři a kočky se nakrmí a přitom slupnou i tablety na odčervení nebo se nechají chytit kvůli ošetření, kastraci nebo předání do nové rodiny. Kdo chce pomáhat, musí nejdříve získat důvěru.

-----

Tolik vyprávění naší spoluobčanky. Věříme, že se brzo dostaví další úspěchy jejího snažení a třeba se k ní přidají další, kdo pomohou. Vždyť kočka domácí je už po tisíciletí průvodcem člověka, který se o ni má zodpovědně starat: dát jí domov, péči a pomoc v nouzi.

Foto: archiv MěÚ
Frýdlant 12/09/2018

PS: Dodáváme, že opuštění zvířete je přestupek proti zákonu na ochranu zvířat proti týrání. Každý může oznámit na Policii ČR např. SPZ auta, ze kterého bylo zvíře vyhozeno.

12.9.2018 12:41:40 - aktualizováno 12.9.2018 14:01:53 | přečteno 684x | Mgr. Alena Švejdová