ENDEFRRUPLNLSPIT

Bacha! Dej mu přednost! Jede zprava!

2016_autonehoda_naraznik_zprava, autor: aš

Na Frýdlantsku jsou desítky případů, kdy křižovatka nemá vyznačenu přednost v jízdě dopravními značkami. Pak platí: „Dej přednost vozidlu, které přijíždí zprava!“ Dříve se tomuto pravidlu říkalo „pravidlo pravé ruky“ a naši otcové a dědečkové jej ovládali naprosto samozřejmě.

V dnešní rozmazlené a nalinkované době je však řidič veden dopravním značením téměř na každé křižovatce. Ale ouha! Jak houstne síť, jak přibývá nových ulic a uliček, tak už není možné všude všechno značit. Problém pak nastává v lokalitách, kde je nová výstavba, pár domů tvoří ulici, za několik metrů už je zase křižovatka, velká parkoviště u obchodních domů jsou jedna křižovatka za druhou, … Na každé nemůže být semafor nebo svislé dopravní značení. Vodorovné zas zapadne sněhem … Prostě, dej přednost zprava, a hotovo!

„Řidičům nezbývá nic jiného, než si zopakovat základní pravidla pro provoz na pozemních komunikacích tak, jak stanoví zákon č. 361/2000 Sb., § 22 jízda křižovatkou. Je třeba předcházet nejhoršímu a to dopravní nehodě, kde v nejlepším případě dojde jen ke hmotné škodě a v nejhorším k újmě na zdraví člověka,“ říká zkušební komisař Ludvík Pfleger z odboru dopravy MěÚ Frýdlant.

A co vy, frýdlantští řidiči, neprojíždíte náhodou každý den křižovatkou, kde máte dát přednost zprava? Opravdu dejte pozor! Ten řidič, kterého máte po pravé ruce, nemusí stačit zabrzdit a vina bude na vaší straně. S tím, že to máte do kopce, že se vám špatně rozjíždí, že tak jezdíte vždycky, že tam dříve byla značka a teď už není, … s tím už prostě neobstojíte. Platí: Není-li dopravní značení, dej na křižovatce přednost vozidlům přijíždějícím zprava!


Foto: aš
Frýdlant 08/12/2016


12.12.2016 8:43:55 - aktualizováno 5.3.2019 10:48:42 | přečteno 1673x | Mgr. Alena Švejdová
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load