ENDEFRRUPLNLSPIT

Sbor dobrovolných hasičů Frýdlant

hasiči výjezd 2

Sbor dobrovolných hasičů Frýdlant
Okružní 1378
Frýdlant 464 01

email : hasici@mesto-frydlant.cz

Velitel jednotky SDH
Bc. Stanislav Socha, 
mobil : 602 581 854, velitel.hasici@mesto-frydlant.cz

Starosta SDH
Zdeněk Průša, mobil : 603 274 168, prusazdenek@seznam.cz

Sbor dobrovolných hasičů ve Frýdlantu má registrovaných 93 členů. Jde o děti, mládež, dospělé. Členská základna je velmi rozmanitá. Část členů tvoří také výjezdovou jednotku SDH Frýdlant, která je ale tvořena také dobrovolnými hasiči z Frýdlantu-Větrova.

SDH Frýdlant je občanským sdružením. Pomáhá Městu Frýdlant s organizací a zajišťováním různých akcí (Valdštejnské slavnosti, Frýdlant se baví,...), pořádá také vlastní kulturní a společenské akce, jako například Pálení čarodějnic, Vítání léta, Hasičský bál a pořádá hasičské soutěže pro dospělé a děti.

Jednotka SDH Frýdlant (JSDH Frýdlant) je organizace zřizovaná městem Frýdlant a je městem plně zabezpečována po finanční i materiální stránce.

JSDH Frýdlant je zařazena do kategorie JPO (jednotka požární ochrany) II/1 – výjezd jednotky do 5 minut od vyhlášení poplachu jednoho družstva o zmenšeném stavu (1+3). Dojezd do 10 minut z Frýdlantu. 

Členové sboru dobrovolných hasičů Frýdlant jsou určeni velitelem jednotky k pracovní pohotovosti mimo pracoviště, kterým je hasičská zbrojnice. Velitel jednotky zpracovává pro systém pohotovosti plán výkonu služby členů jednotky, kterým rovněž určuje členy jednotky k pohotovosti pro provádění požárního zásahu nebo záchranných prací jednotkou. Výkon služby je vždy složen minimálně z jednoho velitele, jednoho strojníka a dvou hasičů.

Každý hasič v této jednotce je proškolen nejméně 40 hodinami teoretických i praktických znalostí ročně a dále je povinen je doplňovat. Má potvrzení od lékaře, že je schopný a zdravotně způsobilý v jednotce působit a každé dva roky si toto potvrzení nechává obnovovat. Zvlášť velké nároky jsou kladeny na nositele dýchací techniky a strojníky.

Krom mimořádných událostí, jako jsou požáry, záchrana osob nebo zvířat z uzavřených prostor nebo výšky, odstraňovaní nebezpečných stavů (stromy, rampouchy, tzn. technické pomoci) je JSDH Frýdlant předurčena na řešení mimořádných událostí typu:

  • záchranné práce při silničních dopravních nehodách

  • zásah na nebezpečné látky (na komunikaci, do ovzduší nebo do vody)

  • plnění závěsného vaku pod vrtulníkem

Na základě rozdělení úkolů, jsou členové rozděleni do funkcí:

a) hasič

b) starší hasič

c) strojník

d) technik

e) velitel družstva

f) zástupce velitele jednotky

g) velitel jednotky


Jednotka SDH Frýdlant je tvořena družstvem Frýdlant JPO II/1 a družstvem Frýdlant-Větrov JPO III/1.

Spolupráce hasičů Frýdlantska s polskými partnery se rozšiřuje

jednání hasiči 4

O další polské partnery se rozšiřuje spolupráce hasičských sborů Frýdlantska a polských hasičských sborů. Nově budou součástí společných aktivit v rámci projektu také dobrovolní hasiči z polského Zawidowa, Sulikowa a ze Sieniawky. Spolupracovat budou v rámci projektu s polským městem Piensk a českými sbory dobrovolných hasičů z Frýdlantu, Dětřichova, Kunratic a Heřmanic. Navázat chtějí na letošní spolupráci těchto pěti obcí, během které například proběhla dvě víkendová hasičská cvičení v terénu. V těch by české i polské jednotky chtěly pokračovat i v příštím roce. 

29.11.2017 15:00:47 | přečteno 753x | Martina Petrášková | Celý článek
 

Frýdlantské náměstí opět hostilo soutěž mladých hasičů O předvánočního kapra

IMG 7766

Hasičskou soutěž O předvánočního kapra 2017 hostilo v sobotu 18. listopadu 2017 náměstí T. G. Masaryka ve Frýdlantu. Do klání o medaile i pohár se zapojilo celkem 15 družstev dětí. V kategorii mladší to bylo 7 družstev, v kategorii starší pak družstev 8. Soutěž pořádá Sbor dobrovolných hasičů Frýdlant ve spolupráci s Městem Frýdlant. 

20.11.2017 12:22:04 | přečteno 1863x | Martina Petrášková | Celý článek
 

Před radnicí bude hasičská mládež soutěžit v požárním útoku

P1090117

Hasičskou soutěž v požárním útoku dětí O předvánočního kapra 2017 bude v sobotu 18. listopadu 2017 hostit náměstí T. G. Masaryka ve Frýdlantu. Do klání o medaile i pohár se zapojí družstva z celého Frýdlantského výběžku. Soutěž pořádá Sbor dobrovolných hasičů Frýdlant ve spolupráci s Městem Frýdlant. Přijďte dětem fandit.

8.11.2017 9:10:11 | přečteno 513x | Martina Petrášková | Celý článek
 

Memoriál Karla Hartmana vyhráli frýdlantští hasiči. Domácí ženy byly třetí

Memoriál Karla Hartmana 18

Dvojnásobnou radost měli v sobotu 7. října 2017 na požárním cvičišti u autokempu dobrovolní hasiči z Frýdlantu. Podařilo se jim totiž časem 20,08 vteřin vyhrát poslední závod seriálu v požárním útoku Memoriál Karla Hartmana, čímž si zároveň vybojovali celkové prvenství v celém seriálu nazvaném Superpohár. Frýdlantské ženské družstvo obsadilo na memoriálu třetí příčku, v celkovém součtu Supepoháru to nakonec stačilo na stříbrnou medaili. 

13.10.2017 9:00:07 | přečteno 1003x | Martina Petrášková | Celý článek
 

Hasiči mají za sebou další společné cvičení, tentokrát v polském Piensku

cvičení Piensk 10

Třídenní cvičení složek IZS a polských dobrovolných hasičů proběhlo ve dnech 15. - 17. září 2017 v polském městě Piensk a jeho okolí. Zapojeno do něj bylo na šest desítek členů složek Integrovaného záchranného systému ČR (IZS) a také dobrovolných hasičů z polského města Piensk. Tématem cvičení byla dálková doprava vody a nácvik zásahu při požáru lesa.  

11.10.2017 10:30:47 | přečteno 727x | Martina Petrášková | Celý článek
 

Den IZS opět bavil děti i dospělé

Den IZS 2017 20

Stovky návštěvníků si přišly v pátek 15. září 2017 na náměstí T. G. Masaryka ve Frýdlantě prohlédnout ukázku techniky a vybavení složek integrovaného záchranného systému v rámci akce Den IZS 2017. Tu ve spolupráci s Policií ČR a Sborem dobrovolných hasičů Frýdlant opět uspořádalo Město Frýdlant. K vidění byla technika a vybavení profesionálních i dobrovolných hasičů, vojáků, zdravotních či vodních záchranářů nebo městské i státní policie. Nechyběl ani Tým silniční bezpečnosti nebo četnická pátrací stanice. Atmosféru na náměstí doplňovala Hudba Hradní stráže a Policie ČR. Diváky bavily i jednotlivé ukázky složek IZS. 

15.9.2017 15:31:30 | přečteno 2250x | Martina Petrášková | Celý článek
 

Extrémně těžký scénář vynesl frýdlantským hasičům devátou příčku

jcdlbdix1a 1200

Devátou příčku obsadili o víkendu frýdlantští dobrovolní hasiči v Novém Městě na Moravě na MČR dobrovolných hasičů ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Frýdlantský tým, který letos po šesté v řadě vyhrál krajské kolo soutěže a nominoval se tím na republikové mistrovství, byl jedním ze 14 soutěžních družstev. V soutěži ale musel řešit extrémně těžký scénář s řadou komplikací.

11.9.2017 14:29:36 | přečteno 831x | Martina Petrášková | Celý článek
 

Frýdlantští hasiči opět míří na Mistrovství ČR ve vyprošťování

hasiči před soutěží

Čtveřice dobrovolných hasičů z Frýdlantu bude v sobotu 9. září 2017 bojovat v Novém Městě na Moravě o co nejlepší umístění na MČR dobrovolných hasičů ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Frýdlantský tým, který letos po šesté v řadě vyhrál krajské kolo soutěže, bude jedním ze 14 soutěžních družstev mistrovství. 

4.9.2017 8:37:22 | přečteno 821x | Martina Petrášková | Celý článek
 

Frýdlantští hasiči získali dotaci na opravu vozidla a technické vybavení

hasičské auto 1

I v letošním roce obdrželo Město Frýdlant čtyři účelové dotace z Dotačního fondu Libereckého kraje, z programu č.: 1.1 Podpora jednotek požární ochrany obcí Libereckého kraje. Jedna ze složitějších akcí, oprava řadící převodovky na prvovýjezdové cisterně, je již ukončena. Ostatní aktivity, jako například nákup nových zásahových obleků pro výjezdovou skupinu, budou zrealizovány do konce tohoto roku.

25.8.2017 11:51:03 | přečteno 507x | Martina Petrášková | Celý článek
 

Další povedené video zachycuje úspěch frýdlantských hasičů

soutěž vyproštění 2

Po šesté v řadě se letos podařilo dobrovolným hasičům z Frýdlantu vyhrát Krajskou soutěž JSDHO Libereckého kraje ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, kterou koncem května opět hostil Frýdlant. Z akce vzniklo hodně povedené video, které můžete shlédnout zde. Více informací o samotné soutěži i to, že se hasiči vítězstvím v okresním kole nominovali do celorepublikového kola v Novém Městě na Moravě, se dozvíte v tomto článku

18.7.2017 12:54:15 | přečteno 344x | Martina Petrášková | Celý článek
 
1 2 3 4 5 6 další
23.2.2023 13:29:01 | přečteno 344x | Roman Műller
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load