ENDEFRRUPLNLSPIT

Pasování na čtenáře se stalo ve frýdlantské knihovně tradicí

pasování 6

Ještě než společně zakřičíme: „Hurá prázdniny!“ a skočíme do nich rovnýma nohama, připomeňme si čtenářskou slavnost našich nejmenších čtenářů - Pasování na čtenáře, které se stalo pro frýdlantské prvňáčky tradicí. A jak takové pasování probíhá? Jedná se o slavnostní akt, kdy se frýdlantskou radnicí  rozezní tajemná zaklínací čtenářská formule: Ve jménu pohádek, románů a básní, jménem všech literárních hrdinů a světů tě pasuji na čtenáře.

Ke slavnostnímu ceremoniálu je vždy přizván spisovatel dětských knížek, coby rytíř Řádu krásného slova. Dětem, ještě před samotným slavnostním aktem vysvětlí, jak taková kniha vzniká a jaká je cesta knihy od napsání až po vydání. Skřítek Knihomol dohlíží na to, jak prvňáčci zvládli během školního roku abecedu a čtenářské dovednosti.

K této slavnostní chvíli byly během let jejího znovu vzkříšení od roku 2016 přizvány významné osobnosti českého dětského čtenářství. Právě v roce 2016 odstartovala „pasování“ Petra Braunová, následující rok 2017 pasovala Ivona Březinová. Z daleké Ostravy k nám v roce 2018 zavítala Zuzana Pospíšilová a v roce 2019 se pasování ujala místní frýdlantská rodačka Sandra Dražilová Zlámalová.

Ročník 2020 byl posunut kvůli uzavření škol z důvodu pandemie koronaviru z června na říjen 2020. A tak se prvňáčci dočkali své slavnostní chvíle pasování až na začátku své druhé třídy. Zástupkyní spisovatelů dětské literatury byla pro tentokrát Danka Šárková z Krkonoš.

Jednou z našich nejlepších současných spisovatelek knih pro malé děti 1. stupně ZŠ je Daniela Krolupperová, která malé čtenáře popasovala loni v roce 2021.

Letošní, již sedmý ročník, se netradičně „zdvojil“. Aby o svou slavnostní chvíli nepřišli prvňáčci z žádné frýdlantské školy, pasovalo se nadvakrát. A tak 7. 6. 2022 přijala pozvání spisovatelka, redaktorka a překladatelka v jedné osobě Ivana Peroutková. Je to svérázná milá dáma a její knížky zaujmou i dospělé čtenáře. Její „Aničky“ oslovují již léta dětskou duši. Prvňáčkům přivezla kromě knížek i opravdovou panenku Valentýnku, která na vás děti čeká společně s Knihomolem v knihovně!

O týden později 15. 6. 2022 roztančila Frýdlantskou radnici společně s malými prvňáčky rodačka z Frýdlantu Lenka Jakešová. Její písničky a nyní i knížky s pohádkami a s básničkami provází generace malých dětí, které vyrostly právě na jejích písničkách.

Na co a na koho se mohou děti těšit příští čtenářské pasování? „Prvňáčci, nechejte se překvapit.“

Věřím, že tato tradice pasování na čtenáře dokáže přivést děti ke čtení knížek. Čtení je radost, kterou můžeme sdílet společně. Nezbývá než si přát, aby dětem láska ke čtení a knihám vydržela po celý život.

Za Městskou knihovnu Frýdlant
Radka Wittmayerová a nyní i „Pasovací rytíř“ Petr Praun

pasování na čtenáře 2022

pasování 1

pasování 1

 
pasování 2

pasování 2

 
pasování 3

pasování 3

 
pasování 4

pasování 4

 
pasování 5

pasování 5

 
pasování 6

pasování 6

 
pasování 7

pasování 7

 
pasování 8

pasování 8

 
 
22.6.2022 15:02:03 | přečteno 354x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load