ENDEFRRUPLNLSPIT

Městská policie Frýdlant začíná od června sloužit denní služby

velitel MP Frýdlant Petr Šantavý
Pět strážníků v plném nasazení má od června Městská policie Frýdlant. Všichni už se zapojí do běžné hlídkové činnosti v ulicích města. V květnu přitom hlídková činnost městské policie ve Frýdlantu začala jednou dvoučlennou hlídkou. Součástí týmu Městské policie Frýdlant je od června také služební pes, jeden ze strážníků je totiž služebním psovodem a má na služebního psa i platné zkoušky.

Město Frýdlant zřídilo svou městskou policii k 1. lednu 2022. K tomuto kroku bylo nuceno přistoupit kvůli zajištění bezpečnosti ve městě poté, co Statutární město Liberec neprodloužilo s Frýdlantem veřejnoprávní smlouvu o působení strážníků Městské policie Liberec na území Frýdlantu. Frýdlant se tak po téměř 10 letech úspěšného fungování strážníků liberecké městské policie ve městě vrátil k modelu vlastní městské policie. „Prvním strážníkem, kterého jsme k nové městské policii přijali, byl velitel Petr Šantavý, který nastoupil jako zaměstnanec města 1. března. Jeho úkolem bylo nejen fungování městské policie rozjet z hlediska její organizace, ale i vybrat si své budoucí kolegy. Musím říct, že v tomto směru byl zatím úspěšný. Už v květnu začal ve městě sloužit s prvním kolegou, který má platné zkoušky strážníka, teď v červnu nastupují další tři,“ říká místostarosta Frýdlantu Ing. Dan Ramzer. Další kolega, který se na zkoušky strážníka teprve připravoval, práci koncem května vzdal. „Stále i přes tuto komplikaci věřím, že se nám do konce roku podaří dostat do ideálního formátu 1+8, tedy jeden velitel a osm strážníků, kteří budou schopni při optimálním rozpisu služeb odsloužit drtivou většinu roku 24 hodin denně, 7 dní v týdnu,“ dodává Dan Ramzer.

První měsíc aktivní služby strážníků Městské policie Frýdlant ukázal, že mají pro město přínos. „Lidé si strážníky ve městě pochvalují. Ze svodek, které máme k dispozici je vidět, že už řeší takové ty klasické přestupky proti pořádku ve městě, dohlížejí na správné parkování, umějí vykázat narkomany či opilce z veřejného prostranství, kde brání běžnému provozu a reagují také na podněty od veřejnosti,“ uvádí starosta města Jiří Stodůlka. V květnu byla ve službě jedna hlídka vždy čtyři dny v týdnu, ve 12 hodinových směnách.

Od června už budou strážníci ve městě k vidění denně. „V práci bude každý den jedna hlídka, opět na 12 hodinovou směnu. Někdy to bude v noci, někdy to bude přes den, ale každý den by v ulicích Frýdlantu měl půl dne někdo sloužit. Vlastně to bude podobné jako v době, kdy ve Frýdlantu končila městská policie Liberec. Také tu každý den někdo byl, ale jen na půl dne, někdy na denní a někdy na noční službu,“ říká velitel Městské policie Frýdlant Petr Šantavý. Hlídky budou složené buď ze dvou strážníků, nebo z jednoho strážníka psovoda, kterého bude doprovázet jeho pes. „Služební pes je pro strážníka i policii výhodou, strážník díky němu totiž může sloužit i sám, protože pes ho dokáže spolehlivě ohlídat. Ti psi jsou cvičení na to, aby při komunikaci strážníka s jinou osobou svého psovoda hlídali, znají povely, podle kterých se mají chovat, podle kterých mají jednat. A jsou jednoznačně autoritou, málokdo se s těmito vycvičenými většími plemeny chce pouštět do křížku,“ vysvětluje velitel městské policie.

Nově zřízená městská policie Frýdlant bude působit v prostorách, které pro svou práci doposud využívali strážníci liberecké městské policie. „Jde o zázemí v budově č. p. 99 na náměstí T. G. Masaryka, kde jsou i počítače napojené na městský kamerový dohlížecí systém, který strážníci obsluhují,“ dodává starosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

V současné době mají strážníci Městské policie Frýdlant k dispozici téměř veškeré potřebné vybavení a to jak osobní, tak společné. Disponují již zbraněmi, teleskopickými obušky, obrannými spreji, služebními pouty, svítilnami, velkými svítilnami, alkohol testery, testery na drogy, odchytovou tyčí na odchytávání zvířat, celkovým vybavení s klecí a rukavicemi, výstražnými světly a přenosnými kužely pro označení dopravní nehody či výmolu ve vozovce. Čekají už jen na automobil, který by měli mít k dispozici v září či říjnu.

V mobilních zařízeních pak pracují se speciálním softwarem pro práci městské policie nazvaným MP manager. „Tohle zařízení je v dnešní době pro strážníky zásadní. U většiny pokut je potřeba ověřit si recidivu a až na základě toho přistupovat k dalšímu šetření, potřebujeme si ověřit totožnost člověka, se kterým jednáme nebo naopak musíme předávat naše statistiky dál na město nebo zadávat poznatky přímo do systémů, se kterými pracujeme. Dnes už prostě bez vhodného softwaru MP manager nemůžeme pracovat. Muselo by se to vše přepisovat ručně, museli bychom někde z ulice volat státní policii, aby přijela a provedla lustraci a podobně. To by pro nás bylo dost nepraktické. Systém MP manager běží na jakémkoli telefonu nebo tabletu, takže ho máme ve všech mobilních zařízení a také na služebním počítači, kde máme dokonce rozšířenou verzi pro složitější editace,“ doplňuje velitel městské policie.

Předpokládané náklady na jednoho strážníka má v prvním roce Frýdlant vyčíslené na 750 až 800 tisíc korun, v částce jsou jednak mzdové náklady a pak také náklady na vybavení a techniku. Celkem tak v prvních dvou letech přijde provoz Městské policie Frýdlant městský rozpočet ročně na 6 až 7 milionů korun.

Frýdlantští se mohou na strážníky obracet několika způsoby. „V době služby je v provozu náš mobilní telefon, jehož číslo je 724 179 390. Stačí na něj zavolat či napsat sms zprávu. K dispozici občanům je také mailová adresa: mp@mu-frydlant.cz a v květnu jsme spustili facebookovou stránku Městská policie Frýdlant. I sem nám mohou lidé například prostřednictvím messengeru psát. No a v neposlední řadě nás mohou také přímo oslovit na ulici, mají-li nějaký problém, se kterým jim můžeme pomoci. V případě organizačních záležitostí se mohou lidé obracet přímo na mě na mail:
petr.santavy@mu-frydlant.cz nebo na můj telefon 720 066 497,“
uzavírá Petr Šantavý.


MP přechody 12
1.6.2022 16:34:13 | přečteno 452x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load