ENDEFRRUPLNLSPIT

Ve Frýdlantě vzniklo největší discgolfové hřiště v kraji

discgolf 12jamek 16

Největší discgolfové hřiště v celém Libereckém kraji vzniklo ve Frýdlantě v areálu lesoparku Střelnice. Slavnostně bylo otevřeno v pátek 4. června 2021. Dvanáctijamkové discgolfové hřiště vzniklo rozšířením šestijamkového hřiště, které Frýdlant otevřel na podzim roku 2019. O zázemí pro discgolf i o jeho následné rozšíření si ve Frýdlantě řekli sami občané.

Hřiště na discgolf, což je hra, ve které se lidi trefují létajícím talířem do speciálních košů nebo také jamek, najdou lidé v areálu lesoparku Střelnice, je přístupné neomezeně a zdarma. Frýdlant pak nabízí veřejnosti i možnost zapůjčení disků a to buď v Turistickém informačním centru v přízemí radnice, nebo v Městské knihovně Frýdlant. 

„V Libereckém kraji je několik devítijamkových hřišť na discgolf, nicméně dvanáctijamkové máme jen jedno a to právě to frýdlantské v lesoparku na Střelnici,“ říká za firmu Discgolfová hřiště, která frýdlantské hřiště předloni vytvořila a letos spolu s místními dobrovolníky rozšířila, Julius Jankovič.

12 jamek, obrázek se otevře v novém okně

S nápadem na vytvoření discgolfového hřiště ve Frýdlantu přišli na jaře roku 2019 sami občané města. „Návrh na vytvoření hřiště pro discgolf byl jedním z těch, které nám občané přednesli během každoroční akce Setkávání se starostou a místostarostou Frýdlantu, která probíhají v různých částech města. S nápadem přišli manželé Vlčkovi, kteří se hrou discgolfu zabývají. Nápad nás zaujal, protože náklady na vznik hřiště nebyly nikterak velké a hra přitom zvýšila nabídku volnočasových aktivit ve Frýdlantě a přitáhla ke sportu i ty, kteří se jinak aktivitě spíše vyhýbají,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Město proto nechalo v lesoparku Střelnice se souhlasem vlastníka, kterými jsou Lesy ČR, na podzim 2019 vybudovat hřiště o šesti jamkách, které letos rozšířilo o dalších 6 jamek. „Volba místa byla poměrně jasná. V lesoparku Střelnice už byl dětský labyrint, altánek s ohništěm nebo třeba vycházkový okruh. Místo bylo přirozeným centrem relaxace a aktivního trávení volného času v přírodě místních. S discgolfovým hřištěm se jeho využití ještě rozšířilo. Samotného mě překvapilo, jak se tento sport ve Frýdlantu ujal. Hrají ho mladí i staří, rodiny s dětmi, vznikl u nás i nový discgolfový klub. A lidé si sami řekli o to, že by stáli o rozšíření stávajícího hřiště,“ doplňuje místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka. Město přišlo navýšení počtu jamek na zhruba 140 tisíc korun.

Po slavnostním otevření čeká dvanáctijamkové hřiště na Střelnici hned v sobotu 5. června první velký turnaj, který otevře novou discgolfovou sezónu. „Bude to po dlouhé době různých nařízení a omezení první turnaj a navíc první na „dvanáctce“. Už se na něj moc těšíme. Frýdlantské hřiště má u hráčů discgolfu nejen z našeho kraje velmi dobré ohlasy,“ prozrazuje Julius Jankovič. Ve Frýdlantském výběžku je podle něj navíc výborná hráčská komunita, parta, která s sebou strhává nové a nové začínající discgolfisty. „Za chvilku jim bude hřiště malé“, usmívá se Pavel Brückler z Discgolfových hřišť. „Naštěstí jsme i s touto variantou počítali a už máme v šuplíku připraveno případné rozšíření na regulérní 18 jamkové hřiště.“ Dalšímu rozšíření hřiště je přístupné i vedení města. „Discgolf byl v době koronavirové pandemie jedním z mála sportů, které se daly provozovat. Je to hra zábavná, má jednoduchá pravidla a může ji hrát téměř každý. Za hru se nic neplatí, jste venku na čerstvém vzduchu skoro jako na procházce a u toho se navíc hýbete. Lidi ve Frýdlantu to chytlo, při procházce Střelnicí je neustále slyšet zvonění disků o železné koše,“ potvrzuje místostarosta Frýdlantu.

A co vlastně discgolf je? „Discgolf je volnočasová aktivita, kterou může hrát kdokoli, bez rozdílu věku. Od dětí, po seniory. Hraje se vlastně jako golf, rozdíl je v tom, že místo golfovým míčkem se člověk musí z odpaliště trefit do jamky takzvaným létajícím talířem neboli fresbee diskem. A jamka v tomto případě vypadá spíše jako ocelový koš s řetězy, které slouží k zachycení létajícího talíře a jeho udržení v koši,“ vysvětlila už dříve Lenka Vlčková, která je spolu s manželem autorkou myšlenky na discgolfové hřiště ve Frýdlantu. S rodinou této hře propadla. „V discgolfu jde o to, umístit disk do disgolfové jamky, nebo chcete-li do koše, na co nejmenší počet hodů, přičemž maximální počet povolených hodů není na jednotlivých jamkách dán. Hráčům při hře pomáhají informační cedule, na kterých je vyznačeno, jakým směrem a v jaké vzdálenosti je koš od výhoziště a je tam také uvedeno, na jaký počet hodů by měla být jamka ideálně zdolána. Tomu se říká PAR,“ doplňuje.

„Vzdálenosti od odpaliště do jamky jsou v lesoparku Střelnice ve Frýdlantu od 45 do 133 metrů. Většina jamek, kromě dvou s největší vzdáleností od výhoziště, jsou PAR 3. Znamená to, že hráč by měl tyto jamky v ideálním případě dosáhnout třemi hody. U dvou s nejdelší vzdáleností pak čtyřmi. Hřiště je přitom navrženo tak, aby se hráči museli potýkat s přírodními překážkami, jako jsou stromy či keře a ukázali tak svoje schopnosti házet různé hody,“ říká Julius Jankovič z firmy Discgolfová hřiště. Jeho kolega Pavel Brückner k tomu dodává: „Pro ty, kteří o discgolfu dosud ještě neslyšeli, doplním, že po prvním výhozu z výhoziště hází hráč z místa, kde se disk zastavil a pokračuje, dokud disk nevhodí do jamky. Vítězem hry se stává hráč, který dostane disk do všech jamek na hřišti na nejmenší počet hodů.“

Rozšíření discgolfového hřiště si ve Frýdlantu pochvalují i členové nového discgolfového klubu, který dostal název Discgolf Wizards Frýdlant. „Náš klub vznikl v dubnu tohoto roku. Dlouho jsme se na hřišti jen nahodile potkávali a tak nás napadlo, že bychom mohli vytvořit klub, jezdit na společné turnaje, společně reprezentovat město Frýdlant a také se podílet na údržbě a úklidu hřiště. Každý z členů, kterých je v současné době kolem 30, totiž musí za rok odpracovat na hřišti minimálně 4 brigádnické hodiny,“ vysvětluje člen výkonné rady Discgolf Wizards Frýdlant Michal Heinzl. Členové tak letos už dvakrát po domluvě s Lesy ČR provedli prořezávku hřiště a uklidili odpadky, které po některých návštěvnících v lesoparku zbyly.
Nový discgolfový klub zatím sdružuje převážně mladší ročníky hráčů, v budoucnu chce ale nábory přilákat i ty starší nebo seniory. Plánuje mimo jiné i společenské či turistické akce pro širokou veřejnost.

„Nesmírně nás těší, jak se discgolf ve Frýdlantě ujal a věříme, že tento zábavný sport objeví i další občané. Pro ty, kteří si ho chtějí vyzkoušet, ale nemají zatím vlastní vybavení, nabízí Město Frýdlant možnost si disk potřebný ke hře zapůjčit. Možné to je v Turistickém informačním centru Frýdlant, které sídlí v přízemí radnice a v Městské knihovně Frýdlant v Bělíkově ulici, která je hřišti blíž,“ informuje starosta Frýdlantu.
Vratná kauce za půjčení disku je 300 Kč, v případě vráceného nepoškozeného disku bude vyplacena kauce zpět v plné výši. Disk je zapůjčován na maximálně tři dny. Během státních svátků bude lhůta pro vrácení disků prodloužena a dohodnuta individuálně.

discgolfové hřiště 12 jamek

discgolf 12jamek 1

discgolf 12jamek 1

 
discgolf 12jamek 2

discgolf 12jamek 2

 
discgolf 12jamek 3

discgolf 12jamek 3

 
discgolf 12jamek 4

discgolf 12jamek 4

 
discgolf 12jamek 5

discgolf 12jamek 5

 
discgolf 12jamek 6

discgolf 12jamek 6

 
discgolf 12jamek 7

discgolf 12jamek 7

 
discgolf 12jamek 8

discgolf 12jamek 8

 
discgolf 12jamek 9

discgolf 12jamek 9

 
discgolf 12jamek 10

discgolf 12jamek 10

 
discgolf 12jamek 11

discgolf 12jamek 11

 
discgolf 12jamek 12

discgolf 12jamek 12

 
discgolf 12jamek 13

discgolf 12jamek 13

 
discgolf 12jamek 14

discgolf 12jamek 14

 
discgolf 12jamek 15

discgolf 12jamek 15

 
discgolf 12jamek 16

discgolf 12jamek 16

 
discgolf 12jamek 17

discgolf 12jamek 17

 
discgolf 12jamek 18

discgolf 12jamek 18

 
discgolf 12jamek 19

discgolf 12jamek 19

 
discgolf 12jamek 20

discgolf 12jamek 20

 
discgolf 12jamek 21

discgolf 12jamek 21

 
discgolf 12jamek 22

discgolf 12jamek 22

 
discgolf 12jamek 23

discgolf 12jamek 23

 
discgolf 12jamek 24

discgolf 12jamek 24

 
discgolf 12jamek 25

discgolf 12jamek 25

 
discgolf 12jamek 26

discgolf 12jamek 26

 
discgolf 12jamek 27

discgolf 12jamek 27

 
discgolf 12jamek 28

discgolf 12jamek 28

 
discgolf 12jamek 29

discgolf 12jamek 29

 
discgolf 12jamek 30

discgolf 12jamek 30

 
discgolf 12jamek 31

discgolf 12jamek 31

 
discgolf 12jamek 32

discgolf 12jamek 32

 
discgolf 12jamek 33

discgolf 12jamek 33

 
discgolf 12jamek 34

discgolf 12jamek 34

 
discgolf 12jamek 35

discgolf 12jamek 35

 
discgolf 12jamek 36

discgolf 12jamek 36

 
discgolf 12jamek 37

discgolf 12jamek 37

 
 
2.6.2021 13:40:00 | přečteno 6360x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load