ENDEFRRUPLNLSPIT

Přijďte 24. listopadu na autorské čtení o Gustavu Ginzelovi

24  11  2021 Podivín, který okrášlil svět

Ve výstavní síni radnice si můžete ve středu 24. listopadu 2021 poslechnout autorské čtení publicisty a spisovatele Jana Šebelky, který napsal knihu Podivín, který okrášlil svět aneb Vzpomínání na Gustava Ginzela. Začátek je v 17.00 hodin a vstupné je dobrovolné. 

Když se řeknou Jizerky a Gustav Ginzel, okamžitě každému, kdo má rád Jizerské hory naběhne spojitost. Kdo by neznal proslulou postavu z Jizerky? Kdo ještě neslyšel o tom, jak Gustav Ginzel vyčistil od hnoje chalupu čp. 8 podobně, jako bájný silák Herakles chlévy krále Augiáše? Gustav Ginzel se stal proslulým díky své, zřejmě záměrně pěstované, image podivína, prosťáčka a tak trochu blázna. Jaký ale ve skutečnosti byl? Na to se snaží odpovědět ve své knize s názvem Podivín, který okrášlil svět aneb Vzpomínání na Gustava Ginzela Jan Šebelka, liberecký novinář, publicista a spisovatel. Snaha uchovat v paměti tohoto svérázného obyvatele našeho regionu přivedla autora k sestavení knihy. Z příběhů sepsaných přímo pro vzpomínkovou knihu, rozhovorů i útržků hospodských hovorů mezi horolezci a pamětníky. Na svého přítele vzpomínají horolezci, cestovatelé, spisovatelé, faráři i náhodní kolemjdoucí. Kniha je poctou Gustavu Ginzelovi.

Přijďte si poslechnout autora knihy pana Jana Šebelku a společně s ním zavzpomínat na horala, horolezce, lyžaře, neodsunutého sudetského Němce, který se vnitřně identifikoval jako Čech. Na milovníka přírody, fotografa, cestovatele, filosofa, samorosta. Díky příbuzným v Západním Německu mohl cestovat na západ a do světa, pak nám vyprávěl, jak to tam vypadá. Během 76 let, které byly nejstaršímu z pěti dětí významného libereckého textilního podnikatele vyměřeny, navštívil Gustav Ginzel na 80 zemí všech kontinentů. Jako zkušený horolezec vedl nebo byl součástí řady horolezeckých výprav. Měl být dokonce členem tragické expedice na Huascarán, ale na poslední chvíli nedostal povolení. Říkával pak, že mu soudruzi vlastně zachránili život…

O autorovi knihy:  

Jan Šebelka
22. 3. 1951 v Děčíně, žije v Liberci

Vystudoval FAMU Praha, obor dramaturgie  a scenáristika. Pracoval jako závozník, dělník, vychovatel, vedoucí internátu a v letech 1993 až 2014 jako novinář. V roce 2001 vydal s astroložkou Alenou Kárníkovou knihu Kdy s lunou do postele. Ve stejném roce vyšel první díl jeho liberecké tragikomedie Případ spravedlivého vraha. Druhý díl Smrt podle Marka vyšel v roce 2002, třetí román s názvem Perpetuum mobile aneb Vládcové spatřil světlo světa v roce 2003.  Je spoluautorem knihy rozhovorů Petr Pávek: Mám vizi (2005). V roce 2007 přibyl k jeho bibliografii román Koktejlový úkrok Otýlie B. Je autorem životopisného rozhovoru v černobílé monografii Jan Pikous: Subjektivní fotografie (2008) a knihy rozhovorů s legionářem Stanislavem Hněličkou  Byl jsem tobruckou krysou (2008, rozšířené vydání 2014). V roce 2010 vydal Román pro Quida.

Radka Wittmayerová
knihovnice
Městská knihovna Frýdlant

18.11.2021 9:35:18 | přečteno 206x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load