ENDEFRRUPLNLSPIT

Nové tůně mají zadržet vodu v krajině

tůně 9

První část projektu, který má navrátit vodu do krajiny, započali v úterý 16. listopadu 2021 na polích u silnice na Nové Město pod Smrkem, před křižovatkou na Raspenavu a Krásný Les, žáci Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant. Během dopoledne vytvořili několik tůní, čímž zrušili na poli odvodňovací zařízení, kterými v době komunismu dřívější zemědělci odváděli vodu z lánů. Do vzniku tůní se zapojil i starosta města Jiří Stodůlka.

„Zemědělství našich pradědů a prapradědů bylo postavené na menších políčcích, remízkách, stromech, které dokázaly v krajině zadržet vodu, jež byla pro dobrou úrodu nezbytná. Bohužel pozdější hospodaření zemědělců v družstvech šlo cestou jinou. Z malých polí vznikaly velké lány, remízky byly rušeny a přistoupilo se i k takzvané melioraci – tedy k odvodnění půdy. Cesta to ale nebyla pro krajinu správná, a proto se vracíme k osvědčenému a snažíme se vodu do krajiny opět vrátit,“ vysvětluje ředitel SŠHL Frýdlant Ing. Miroslav Kudrna. Škola bude v tomto i příštím roce vodní retenci krajiny na Frýdlantsku zlepšovat díky dvěma projektům Libereckého kraje. První z nich odstartoval právě v úterý 16. listopadu 2021. „Naši žáci prvního ročníku studijního oboru Ekologie a druhého ročníku studijního oboru Agropodnikání dnes vytvářeli tůně, čímž přerušili odvodňovací zařízení na tomto poli za Frýdlantem,“ vysvětluje ředitel školy. Během příštího roku pak bude škola v projektu pokračovat. Vzniknou další tůně a mokřady, vysazena bude i vhodná zeleň jako například dub letní či vrba bílá, čímž bude docházet k dalšímu přerušení odvodňovacích zařízení v polích.

Lokalitu vzniku nových tůní vybral Liberecký kraj na základě analýzy, kterou vypracovala Agentura regionálního rozvoje spol. s.r.o. a projednala ji s vedením školy, která pozemky v současné době obhospodařuje. Kraj poté vybral 10 opatření z celkových 12 prověřovaných, které rozdělil do dvou projektů dle náročnosti přípravy a výše dotace. Tyto nové tůně jsou součástí prvního z projektů.

„Zadržování vody v krajině je velkým tématem, na kterém se v posledních letech velmi intenzivně pracuje. Každá tůň, každý mokřad, každá remízka jsou pro pole a krajinu přínosem. Proto jsem rád, že vznikají další. Ostatně o potřebnosti těchto opatření se může i veřejnost sama přesvědčit 30. listopadu 2021 v městském kině na tematickém odpoledni nazvaném Voda na Frýdlantsku – Co bylo, je a bude dál. Začíná se v 16.00 hodin a Město Frýdlant je partnerem akce,“ zve starosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

obnova tůní

tůně 10

tůně 10

 
tůně 7

tůně 7

 
tůně 1

tůně 1

 
tůně 3

tůně 3

 
tůně 6

tůně 6

 
tůně 8

tůně 8

 
tůně 5

tůně 5

 
tůně 2

tůně 2

 
tůně 9

tůně 9

 
tůně 4

tůně 4

 
tůně 13

tůně 13

 
tůně 11

tůně 11

 
tůně 12

tůně 12

 
tůně 14

tůně 14

 
tůně 15

tůně 15

 
 
16.11.2021 16:07:22 | přečteno 394x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load