ENDEFRRUPLNLSPIT

Lockdown, covid a závislosti

logo Advaita

Liberecká Advaita se přes 20 let zabývá závislostmi z různých úhlů pohledu. Dělá preventivní programy, v pěti městech kraje má ambulance pro léčbu závislostí všeho druhu a všech věkových skupin a v Nové Vsi u Liberce se lidé se závislostí léčí v terapeutické komunitě. I v této době je k dispozici lidem, kteří to potřebují. Nejste to náhodou i vy? Závislosti nás dnes ohrožují v souvislosti s epidemií Covidu-19, lockdowny i vládními opatřeními daleko více, než dříve. Více se dozvíte v článku.

Je to už více než rok, co globální pandemie zasahuje do téměř všech sfér našeho života.

Škola a práce se prolnuly s domovem, často bez jasné hranice. Děti i dospělí jsou tváří v tvář obrazovce a ne učiteli, spolužákům či kolegům. Místo běžných vztahů máme virtuální pseudokontakty.

Na mobilech, počítačích a jiné technice jsme závislí daleko více než před pandemií. 

Jen pro ilustraci: svůj mobil vezmeme do ruky průměrně 150x za den. Často impulzivně, bez významného důvodu. I hazardní hry, včetně kurzového sázení, se přesunuly na internet a jsou stále při ruce.

Co na to naše duševní zdraví?

Výzkum týmu okolo dr. Winklera z Národního ústavu pro duševní zdraví ukazuje, že se v naší zemi od loňska ztrojnásobil počet lidí s depresí a třikrát vyšší je i riziko sebevraždy. Dvakrát tolik je lidí s úzkostnými poruchami. Více lidí se opíjí. To je alarmující nárůst!

Dle kolegů z různých koutů republiky také roste počet patologických hráčů.

Čím to je?

Pokud se dostaneme do nesnází, zpravidla volíme tři strategie. Snažíme se nesnáz vyřešit, ignorujeme ji, anebo se od ní snažíme uniknout. Strategii volíme dle našich zkušeností – je možné, že nám některá v minulosti fungovala. Současná situace ale často staví naše zkušenosti doslova na hlavu.

Víc než kdy předtím čelíme nejistotě, bezmoci, strachu, smutku, vzteku, nudě a dalším emocím.

Pocity ale nejde vyřešit a jejich ignorování nefunguje dlouhodobě. Zato úniků máme nebývale mnoho: sociální sítě, jídlo, miliony zpráv, nepřeberné množstvím seriálů a filmů, alkohol a jiné drogy, počítačové hry a… (zde si dosaďte „to svoje“).

Z úniku se může stát závislost. Tu nezměříte podle počtu vypitých panáků, ale podle toho, co vám vezme. Peníze, zdraví, práci, vztahy…život.

Častým omylem je, že závislost je jen otázkou vůle. Opakované a neúspěšné pokusy závislostní chování omezit či s ním přestat jsou dokonce jedním z příznaků této nemoci.

Co s tím?

Pokud máte dojem, že u vás či vašich blízkých překračuje závislé chování únosnou mez, můžete se otestovat. Pro to lze využít např. online poradnu Kliniky adiktologie (https://poradna.adiktologie.cz/) nebo v případě pití alkoholu aplikaci Národního centra pro duševní zdraví (http://www.nudz-snasa.cz/).

Pokud preferujete osobní kontakt nebo jste pomocí uvedených testů zjistili, že vaše chování je rizikové, můžete využít některou z poraden Advaity (viz web poradny.advaitaliberec.cz). Zúčastnit se můžete i našich webinářů z cyklu Děti a internet.

Všechny naše poradenské služby jsou v základní síti sociálních služeb Libereckého kraje a poskytujeme je bezplatně.


Za týmy Advaity Jakub Kabíček

Advaita, z. ú., poskytuje služby prevence a léčby závislostí, působí v Libereckém kraji od roku 1996. Kromě Centra adiktologických služeb Advaita v Liberci, které zajištuje provoz programů ambulantní léčby a doléčovacího programu, provozuje také poradny pro závislosti v šesti obcích libereckého kraje a dále pak Terapeutickou komunitu Advaita v Nové Vsi a Centrum primární prevence Advaita. Kontaktní údaje najdete na webu www.advaitaliberec.cz. Další informace získáte také na telefonu 482 750 607.

Každé úterý ve Frýdlantu

Od roku 2012 poskytuje Advaita službu v Poradenském a setkávacím centru Frýdlant (v roce 2018 přestěhováno do ulice Míru). Lidé žijící ve Frýdlantském výběžku tak v řadě případů nemusejí dojíždět do libereckého centra. Služby ve Frýdlantu jsou určeny pro osoby, které experimentují s užíváním drog, pro osoby závislé na návykových látkách, pro patologické hráče a blízké těchto osob. Služby jsou poskytovány každé úterý od 9 do 17 hodin. Objednat se je možné každý všední den na tel. 732 315 469.

15.4.2021 11:57:10 | přečteno 291x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load