ENDEFRRUPLNLSPIT

Vznik nových parkovacích míst v Lesní ulici dál brzdí námitky občanů

parkoviště Lesní nákres

Kritickou situaci s nedostatkem parkovacích míst na sídlišti v Lesní ulici se stále nedaří vyřešit. Město Frýdlant ji začalo intenzivně řešit už na podzim roku 2018, kdy mělo v této ulici vzniknout nové parkoviště pro 28 automobilů. Byla už podepsána smlouva s dodavatelem stavby parkoviště, který vyhrál výběrové řízení. Zbudování parkoviště ale zkomplikovaly námitky občanů a komplikují ho dále.

„V Lesní ulici jsme měli připravený projekt na nové parkoviště a to na konci ulice, nad svahem u fotbalového stadionu. Nahradit mělo asfaltovou plochu, která původně sloužila k otáčení aut, ale místní si ji zabrali k parkování,“ vysvětlil už dříve místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka. Proti záměru vybudovat parkoviště se však loni postavilo několik obyvatel panelového domu v této ulici. „Před zadáním zakázky na parkoviště, do jehož projektové přípravy město v té době vložilo již 50 tisíc korun, jsme samozřejmě kontaktovali předsedy bytových družstev. Ti se stavbou parkoviště souhlasili, měli jen drobné připomínky, které jsme do projektu zapracovali. Měli jsme za to, že je vše v pořádku, protože chystanou stavbou parkoviště jsme reagovali především na četné žádosti místních, že nemají kde parkovat. Pak ale na úřad dorazil dopis s námitkami proti parkovišti, podepsaný několika obyvateli sídliště. Snažili jsme se ještě najít kompromis na dvou společných květnových schůzkách, bohužel se ho ale najít nepodařilo a proti záměru stavět parkoviště v ulici Lesní bylo pěti občany podáno odvolání. Tím se příprava jeho stavby prakticky zastavila,“ vysvětluje místostarosta Frýdlantu.

Městu se přitom podařilo parkoviště vysoutěžit už v roce 2018, což znamená, že by loni vzniklo za ceny roku 2018, které byly minimálně o 10% nižší, než loňské. Dnes už jsou ceny stavebních prací opět vyšší, tedy i cena, za kterou by parkoviště mohlo vzniknout. „Původně přitom parkoviště v Lesní ulici mělo přijít na zhruba jeden a půl milionu korun bez DPH,“ doplňuje informaci Kateřina Korečková z investičního oddělení Městského úřadu Frýdlant.

„To, jak se celá situace vyvinula, nás velmi mrzí. Ze všech stran na sídlišti v Lesní slyšíme, jak je parkoviště potřebné. Zvýšilo by také velkou měrou bezpečnost na něm, protože v současné době se při zabrání místa na otáčení parkujícími nemá v ulici, která je v podstatě slepá, kde otočit sanitka a nedostanou se tam ani hasiči,“ říká místostarosta Frýdlantu. Projekt také v budoucnu počítá s napojením na ulici Bezručovu, čímž by pro obě sídliště, které dnes mají jen jeden výjezd, vznikla varianta druhého výjezdu pro případ nouze.

„Stále věřím, že se nakonec podaří parkoviště postavit. Nicméně v současné době se musím těm, kteří kritizují nedostatek parkovacích míst v Lesní ulici, omluvit. Město nemůže v této chvíli dělat nic jiného, než trpělivě čekat na konečný, doufejme, že kladný verdikt stavebního úřadu. Tato tahanice nás nesmírně mrzí. Malá skupinka obyvatel se prostě rozhodla využít všech zákonných prostředků, aby vzniku parkoviště zabránila, nebo ho alespoň zdržela. Musíme tedy počkat, jak dopadnou odvolání a řízení, které v současné době probíhají,“ uzavírá Jiří Stodůlka. 
3.3.2020 14:39:57 | přečteno 545x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load