ENDEFRRUPLNLSPIT

Učňové ve Frýdlantě vyrobili předškolákům do školek dřevěné herní prvky

herní prvky Bělíkova 2

Dřevěné herní prvky, které vyrobili žáci Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant (SŠHL Frýdlant) a jejich kantoři, slouží od čtvrtka 3. prosince 2020 dětem ve dvou mateřských školách Frýdlantu. Jde o dřevěná pískoviště a herní prvek ve tvaru auta. Radost budou dělat dětem v mateřských školách v Bělíkově a Jiráskově ulici. Výrobou těchto herních prvků pokračuje spolupráce mezi SŠHL Frýdlant, Městem Frýdlant a ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant.

„Tato vzájemná spolupráce započala před necelými dvěma lety, kdy se naši žáci pustili do zvelebení prostranství kolem základní školy v Husově ulici. Na tento projekt jsme pak navázali městským ovocným sadem, který jsme dokonce se zástupci města, základní školy i základní školy speciální sázeli. Staráme se také o řadu prostranství ve městě,“ popisuje dosavadní spolupráci SŠHL Frýdlant s městem a potažmo školou ředitel SŠHL Frýdlant Ing. Miroslav Kudrna. Spolupráce teď pokračuje právě vytvořením dřevěných herních prvků a jejich osazením do zahrad školek v Bělíkově a Jiráskově ulici.

„Pískoviště i dřevěný prvek ve tvaru auta pomáhali vytvářet žáci učebních oborů lesní mechanizátor a zpracovatel dřeva. Lesní mechanizátoři stromy pokáceli a připravili, zpracovatelé dřeva pak pracovali na samotných prvcích a instalovali je do zahrad školek. Ve školce v Bělíkově ulici umístili pískoviště a auto, ve školce v ulici Jiráskova pak druhé pískoviště,“ doplňuje Miroslav Kudrna. A podotýká, že na těchto prvcích pracovali i učitelé odborného výcviku, protože zadání na prvky přišlo v době kovidové. „Žáci se v předchozích týdnech nemohli kvůli nařízení vlády ani učit, ani se účastnit odborných výcviků. Část práce na prvcích tak odvedli naši kantoři,“ říká ředitel SŠHL. Věří, že to není poslední spolupráce jeho žáků s místní základní školou a další prvky vyrobené učni budou v zahradách mateřských škol Frýdlantu přibývat.

„Město tuto spolupráci samozřejmě vítá, protože má řadu pozitiv. Místní učňové mohou vytvořit něco, na co mohou být ve svém městě hrdí a co je někomu k radosti a pak malé děti získají povědomí o tom, že ve Frýdlantě je škola, kde se mohou naučit vytvořit něco tak pěkného, jako jsou herní prvky. A vůbec veřejnost vidí, že učňové SŠHL jsou šikovní a pomáhají dělat naše město krásnější,“ vysvětluje místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

Velkým pozitivem je, že herní prvky nevznikají z polotovarů, ale učňové je začínají tvořit už ve chvíli, kdy musí pokácet strom v lese. „Umožňuje nám to spolupráce s Lesy ČR a Vojenskými lesy Mimoň. Žáci se učí kácení a zpracování dřeva, ze kterého další žáci vytvoří něco užitečného. Jsem pyšný, když vidím, jak má vše smysl a řád, a že můžu říct, že v naší škole si na praxi nehrajeme, ale že ji skutečně děláme,“ uzavírá ředitel SŠHL Frýdlant Miroslav Kudrna.

herní prvky od SŠHL

herní prvky Bělíkova 1

herní prvky Bělíkova 1

 
herní prvky Bělíkova 2

herní prvky Bělíkova 2

 
 
3.12.2020 15:41:20 | přečteno 319x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load