ENDEFRRUPLNLSPIT

Na náměstí ve Frýdlantu bude v prosinci obří adventní kalendář

Obří adventní kalendář si pro obyvatele i návštěvníky Frýdlantu připravilo na dobu adventní Město Frýdlant. Tvořit ho bude budova č.p. 99 na náměstí T. G. Masaryka, ve které se každý den od 1. do 20. prosince rozsvítí jedno okno s vánočním motivem a číslem a od 21. do 24. prosince pak velké svíčky. Nevšední adventní kalendář má navodit vánoční atmosféru ve městě i v této zvláštní době a má také ambice stát se cílem zimních procházek.

„V oknech budovy, která stojí na náměstí po pravé straně, když stojíte čelem k radnici (dříve sídlo policie, dnes pojišťovny), se každý den po setmění rozsvítí v jednom okně číslo, totožné s pořadím prosincového dne a jeden motiv. Nikdo dopředu nebude tušit, který to zrovna ten den bude, ani jaké bude mít barevné podkreslení. Okno bude podsvícené a motiv i číslo tak budou zářit do zimní noci,“ říká vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Iva Beranová.

Prvních dvacet dní se budou postupně každý večer rozsvěcet další a další motivy, poslední tři dny do Vánoc a na Štědrý den se pak rozsvítí v oknech velké svíčky. A přímo na Štědrý den i kometa.

Motivem vytvoření obřího adventního kalendáře byla snaha navodit ve Frýdlantu vánoční atmosféru i v době vládních opatření proti šíření koronaviru. „Nemohli jsme uspořádat adventní setkání při rozsvěcení stromu na náměstí s dílničkami pro děti a trhem první adventní neděli, konat se nebudou ani žádné vánoční koncerty či divadelní představení. Vzhledem k epidemii koronaviru nejsou možná setkání většího množství lidí a také muzea budou moci být od čtvrtka sice už otevřena, ale jen na omezenou dobu. Proto jsme hledali nějakou pasivní formu navození vánoční atmosféry. Něco, na co se lidé budou moci přijít podívat kdykoli budou chtít, klidně každý den a mohou si tak vytvořit nějaký předvánoční rituál,“ vysvětluje Iva Beranová. Obří adventní kalendář bude na náměstí dotvářet vánoční atmosféru, kterou už navozuje ozdobený a rozsvícený vánoční strom, světelná fontána na kašně a světelná výzdoba radnice, na které stále zůstávají také rozsvícená srdce.

Město Frýdlant k obřímu adventnímu kalendáři vytvořilo i malou šablonu, do které si mohou děti zaznamenávat, jaký motiv se ten který den zrovna rozsvítil a vybarvit si ho. Stáhnout si ji můžete ikona souboruzde, ve variantě bez textu pak ikona souboruzde. Lidé také mohou zasílat své fotografie Frýdlantského adventního kalendáře na Facebook @ICFrydlant nebo je označit na Instagramu hastagem #enjoyfrydlant. Na Facebooku i Instagramu také mohou každý den sledovat, jaký symbol se na obřím adventním kalendáři rozsvítil.

1.12.2020 9:25:15 | přečteno 787x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load