ENDEFRRUPLNLSPIT

Frýdlant monitoruje a likviduje invazivní křídlatku japonskou

likvidace křídlatky 5

Speciálním postřikem likvidovali ve středu 17. června 2020 odborníci ve Frýdlantu tři ohniska výskytu invazivní rostliny křídlatky japonské. Rostlina, která dokáže během několika málo let úplně vytlačit původní vegetaci, je ve Frýdlantě pravidelně monitorována a likvidována. Tentokrát byla křídlatka likvidována v lokalitě Střelnice, v Jäklově údolí a u tenisových kurtů. 

„Křídlatku japonskou k nám přivezl z Japonska jako okrasný keř kníže Larish, který měl na Ostravsku uhelné doly. Jde ale o velmi invazivní rostlinu, která velmi rychle vytlačí původní vegetaci. Rychle se množí a postupně se dostala do celé republiky,“ říká Pavel Soukup z frýdlantské firmy Lidezin CZ s.r.o., která křídlatku ve Frýdlantu likviduje. Největší záludnost této rostliny podle něj spočívá v tom, že se šíří vegetativně, tedy kořeny, které mohou mít až 20 metrů. „Křídlatka se velmi těžko likviduje, a pokud se proti ní nezasáhne, dokáže z místa, kde roste, vytvořit nepropustnou džungli. Nepomáhá ani její sekání nebo vykopávání kořenů, protože zbavit se všech kořenů je velmi náročné a ze zbylých rostou neustále nové a nové rostliny. Za rok jsou schopné dorůst až třikrát. Nejúčinnější způsob, jak křídlatku zlikvidovat je proto chemický postřik, byť jsou tyto postřiky v současné době u veřejnosti nepopulární,“ dodává.  

Ve Frýdlantě byl na křídlatku použit chemický postřik Randap biaktiv, což je jedna z mála látek, které na křídlatku fungují. „Nejde o klasický Randap, ale o šetrnější variantu, která nezasáhne spodní vody a není nebezpečná ani pro občany, kteří ošetřenou lokalitou chodí. Přípravek se používá ve chvíli, kdy rostliny dorostou do výšky kolem 70 cm až metru a mají velkou plochu listů. Protože právě přes listy se přípravek dostává až do kořenů rostliny a díky tomu ji dokáže zahubit,“ vysvětluje Pavel Soukup. Zároveň ale dodává, že k úplné likvidaci křídlatky z postižených oblastí dojde až po opakovaném postřiku za dva až tři roky.

„Při pravidelných pochůzkách po Frýdlantu si všímám také invazivních rostlin, které by mohly být pro město pohromou. Tedy mimo jiné i křídlatky japonské. Když jsem jí objevil na pěšině v lesoparku Střelnice, u kontejnerového stání na Jäklově vrchu a u tenisových kurtů, ihned jsem se obrátil na odbornou firmu s požadavkem na likvidaci křídlatky,“ vysvětluje místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka. Frýdlant se podle něj snaží dlouhodobě nedopustit, aby se křídlatka ve městě rozšířila.

V minulosti byla ve Frýdlantě likvidována například u městského muzea Špitálek, u zahrádkářské kolonie U nemocnice nebo na březích řeky Smědé. Tam si její výskyt kvůli riziku eroze břehů monitoruje přímo Povodí Labe.


likvidace křídlatky

likvidace křídlatky 1

likvidace křídlatky 1

 
likvidace křídlatky 2

likvidace křídlatky 2

 
likvidace křídlatky 3

likvidace křídlatky 3

 
likvidace křídlatky 4

likvidace křídlatky 4

 
likvidace křídlatky 5

likvidace křídlatky 5

 
likvidace křídlatky 6

likvidace křídlatky 6

 
likvidace křídlatky 7

likvidace křídlatky 7

 
likvidace křídlatky 8

likvidace křídlatky 8

 
likvidace křídlatky 9

likvidace křídlatky 9

 
likvidace křídlatky 10

likvidace křídlatky 10

 
likvidace křídlatky 11

likvidace křídlatky 11

 
 
17.6.2020 12:43:37 | přečteno 644x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load