ENDEFRRUPLNLSPIT

Zachraňte vodu v pohraničí. Podepište petici

petiční místo 1

V prostorách Turistického informačního centra v přízemí radnice ve Frýdlantu je možné od čtvrtka 28. listopadu 2019 podepsat podpisové archy petice za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí. 

Obcím na území Libereckého kraje hrozí ztráta pitné vody pro zhruba až 30 000 obyvatel. Ohrožuje je dosavadní činnost a rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów. Rozsáhlý hnědouhelný důl negativně ovlivňuje kvalitu života obyvatel v českém pohraničí, a to především hlukem z provozu, množstvím polétavého prachu, k němuž se přidávají emise z přilehlé hnědouhelné elektrárny Turów, praskáním a znehodnocováním nemovitostí kvůli nestabilitě horninového podloží a snižováním hladiny podzemní vody a s tím spojeným vysycháním studen. Mnoho obcí v regionu není připojeno k centrálnímu zásobování vodou a obyvatelé jsou proto odkázáni pouze na vlastní studny nebo společně využívané vrty. Důl Turów má těžební licenci platnou pouze do dubna 2020, avšak jeho provozovatel nyní žádá o prodloužení licence až do roku 2044. Zároveň má být důl rozšířen až do vzdálenosti 150 - 200 metrů od státní hranici s Českou republikou, přičemž nejbližší česká obec Uhelná se od česko-polské hranice nachází pouhých 1 000 metrů. V případě prodloužení těžby do roku 2044 hrozí vážné riziko ztráty pitné vody pro zhruba až 30 000 obyvatel českého pohraničí. V probíhajícím povolovacím procesu záměru dochází k porušování evropského práva, a to konkrétně směrnice o SEA, směrnice o EIA, rámcové směrnice o vodě a Pařížské dohody o změně Klimatu. To všechno jsou důvody, které vedou Liberecký kraj, obce Bílý Kostel, Černousy, Dětřichov, Frýdlant, Heřmanice, Hrádek nad Nisou, Chotyně, Chrastava, Kunratice a Višňová, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti dolu Turów, a Greenpeace Česká republika k zaslání ikona souboruPetice za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí Evropskému parlamentu.

"Petice, jejíž odeslání za Město Frýdlant bylo posvěceno rozhodnutím rady, je dalším logickým krokem v boji proti rozšíření a prohloubení polského hnědouhelného dolu Turów. Pořád totiž velmi silně vnímáme nebezpečí ztráty vody, která hrozí nejen našemu městu a Frýdlantsku, ale i dalším oblastem v okolí. Bohužel mám pocit, že vláda ČR nedělá dost pro to, aby obhájila naše práva a zmírnila svými konkrétními kroky naše obavy. A protože s námi  při vyjednávání vedení lomu Turów nekomunikuje, nezbývá nám, než se obrátit s prosbou o pomoc a zastání o stupeň výš, na Evropský parlament a Evropskou komisi. Tam musíme hledat zastání. A já pevně věřím, že to, co vnímáme, tedy riziko ohrožení životního prostředí a zásob vody na Frýdlantsku, nebudou na úrovni Bruselu bráno na lehkou váhu a že se dočkáme zastání," říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. 

Petiční archy je možné podepsat také ve vestibulu budovy Krajského úřadu Libereckého kraje v Liberci a v obecních a městských úřadech v Bílém Kostele, Černousích, Dětřichově, Heřmanicích, Hrádku nad Nisou, Chotyni, Chrastavě, Kunraticích a Višňové. 

K přečtení je petice ikona souboruzde

V elektronické podobě bude možné petici podepsat na webových stránkách www.stopTurow.cz od pondělí 2. 12. 2019.

petiční místo 2, obrázek se otevře v novém okně

28.11.2019 9:42:56 | přečteno 1456x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load