ENDEFRRUPLNLSPIT

Výstava Inkognito v září otevře ve vestibulu radnice citlivé téma

Autorem fotek je liberecký fotograf Radek Petrášek

Ukázat, že se inkontinence může týkat každého z nás – to je cíl osvětové výstavy, kterou pořádá hrádecká továrna na pleny Drylock. Velkoformátové fotografie Radka Petráška zachycují reálné situace, při nichž se inkontinence stává komplikací a omezuje běžný život člověka. Černobílé snímky budou od pondělí 2. září až do konce měsíce k vidění ve vestibulu radnice ve Frýdlantě.

Deset fotografií, deset situací

Mnoho lidí se za svůj problém – za ono nesdělitelné „to“ – stydí a nechce o tom mluvit. Desítka uměleckých fotografií zobrazuje lidi, kteří se s problémem potýkají v kontextu běžného dne. „To“ tak dostává konkrétní podobu, o které je možno hovořit, či se s ní ztotožnit. Jedná se například o seniora v hospici, který je odkázaný na pomoc druhých, těhotnou ženu či mladou běžkyni, pro kterou je každý krok nepříjemný.

Inkognito foto Jiří Částka, obrázek se otevře v novém okně

Inkontinence se týká všech

„V Hrádku nad Nisou denně vyrobíme téměř 6 milionů plen pro děti a 300 tisíc plen pro dospělé. Zatímco ty dětské jsou všeobecně vnímány jako samozřejmost, o těch druhých už se tolik nemluví. Proto jsme se rozhodli toto citlivé téma otevřít výstavou, která chce lidem s inkontinencí říct, že se není za co stydět,“ říká Leoš Preisler, ředitel hrádeckého Drylocku.

V České republice trpí únikem moči odhadem více než jeden milion lidí, z toho jen polovina vyhledá lékařskou pomoc. Inkontinence se netýká pouze seniorů, žen po menopauze nebo starších mužů. Onemocnění postihuje i mladé ženy po porodu, muže po operaci nebo děti.

„Uspořádání výstavy velice kvitujeme. Jsme rádi, když se o problematice inkontinence veřejně hovoří. Jedná se o onemocnění, které je stále velkým tabu, přitom je častější, než si mnozí myslí. Potěšil nás i název výstavy, který souzní s myšlenkou našeho sdružení – nepotýkat se se svými starostmi sám, ale sdílet je s těmi, kteří zápasí s podobnými potížemi,“ říká Jana Navrátilová, zakládající členkapacientského sdružení Inko-gnito, z. s., které výstavu podporuje.

Fotografie jsou dílem známého libereckého fotografa Radka Petráška a vznikaly v prostředí Hospicu sv. Zdislavy, o. p. s., Krajské nemocnice Liberec, a. s., a Studia pilates M jóga Liberec.

plakát inkognito, obrázek se otevře v novém okně


27.8.2019 11:17:56 | přečteno 383x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load