ENDEFRRUPLNLSPIT

Violoncellový koncert představí Jana Páleníčka a Jitku Čechovou

duo Páleníček Čechová kopie

Violoncellový recitál dua Jan Páleníček a Jitka Čechová k poctě Saši Večtomova hostí ve středu 27. listopadu 2019 obřadní síň frýdlantské radnice. Jan Páleníček bude během koncertu hrát na violoncello, Jitka Čechová na klavír. Jan Páleníček bude pak mimo hraní vzpomínat na svého profesora a rodinného přítele Sašu Večtomova (1930 - 1989). Koncert začíná v 19.00 hodin.

Během večera zazní skladby:
P. I. Čajkovskij      Sentimentální valčík
E. Granados           Španělský tanec
C. Debussy            Étude „pour les arpèges composés“
C. Debussy            Beau soir (Krásný večer)
B. Smetana            Výběr z cyklu „Sny“
G. Fauré                 Aprés un reve (Probuzení)
L. Janáček              "Po zarostlém chodníčku" – výběr z 1. řady cyklu, Lístek odvanutý, Sýček neodletěl 
S. Rachmaninov     Vocalise  
J. Nin                      Murciana ze Španělské suity

DUO  klavíristky Jitky Čechové a violoncellisty Jana Páleníčka slaví letos 22 let své působnosti. 

Jejich vrcholné umění bylo v uplynulých letech oceněno mnoha prestižními hodnoceními odborné kritiky české i zahraniční. Hudbymilovná veřejnost jim projevuje vřelou přízeň po celou dobu jejich působení. Na interpretaci pozoruhodné umělecké dvojice je vyzdvihováno absolutní hudební splynutí duší, emocionální náboj, hluboká expresivita projevu.  Z bohaté studnice repertoáru dua můžete vybírat skladby, které byly v jejich interpretaci mnohokrát vyzdviženy na nahrávkách – Beethovenovy sonáty, Brahmsovy sonáty, Rachmaninova sonáta, Martinů sonáty a řada dalších drobnějších kompozic z pera romantických a novodobějších skladatelů. Večery jsou zpestřeny průvodním slovem umělců, přibližujícím vznik děl a osobní pohled interpreta.

Jan Páleníček - violoncello

Přední český sólista a komorní hráč, nositel velké rodinné hudební tradice, které vdechnul život klavírista a hudební skladatel Josef Páleníček, zakladatel Smetanova tria.

Jan Páleníček vystudoval konzervatoř a AMU v Praze. Setkání s Paulem Tortelierem, světoznámým francouzským violoncellistou, bylo vrcholem doby Páleníčkova uměleckého zrání.

Jako sólista spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry: např. Janáčkova filharmonie Ostrava, Festivalový orchestr Lugano – Švýcarsko, Sukův komorní orchestr, Filharmonie Hradec Králové, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Monte Carlo, Státní filharmonie Brno, Bamberští symfonici, Pražská komorní filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc a další.

Komorní hudba je pro Jana Páleníčka věcí srdce. Je členem Smetanova tria spolu s houslistou Jiřím Vodičkou a klavíristkou Jitkou Čechovou, která je také jeho partnerkou při sólových recitálech.

Natočil více než dvě desítky CD pro české i zahraniční gramofonové společnosti, z nichž k vrcholům patří nahrávka Dvořákova Koncertu h moll a Čajkovského Rokokových variací. Z komorní oblasti se mezinárodního uznání dostalo nahrávkám kompletního díla S. Rachmaninova a B. Martinů.

Jako pedagog působil řadu let na konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze.

Jitka Čechová - klavír

Po studiu na konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze pokračovala ve svém hudebním vzdělávání postgraduálním studiem u Eugena Indjice v Paříži a Vitali Berzona ve Freiburgu. Další zkušenosti sbírala na mistrovských kurzech R. Kehrera ve Výmaru a L. Bermana v Piešťanech.

Jitka Čechová získala titul laureáta v řadě mezinárodních soutěží.

Jako sólistka je velmi vysoko ceněna kritikou v mnoha evropských zemích a také v zámoří, kde spolupracuje s významnými orchestry (Symfonický orchestr FOK, Symfonický orchestr SWR, Jihoněmecká filharmonie Konstanz, Bamberští symfonikové, Pražská komorní filharmonie, Mnichovští symfonikové) a vystupuje se sólovými a komorními programy.

Je pravidelně zvána na velké hudební scény a festivaly (Pražské jaro, Graz, Paříž, Alte Oper Frankfurt, Baden – Baden, Bodensee Festival, Český Krumlov, Moravský podzim, Edinburgh, Bamberg, Janáčkův máj, Ticino Musica).

Komorní hudba je pro Jitku Čechovou jednou z nepostradatelných složek její  hudební identity. Je členkou Smetanova tria spolu s houslistou Jiřím Vodičkou

a violoncellistou Janem Páleníčkem, kterého také provází na violoncellových recitálech.

Jitka Čechová natočila řadu nahrávek na CD u firem Intercord, BMG, Lotos, Cube. Pro vydavatelství Supraphon natočila mj. kompletní nahrávku klavírních děl Bedřicha Smetany (8 CD).

22.11.2019 10:13:18 | přečteno 554x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load