ENDEFRRUPLNLSPIT

V úterý proběhne ve výstavní síni autorské čtení Vlastimila Vondrušky

17 9 2019 Autorské čtení Vondruška

Městská knihovna Frýdlant ve spolupráci s městem Frýdlant srdečně zve na osobní setkání s Vlastimilem VondruškouPohodový večer proběhne v prostorách výstavní síně na nádvoří radnice ve Frýdlantě v úterý 17. září od 17.00 hodin.Nenechte si ujít autorské čtení a hlavně vyprávění o osudech Oldřicha z Chlumu a dalších historických událostech.

„Oldřich z Chlumu - román a skutečnost“

Setkání se spisovatelem a historikem Vlastimilem Vondruškou není klasickou besedou, není to ani přednáška, ale jak sám říká, jde o talk-show, v níž se pokouší zábavně vyprávět o životě, své literární tvorbě a také o životě našich předků. Stejně jako jeho knihy, ani tento pořad nepostrádá nadhled, ale je současně postaven na reálných faktech. A protože se Vlastimil Vondruška jako spisovatel dívá na historické prameny jinýma očima, než školní učebnice, dozví se posluchači řadu překvapujících odhalení.

Nenechte si ujít vyprávění o tom, jak se jako historik dostal ke psaní beletrie, o životě spisovatele a také o zásadách tvorby historické beletrie. Vlastimil Vondruška přiblíží historické prameny, které jsou k dispozici a jak se dají používat. Pokusí se také naznačit, jak na jejich základě přichází autorská inspirace. Na postavě Oldřicha z Chlumu rozebírá principy středověkého soudnictví a ve společnosti panoše Oty pak milostný život našich předků. Vyprávěním se prolínají nejen odborné informace z dějin, ale i zábavné historky ze života.

Svým vypravěčským talentem dokáže poutavou formou přiblížit život ve středověku, umožní nám blíže se seznámit s historickými postavami a dozvědět se o nich mnoho zajímavého.

Během besedy bude možné si některé romány Vlastimila Vondrušky zakoupit. Vstupné na akci je dobrovolné.

Kladenský rodák Vlastimil Vondruška je autorem mnoha vědeckých studií z oboru dějin kultury, historických středověkých detektivek a románů. Vystudoval národopis a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působil v Československé akademii věd a v Národním muzeu v Praze. Od roku 2009 se věnuje výhradně spisovatelské činnosti. Dosud publikoval více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, 20 knih vědeckých a populárně naučných (některé naučné společně s manželkou Alenou), více než 40 historických románů pro dospělé a několik knih pro mládež. Podle oficiálních statistik Národní knihovny v Praze je naším nejčtenějším domácím i zahraničním autorem. Čtenáři si, ale nepůjčují jenom jeho středověké kriminálky, nýbrž i Přemyslovskou nebo Husitskou epopej, což jsou několikasvazkové tlusté „bichle“, dosti nepohodlné na čtení v posteli. Na Vondruškovy knihy mají některé knihovny pořadníky a někteří čtenáři vypěstovanou závislost. To může potvrdit i naše frýdlantská knihovna. V našem knihovním fondu máme v současné chvíli na dvacet děl a jeho knihy patří k těm nejvíce půjčovaným. 

16.9.2019 14:04:24 | přečteno 253x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load