ENDEFRRUPLNLSPIT

Sociální služby pomáhají i u nás - skutečné příběhy z Frýdlantska

little boy 1635065 1280

Když se řekne "sociální služby", málokdo z nás si pod tím představí něco konkrétního. Možná nám na mysli vytanou jen příjemci sociálních dávek. Přitom většina z nás se s některou službou již setkala a těžko bychom se bez nich obešli. Sociální služby se věnují péči o seniory, zdravotně postižené, doučování dětí, zahrnují dluhové poradenství nebo práci s gamblery či drogově závislými. Pomáhají tam, kde na to sami nestačíme a vedou nás hlavně k tomu, abychom obtížné životní situace zvládli a jejich další pomoc nepotřebovali. V následujícím cyklu Vám přinášíme skutečné příběhy obyvatel Frýdlantska. Sepsaly je organizace, které v regionu působí a jejichž pomoci můžete využít i vy. Databázi všech organizací najdete na webu frysko.cz.

LIRA pomohla Toníkovi a podpořila jeho rodiče

Když bylo Toníkovi dva a půl roku, skoro nemluvil, s jinými dětmi si nehrál, kvůli problémovému chování, které nadělal při návštěvách, už s ním rodiče raději nikam nechodili. O školce a o tom, že by se maminka mohla vrátit do práce, si mohli leda nechat zdát. Rodiče Toník zlobil a přitom nesnesl, aby s ním byl někdo jiný než máma a táta. A ti už nemohli. Nakonec se přes návštěvy u lékařů propracovali k dětskému neurologovi a ten jim doporučil liberecké Centrum LIRA.  Po půl roce pravidelných návštěv se Toník naučil sdělovat, co chce, reagoval na jméno, rozuměl tomu, co se po něm chce. Dokázal pracovat i s jinými osobami než s rodiči. Začal mluvit – nejdříve opakoval citoslovce, pak i další slova. Naučil se respektovat pravidla a dnes může začít chodit do školky – a docela se tam těší. Jeho rodiče se v Centru LIRA potkávají s ostatními rodiči dětí podobných Toníkovi, sdílejí zkušenosti, radosti i starosti a mohou využít i podporu psychoterapeuta.

Připadá vám to jako pohádka? Ne – říká se tomu sociálně aktivizační služba a Centrum LIRA takto pracuje i na Frýdlantsku.

Název poskytovatele: Centrum LIRA, z.ú.
Sídlo: Matoušova 406, 460 07 Liberec
Telefon: 727 834 311485 109 564
www: http://www.centrumlira.cz/

little boy 1635065 1280, obrázek se otevře v novém okně


Radka a TULIPAN

Radka se v Komunitním centru TULIPAN v Liberci objevila v říjnu 2018. Stálo jí zato dojíždět denně z malé vesnice na Frýdlantsku, protože ji to tam bavilo – našla lidi, se kterými jí bylo dobře, mohla se věnovat činnostem, které ji šly a těšily. Radka bydlí s rodiči a kvůli zdravotnímu handicapu nemá šanci najít běžnou práci. Není zkrátka tak chytrá jako jiní. Přesto se v TULIPANU naučila napsat si motivační dopis a životopis, učila se, jak vystupovat dobře při pracovním pohovoru, jaká má v práci práva a povinnosti, jak si práci udržet. Nakonec ji lidé z TULIPANU pomohli najít práci, která ji opravdu baví: má ráda zvířata a teď může pracovat v útulku. Do práce to navíc nemá daleko. Je tu velmi spokojená a její šéfová si ji nemůže vynachválit. Když se ve Frýdlantě otvíralo Komunitní centrum TULIPAN, byla Radka jednou z prvních návštěvnic. Může se tu věnovat arteterapii, kterou má moc ráda.

Připadá vám to jako pohádka? Ne – říká se tomu komunitní práce a TULIPAN své projekty připravil i pro Frýdlantsko.

Název poskytovatele: Sdružení TULIPAN, z.s.
Sídlo: Kostelní 9/7, 46001, Liberec
Telefon: Kateřina Seifertová – 774 450 164
Email: seifertova@sdruzenitulipan.cz
www:http://www.sdruzenitulipan.cz/projekty/rozvoj-pracovnich-kompetenci-ozp

Adresa (kde se poskytuje): Okružní 1260, 464 01 Frýdlant, budova České pošty, vchod do kanceláře je ze zadní strany budovy přes dvůr

Adresa (kde se poskytuje): Palackého 275, 463 65 Nové Město pod Smrkem – přízemí Úřadu práce

startup 594090 1280, obrázek se otevře v novém okně

MAS Frýdlantsko
3.7.2019 13:48:21 | přečteno 604x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load