ENDEFRRUPLNLSPIT

Přijďte si poslechnout, jaký byl Albrecht z Valdštejna

ďábel Valdštejn

Besedu nazvanou Ďábel Valdštejn pořádá ve čtvrtek 25. dubna 2019 v prostorách městského muzea Špitálek Městská knihovna Frýdlant. Besedu, která začíná v 17.00 hodin a bude se věnovat pozoruhodnému vzestupu i pádu vévody frýdlantského, povede Josef Pepson Snětivý. 

Jen málokteré postavě našich dějin se dostalo takové pozornosti historiků, spisovatelů a umělců, jako frýdlantskému vévodovi a generalissimovi císařských vojsk Albrechtovi z Valdštejna. Jeho vskutku mimořádný a dramatický osud, který jako by předem narýsoval horoskop významného astronoma, matematika a tehdy také astrologa Johanna Keplera, nás dodnes nepřestává vzrušovat. Zdá se, že je naplněn podivuhodným tajemstvím. Máloco tak fascinuje jako Valdštejnův závratný vzestup až do nejvyšších pater světské moci a slávy, po němž následuje strmý pád s cejchem zrádce a vyvrhele. Měl oprávněnou šanci stát se největším vojevůdcem třicetileté války, údajně sahal i po české královské koruně, skončil však jako „notorický říšský rebel“, pro kterého neexistoval jiný trest než zákeřná smrt z rukou irského žoldnéře.

Ano, Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, jak znělo celé jeho jméno, svým pozemským životem i posmrtným věhlasem daleko překročil české hranice. Vždyť jen do roku 1910 prý obsahovala valdštejnská bibliografie přes dva a půl tisíce titulů! Jaký byl ale vévoda frýdlantský doopravdy, poodhrneme-li všeobecně rozšířenou a obvykle nelichotivou legendu. Přijďte se přesvědčit a zase něco víc dozvědět o Albrechtu Václavu Eusebiu z Valdštejna.

Ve čtvrtek 25. 4. 2019 v 17:00 do muzea Špitálek na besedu

Josef Pepson Snětivý: ĎÁBEL VALDŠTEJN (aneb Pozoruhodný vzestup vévody frýdlantského)

O knize a jejím autorovi Janu Bauerovi promluví, také zahraje a zazpívá nakladatel z nakladatelství Čas Josef Pepson Snětivý.

„Ponoříme se pod „oficiální“ fakta, aby před námi vyvstala nadčasovou osobnost, která ani zdaleka nebyla jen temná a negativní. Ano, císařský generalissimus byl mimořádně domýšlivý, arogantní a bezohledný, ale měl i příjemnější tvář. A o té se většinou mlčí,“ říká Josef Pepson Snětivý.

Možná vás čeká překvapení v podobě samotného Valdštejna, který se přijde podívat, jak je o něm smýšleno v literárních kruzích.

24.4.2019 16:04:38 | přečteno 434x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load