ENDEFRRUPLNLSPIT

Masopustní veselí propukne ve Frýdlantu v pátek 15. března

Masopust 2018 33

Mateřská škola z Jiráskovy ulice zve v pátek 15. března 2019 všechny děti i dospělé k účasti na masopustním průvodu masek městem Frýdlant. Průvod vyjde v 10.00 hodin od základní školy v Husově ulici směrem na náměstí před radnici, kde v půl jedenácté propukne masopustní rej masek. „Přijďte se na nás podívat, zazpívat si s námi a samozřejmě také ochutnat masopustní dobroty. Pokud máte chuť a nápad vystrojte své děti i sebe staročeskými kostýmy a přidejte se k nám,“ zvou děti i učitelky z pořádající mateřské školy. Masopust byl ve Frýdlantě původně naplánován na 1. března, z důvodu špatného počasí byl ale o dva týdny posunut.

V roce 2003 byla na MŠ Komenského obnovena tradice masopustního průvodu. Postupně k této akci byly přizvány i ostatní zdejší mateřské školy. Po uzavření MŠ Komenského jsme se rozhodli této pěkné a veselé akce ujmout a pokračovat v ní. Letos MŠ Jiráskova již tradičně  přizvala k masopustnímu reji všechny frýdlantské mateřské školy, 1. stupeň ZŠ Bělíkova a Základní školu speciální Frýdlant. Také jsme pozvali k účasti děti z okolních mateřských škol - MŠ Zvoneček z Hejnic a MŠ Nového Města pod Smrkem. Také se už s dětmi těšíme, jaké překvapení pro nás pan starosta tentokrát připraví," říká za organizátory vedoucí učitelka MŠ v Jiráskově ulici Michaela Fiedlerová. 

Úsilím organizátorů je tradici masopustu udržet a připomenout ji těm, kteří si ji pamatují z mladých let. „Budeme rádi, když se k nám připojí co nejvíce milovníků starých tradic a když se tímto zpestří život dětí i obyvatel v našem městě,“ přejí si.

Jako každý rok se v mateřské škole v Jiráskově ulici na masopust pečlivě připravují, vypráví si o časech našich dědečků a babiček, připomínají si stará řemesla. "Jeden den jsou z nás ševci a vyrábíme papírové boty nebo švadlenky a přišíváme knoflíky, pak pekaři a pečeme housky, které si děti hrdě nesou domů, nebo hrnčíři a z modelíny vyrábíme hrnky, přitom zpíváme lidové písničky „ Kalamajka, Poštovský panáček, Až já budu velká, Hop, hej cibuláři jedou, Pekla vdolky, Já husárek, Pekař, peče, Masopust a hrajeme hry Na kominíky, Na metaře, Na ševce. A pak už si děti vybírají masky, ve kterých půjdou v masopustním průvodu, holčičky za selky, kluci za kominíky, za kováře, za muzikanty, za řezníka, za medvěda ale největší dračka je o husara a kostlivce. A už je tu Masopust a my se po svačině převlékneme do kostýmů a zvesela, s písničkami a s košíky plnými koláčků a perníčků pro kolemjdoucí vyrážíme do masopustního průvodu," přibližuje dění ve školce Michaela Fiedlerová.

Masopust držíme, nic se nevadíme pospolu.
Proč bychom se hádali, když jsme se tak shledali po znovu.

Při nepřízni počasí změna vyhrazena.

Jak probíhal masopust ve Frýdlantu v loňském roce se můžete podívat zde
25.2.2019 10:09:36 | přečteno 497x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load