ENDEFRRUPLNLSPIT

Jubilejních svateb přibývá, jejich oslavu na úřadě ale musí iniciovat rodina

API 9642 kopie

V posledních letech stoupá ve Frýdlantu počet manželských párů, které se rozhodnout oslavit jubilejní výročí své svatby znovu v prostorách radnice. Letos jejich počet dosáhne čísla 12. V předchozích letech se přitom počet zlatých, diamantových či jiných jubilejních svateb pohyboval kolem poloviny. Matrikářka městského úřadu Frýdlant Ivana Spatzierová k tomu dodává, že jubilejní svatby si musí na městském úřadě vyjednat sami manželé nebo jejich rodina. Zaměstnanci matriky totiž nemají pravomoc informace o manželských párech vyhledávat.

„Jubilejní svatby jsou v rámci svatebních obřadů specifické. Mají vždy jiný náboj a jakési kouzlo. Lidé, kteří se rozhodnout si manželský slib znovu po 25, 30, 50 nebo i 60 letech obnovit, už mají za sebou léta společného života a přesně vědí, co obnáší a co ve svém protějšku mají. Jeden druhého si váží a je cítit, že jsou vděční, že mohou znovu během slavnostního obřadu stát po boku svého životního partnera,“ říká matrikářka Ivana Spatzierová. Upozorňuje ale na to, že manželé musejí s žádostí o jubilejní svatební obřad přijít na matriku sami, případně tak za ně může učinit jejich nejbližší rodina. „Stává se nám, že se na nás lidé zlobí, že jsme je nepozvali, aby u nás například zlatou svatbu oslavili. Jenže my netušíme, kdy a kdo taková výročí slaví. Není to už jako dřív, kdy si tyto záležitosti úřady či podniky směly hlídat. Dnes nám to legislativa neumožňuje. Ochrana osobních údajů nám zakazuje vyhledávat v registrech to potřebné pro zjištění, zda manželé slaví jubileum, třeba informace o tom, zda se manželé nerozvedli, zda jeden z nich nezemřel či zda se neodstěhovali,“ vysvětluje matrikářka Ivana Spatzierová.

Pokud tak chce někdo jubilejní výročí svatby oslavit znovuobnovením manželského slibu spolu s oddávajícím, musí se obrátit přímo na pracovnice matriky. „Vyhovíme téměř každému požadavku. Snažíme se akceptovat termín, který si rodina přeje, připravíme přání, květinu, přípitek, hudební doprovod. Rodina zaplatí jen částku 1 tisíc korun za pronájem obřadní síně,“ vypočítává matrikářka. Ideální je v případě objednávání jubilejního svatebního obřadu vyřizovat věc v předstihu a spolupracovat s matrikou, která může na základě komunikace s rodinou zaručit i slavnostní řeč oddávajícího ušitou přímo na míru manželskému páru.

Jubilejní svatební obřady probíhají v posledních letech téměř výhradě v prostorách obřadní síně radnice, výjimkou jsou jen minimální, i když i požadavky na obnovení manželského slibu v terénu jsou matrikou a oddávajícím akceptovány.

16.12.2019 9:06:16 | přečteno 962x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load