ENDEFRRUPLNLSPIT

Jdu za svým snem krajinou nedotčenou lidskou stopou

of18 alpbach moritzablinge lr wz dsc 5283 1 1200x0

Je jí 14 let, bydlí v Albrechticích u Frýdlantu, studuje Gymnázium F. X. Šaldy v Liberci a je jediným dítětem milujících rodičů. Na první pohled by se mohlo zdát, že Tereza Novotná žije obyčejný život, který plyne v zajetých kolejích. Ve chvíli, kdy se ale k těmto základním informacím přidají další, získává její obrázek jasnější kontury a barvu. Její rodiče totiž milují cestování, lyžování, dobrodružství, Tereza sama od tří let často a hodně lyžuje. A po svém otci zdědila lásku k lyžování na volném terénu a vysokém přírodním sněhu, neboli k freeride lyžování. Lásku pro oba tak silnou, že je vede cestou jedinečnosti. Tereza Novotná je díky ní jedinou juniorskou závodnicí z České republiky ve světových závodech Freeride Junior Tour. Závodí za tým Freeride TNT a daří se jí. Více si přečtěte v rozhovoru, který vznikl pro lednový Frýdlantský zpravodaj. 

Terezo můžete na úvod vysvětlit, co je freeride lyžování vlastně za sport? Co obnáší?

Je to vlastně sportovní lyžování mimo sjezdovky, ve volném terénu. Na závodech většinou začíná každá jízda tím, že se odstartuje na štítu a pak se vyrazí dolů kamenitou oblastí sešupem. A nakonec se dojíždí hlubším sněhem volnějším terénem do cíle. Každý ze závodníků si musí na trati najít svojí cestu, která je pro něj nejlepší. Tím se naše lyžování liší od sjezdového, kde je cesta jasně daná.

Kdy jste s tímto sportem začala?

Přesně to nevím, ale na lyžích stojím díky rodičům od tří let. Takže počítám, že nedlouhou poté. Závodně ale jezdím freeride teprve druhým rokem.

Start, obrázek se otevře v novém okně

Jakých výsledků jste zatím dosáhla?

Vlastně docela nečekaných. Závodní kariéru jsem začala loni třemi zahraničními závody. V Kappl-Paznaun jsem si v konkurenci 23 kluků – juniorů vyjela desáté místo, ve Fieberbrunnu a Alpbachu jsem pak dojela na čtvrtém místě. Měla jsem obrovskou radost. Mezi stovkou závodníků, kteří se závodů účastní, to bylo skvělé umístění. Celkově se v Evropě držím na 29. místě žebříčku. Letos mě čekají další závody, tak snad se mi podaří pozici udržet nebo ještě lépe - vylepšit.

Kdy se závody pojedou?

Prvním je závod Freeride Junior Tour Kappl-Paznaun, což je středisko v Rakousku. Ten se jede už 19. ledna. Následuje 8. února závod v rakouském Alpbachu, 23. února ve Fieberbrunnu a 23. března pak odjedu závody ve Švýcarském Verbieru. To bude největší závod sezóny. Mezitím možná vyrazím i na závody do Francie nebo Švýcarska.

DSCN8104, obrázek se otevře v novém okně

Ideálním tréninkem je v tomto sportu asi jízda volným terénem na hlubokém sněhu. Jak trénujete, když takové podmínky tady u nás máte asi jen minimálně?

Máte pravdu v tom, že je to spíše sport vhodný do vysokých hor. Nicméně mi to vůbec nevadí. Od prosince trénujeme na Ještědu, kde můj otec i pracuje. I tam si můžeme užít freeride lyžování mimo sjezdovku. No a když ještě nebyly upravené sjezdovky rolbami, trénovali jsme i na nich. Jinak jezdíme třeba po bubnu skokanského můstku. Protože na nich se už léta neskákalo a přesto musí být pro každý případ připravené. A taky vyrážíme na hory do zahraničí, bez toho to prostě nejde.

Stačí příprava především na Ještědu k tomu, abyste uspěla ve světové juniorské konkurenci, která povětšinou trénuje ve vysokých horách?

Loni to stačilo. S tatínkem, který je zároveň mým trenérem, sázíme především na počet odježděných dnů za rok na lyžích. Já jich mám najeto každou sezónu mezi osmdesáti a stovkou, což je poměrně dost. Jezdíme totiž na lyžích třeba i v létě, na ledovec. Vlastně to není na počet dní méně, než mají soupeřky a soupeři v zahraničí. Protože většina z nás je v tomhle věku limitována tím, že chodí do školy, takže nelze vzhledem k potřebě vzdělání stát jen na lyžích.

DSCN8079, obrázek se otevře v novém okně

Jak se Vám vlastně daří skloubit školu s lyžováním?

Na gymnáziu mám vyznamenání, škola mi jde sama. O to je vyjednávání o uvolňování a individuálním plánu jednodušší. Během podzimu a na jaře chodím do školy normálně. V zimě mám pak individuální plán. Nechodím třeba v pondělí, která věnuji přípravě.

Teď jste tedy v juniorské kategorii, která zahrnuje jezdce od 14 do 18 let. Jaký máte v této kategorii cíl?

Ráda bych se udržela mezi těmi nejlepšími. Možná se mi už letos podaří probojovat se na juniorské mistrovství světa. Když dobře zajedu, mohlo by to klapnout. To bych si moc přála. Jinak takovým větším cílem je odjezdit co nejvíce závodů, nabrat zkušenosti a formu do dospělé kategorie. Chtěla bych i v ní jezdit Word tour a kdo ví, třeba se náš sport mezitím dostane mezi olympijské sporty. Protože olympiáda je snem každého sportovce a pokud by se to podařilo dejme tomu v horizontu deseti let, byla bych asi na vrcholu sil. Byla bych nesmírně šťastná, kdybych na ní mohla reprezentovat nejen Českou republiku, ale i Frýdlantsko, které máme s rodiči opravdu moc rádi.

Freeride lyžování nevypadá jako sport pro křehké dívky, vypadá spíš občas velmi nebezpečně. Nemáte strach? A nebojí se o vás rodiče?

Je jasné, že jako v každém sportu se může přihodit ledasco. Ale strach nemám. Jezdím na lyžích opravdu od malička a navíc máme spoustu prvků, které nás ochraňují. Mimo páteřového chrániče, helmy, vyztužených rukavic pak ještě prvky, které nám mají pomoci v případě, že se s námi utrhne lavina. Třeba lavinový batoh s airbagem, lopatu, lavinový vyhledávač a sondy. No a taky naše lyžování není tak rychlé, jako třeba sjezdové lyžování. Tím, že se lyžuje v hlubokém sněhu, jezdíme maximální rychlostí 60 km/h. Není to málo, to vím, ale oproti sjezdovému lyžování, kdy ti jezdci mohou jet i 140 km/h, je to vlastně pomalý sport. A jestli se bojí rodiče? Trochu asi jo, ale jsou stejně dobrodružné povahy jako já, takže je to asi v normě.

Jak funguje takový lavinový batoh s airbagem?

Má na sobě takové madlo, za které se v případě, že je lyžař v lavině zatáhne a za vteřinu a půl se odpálí natlakovaná plynová bomba a vyletí oranžový vak. V prašanové lavině to dává velkou šanci na to, že ten vak lyžaře vytáhne nad sníh. Pak máme u sebe v batohu pípák, který má pomoci nás najít a v kalhotách, helmě a bundě čip, který také slouží k našemu vyhledání. Jsem ale ráda, že jsem nic z toho ještě nikdy nemusela použít.

DSCN8285, obrázek se otevře v novém okně

Freeride lyžování asi není pro každého. Můžete na závěr popsat, čím vás ten sport uchvátil?

To co mě na něm dostává je asi ta radost z každé jízdy volným terénem, možnost vyrazit na lyžích místem, kde zatím nikdo nezanechal stopu. Samozřejmě tím myslím ve sněhu. Freeride lyžování je nadšení, vášeň. Svobodná jízda po pás ve sněhu. Příroda bez lidí, front, plných sjezdovek. Moje láska.

Foto: archiv Novotných

9.1.2019 13:00:16 | přečteno 1160x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load