ENDEFRRUPLNLSPIT

Seniorské kluby Frýdlantu a Liberce slaví 10 let spolupráce

Seniorská míle 44

Sportovní turnaje v šipkách, kuželkách nebo orientační chůzi, kulturní a společenské akce od koncertů po taneční odpoledne nebo letní tábory či tajné výlety. Škála aktivit, na kterých se společně podílejí senioři Frýdlantu, Liberce a Jablonce nad Nisou je více než pestrá. Ostatně není se co divit. Seniorské kluby vzájemně spolupracují už 10 let a během dekády se toho stihne opravdu hodně.  

„Vzájemná spolupráce začala vlastně dost nenápadně tím, že Komunitní středisko Kontakt v Liberci pozvalo naše frýdlantské seniory na turnaj v kuželkách. Samozřejmě jsme rádi přijeli. Ale přiznám se, že nikoho v tu chvíli nenapadlo, že se tím odstartovala takhle dlouhá a úspěšná spolupráce, která přinesla nespočet krásných akcí a přátelství,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Akce se tehdy povedla a to i přesto, že frýdlantští prohráli. „Ostatně speciálně naši frýdlantští senioři jsou proslulí tím, že na výsledky příliš nehrají. Když se zadaří, mají samozřejmě radost, ale když se nedaří, nikdo není smutný ani se nehroutí. Vždycky preferují před výsledkem radost z účasti na akci, ze společného setkání,“ podotýká s úsměvem starosta Frýdlantu.

Liberecké pozvání odstartovalo ve Frýdlantu daleko užší spolupráci města a seniorských klubů. „Mezi prvními s námi začali spolupracovat a organizovat akce turisté, následovali zahrádkáři a baráčníci. Dnes se do společných akcí zapojuje lidí už daleko více a senioři ani často nejsou členy žádného spolku,“ vysvětluje matrikářka Městského úřadu Frýdlant Ivana Spatzierová, která pořádání akcí za město organizuje.
 „My v Liberci jsme měli z rozvoje aktivit pro seniory ve Frýdlantu nesmírnou radost. Náš spolek, Komunitní středisko Kontakt Liberec, o. p. (KSK Liberec), začal fungovat už v roce 2007 a měli jsme tudíž před Frýdlantem malý náskok. Těšilo nás, že naše práce byla Frýdlantu příkladem. A také to, že se ujala myšlenka společných akcí. Počet společných aktivit se rok od roku zvyšuje v souvislosti s tím, jak se vyvíjejí vztahy mezi seniory všech tří měst, protože oni si o ně doslova říkají,“ vysvětluje ředitel KSK Liberec Bc. Michael Dufek. Zároveň ale vyzdvihuje i fakt, že kluby fungují i nezávisle na sobě.

K frýdlantsko-liberecké spolupráci seniorských klubů se v roce 2011 přidaly i seniorské kluby Jablonce nad Nisou. Přibyly tak další akce, kterých se frýdlantští i liberečtí senioři účastní, jako například série pochodů Jablonecký škrpál. „Pro nás je důležité to, že sice vytváříme seniorům potřebné zázemí pro jejich aktivity, ale zároveň je necháváme podílet se na organizaci. Připravíme zázemí pro akce, zajistíme třeba i zdravotní dozor či ceny v případě soutěží, ale na oplátku po nich chceme, aby se do organizace zapojili. Vymysleli třeba trasu pochodu. Každý ze seniorů si prošel jinou životní cestou a nasbíral zkušenosti z jiné oblasti. Když se spojí, dokáží neuvěřitelné věci. Někdy se ani nestačíme divit,“ říká ředitelka Centra sociálních služeb Jablonec nad Nisou, p. o. Naděžda Jozífková.  Senioři se tím stejně jako v Liberci a Frýdlantu zapojují do komunity, jsou potřební. A to nejen na úrovni města, ale při pořádání společných akcí i na úrovni celého kraje.

„Já osobně mám vždycky účast na seniorských akcích za odměnu. Jejich energie a pozitivní myšlení jsou úžasné. A vždycky mě potěší, když nám vyprávějí, že se kvůli našim akcím musejí zapírat před vlastními dětmi nebo vnoučaty. Protože dnešní „důchodci“ už nemají čas, mají nepřeberné množství aktivit a je to tak jedině dobře. Celý život pracovali, tak je naprosto v pořádku, že teď si chtějí života užít, co to jde a že to dělají,“ uzavírá Dan Ramzer.

Desetiletá spolupráce seniorských klubů

minigolf 7

minigolf 7

 
orientační výlet 26

orientační výlet 26

 
PER 0428

PER 0428

 
petanque 26

petanque 26

 
Seniorská míle 29

Seniorská míle 29

 
Seniorská míle 44

Seniorská míle 44

 
tajný výlet září 25

tajný výlet září 25

 
titulní foto FZ

titulní foto FZ

 
tajný výlet 29

tajný výlet 29

 
 
4.6.2018 9:15:34 | přečteno 955x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load