ENDEFRRUPLNLSPIT

Při obnově zámeckého rybníka objevili archeologové poklad

nalezene mince  archiv npu ups na sychrove

Zlatý a stříbrný poklad objevili v minulém roce během obnovy zámeckého rybníka ve Frýdlantu archeologové. O nálezu 36 zlatých a 6 stříbrných mincí ale památkáři dlouho mlčeli. Senzační nález představili veřejnosti až nyní, ve chvíli, kdy je zámecký rybník po obnově opět napuštěný a nehrozí jeho případné poškození hledači mincí. Nalezený poklad ve Frýdlantu zůstane, konkrétně v prostorách Státního hradu a zámku Frýdlant. Stane se součástí samostatné prohlídkové trasy. Poprvé ho budou moci návštěvníci spatřit už tento víkend ze soboty 25. na neděli 26. srpna 2018 během Hradozámecké noci. 

Zámecký rybník, součást národní kulturní památky Státního hradu a zámku Frýdlant ve správě Územní památkové správy na Sychrově, prošel v uplynulých letech rozsáhlou revitalizací. Součástí obnovy byly i zemní zásahy spojené s úpravami břehů, rybniční vpusti, výpustí i plochy rybničního dna. Tato činnost vyvolala nutnost provedení záchranného archeologického výzkumu, který provádělo liberecké územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu ve dvou výzkumných sezónách, a to v roce 2016 a 2017.

Zámecký rybník 1, obrázek se otevře v novém okně

Revitalizovaný zámecký rybník ve Frýdlantu

Průběh archeologických prací vysvětluje vedoucí archeologického průzkumu Mgr. Renata Tišerová (NPÚ, ÚOP v Liberci): „V roce 2016 se archeologický výzkum zaměřil na severní část rybníka, kde byla potvrzena existence reliktů dřevěné konstrukce původního mlýnského náhonu. Části konstrukce byly podrobeny dendrochronologickému datování, díky němuž lze nejstarší dochované partie náhonu datovat do druhé poloviny 16. století (mezi léta 1545-1563). V roce 2017 došlo k opravě hráze a úpravám rybničního dna odtěžením rybničních usazenin. Archeologický výzkum v této etapě potvrdil existenci starší hráze ve formě dřevohlinité konstrukce. Jednalo se o pozůstatky dřevěného roštu ztuženého jílovým a hliněným náspem. Tělesem hráze prostupuje dodnes funkční rybniční výpusť, přičemž v rámci archeologického výzkumu byla potvrzena ještě existence reliktů náhonu k místní pile, která stávala za hrází a dodnes se již nedochovala. Dendrochronologicky lze nejstarší dochované partie hráze datovat do počátku 17. století (po roce 1611)."

Pro veřejnost nejzajímavější nález se však archeologům podařil v roce 2017 při archeologickém výzkumu plochy rybničního dna. "Kromě množství movitých artefaktů v něm došlo k nálezu depotu zlatých a stříbrných mincí uložených původně v keramické nádobě, jejíž fragment byl nalezen spolu s mincemi. Jedná se o soubor 36 kusů zlatých a 6 kusů stříbrných mincí, mezi nimiž jsou zlaté dukáty i dvoudukáty, stříbrné půltolary a čtvrttolar. Nejstarší datovanou mincí je uherský dukát Ferdinanda I. z roku 1528, přičemž nejmladší dochované mince pocházejí z roku 1642 (jedná se o dukát a dvoudukát Ferdinanda III.). Je tedy zřejmé, že k uložení depotu muselo dojít v posledních letech třicetileté války nebo těsně po jejím skončení. Přesné místo, okolnosti ani důvody uložení mincovního depotu nejsme dnes schopni s jistotou rekonstruovat, nicméně je jisté, že se jedná o úkryt kvalitních obchodních mincí s velkou nominální hodnotou a tedy o uložení značného majetku,“ říká Mgr. Renata Tišerová. 

nalezene mince  archiv npu ups na sychrove, obrázek se otevře v novém okně

"Poklad“ ve Frýdlantě zůstane a to v prostorách frýdlantského hradu. Návštěvníci ho tam prvně mohou vidět o Hradozámecké noci, večer 25. srpna 2018. Více informací o ní najdete zde

„Poklad, tedy mince, ale i další nálezy z rybníka, veřejnosti poprvé představíme o Hradozámecké noci z 25. na 26. srpna formou komentovaných prohlídek vedené Mgr. Tišerovou“, upřesňuje kastelánka hradu a zámku Frýdlant PhDr. Jana Pavlíková a dodává: „Následně budeme poklad od neděle 26. srpna prezentovat formou samostatné prohlídkové trasy. Během prohlídky seznámíme návštěvníky, samozřejmě zkrácenou formou, s historií hradu a zámku, zaměřovat se ale primárně budeme na rybník a ve dvou nově upravených prostorách potom návštěvníci uvidí jak mince, tak třeba nalezené zrestaurované dřevěné artefakty a další předměty. Vše je instalováno ve vitrínách s popisky a bude doplněno průvodcovským výkladem. Výše vstupného je stanovena na 60 Kč. Poklad bude zpřístupněn do konce října 2018 a následně opět v příští sezóně“.

K archeologickému průzkumu i samotnému nálezu vznikla publikace s příznačným názvem Frýdlantský poklad, která bude k zakoupení v pokladně hradu a zámku Frýdlant od soboty 25. srpna. 


24.8.2018 9:24:45 | přečteno 1377x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load