ENDEFRRUPLNLSPIT

Praktičtí lékaři Frýdlantska nenechají region bez pohotovosti

jednání s praktiky 8

Praktičtí lékaři Frýdlantského výběžku jsou v případě, že Nemocnice Frýdlant s.r.o. nebude od 1. 7. 2018 schopná zajistit Lékařskou pohotovostní službu, ochotni sloužit pohotovost sami. Takový je výsledek setkání starosty a místostarosty města Frýdlant, náměstka pro zdravotnictví Libereckého kraje a praktických lékařů Frýdlantska, které se uskutečnilo ve čtvrtek 31. května 2018 v prostorách radnice ve Frýdlantu. 

Narychlo svolaná schůzka byla reakcí na pondělní dopis frýdlantské nemocnice, adresovaný městu Frýdlant a náměstkovi hejtmana, který je pověřen vedením resortu zdravotnictví, MUDr. Přemyslu Sobotkovi. V dopise nemocnice sděluje, že kvůli nedostatku lékařů může Frýdlantsko zůstat od 1. 7. 2018 bez zajištění pohotovosti. Město Frýdlant i Liberecký kraj od té chvíle hledají varianty řešení. Schůzka náměstka hejtmana MUDr. Přemysla Sobotky, starosty Frýdlantu Dana Ramzera, místostarosty Frýdlantu Jiřího Stodůlky a praktických lékařů Frýdlantska byla jedním z kroků, kterými se společně snaží krizi ve zdravotnictví ve Frýdlantském výběžku řešit.

„Rozhodnutí frýdlantské nemocnice nás zarazilo, šokovalo. I tím, že takto zásadní věc nemocnice oznamuje vzhledem k uvedenému termínu vlastně na poslední chvíli. Lékařská pohotovostní služba je pro zdravotní péči ve Frýdlantu a na Frýdlantsku podle nás zásadní. Její ukončení by znamenalo přetížení zdravotnické záchranné služby, Krajské nemocnice v Liberci a velké potíže pro místní obyvatele. I proto jsme zmobilizovali veškeré síly, spojili se i se specialisty, kteří ve Frýdlantu nebo na Frýdlantsku žijí a nabídli své služby pro zajištění pohotovosti v případě, že frýdlantská nemocnice ji už nebude poskytovat,“ říká praktická lékařka MUDr. Šárka Pokorná. Své služby jsou ale lékaři ochotni poskytnout pouze v případě, že pohotovost nebudou sloužit pod hlavičkou Nemocnice Frýdlant s.r.o., potažmo EUC jako jejího provozovatele, ani v prostorách frýdlantské nemocnice. „V případě, že budeme mít k dispozici adekvátně vybavenou ordinaci, se budeme snažit zajistit pohotovost už od 1. 7. 2018, pokud nemocnice ve Frýdlantu s pohotovostí k tomuto datu skončí. To se ale dozvíme nejdříve v polovině června, protože takový termín k oznámení si nemocnice stanovila. Nicméně přestože je to opravdu šibeniční termín, uděláme vše pro to, abychom v případě krize opravdu od začátku července v poskytování pohotovosti naskočili. Cítíme povinnost nenechat zdejší lidi na holičkách,“ dodává lékařka Šárka Pokorná.

Zástupce města Frýdlant i Libereckého kraje postoj lékařů překvapil v tom nejlepším slova smyslu. „Postoj praktických lékařů je pro mě nesmírně pozitivní. Vzali si za své, že se o lidi ve Frýdlantském výběžku postarají. Z našeho jednání pro mě, jako zástupce kraje, vzešla řada úkolů, které je třeba splnit, aby bylo možné jejich nabídky využít. Je potřeba zajistit právní podklady pro takové fungování pohotovosti, vyjednat podmínky s pojišťovnami, případnou pomoc Krajské nemocnice Liberec. Obrátit se musím na všechny dotčené orgány. Musím ale říci, že pro to „světýlko na konci tunelu“, které se nám v této krizové situaci jako zázrakem vynořilo, udělám vše potřebné velmi rád. Problém, který řešíme, nevznikl naší vinou, ale vhledem k tomu, že se dotýká téměř 27 tisíc lidí, jej musíme řešit. A já teď věřím, že se nám ho vyřešit podaří,“ uzavírá náměstek hejtmana pověřený vedením resortu zdravotnictví MUDr. Přemysl Sobotka.

jednání s praktickými lékaři

jednání s praktiky 1

jednání s praktiky 1

 
jednání s praktiky 2

jednání s praktiky 2

 
jednání s praktiky 3

jednání s praktiky 3

 
jednání s praktiky 4

jednání s praktiky 4

 
jednání s praktiky 5

jednání s praktiky 5

 
jednání s praktiky 6

jednání s praktiky 6

 
jednání s praktiky 7

jednání s praktiky 7

 
jednání s praktiky 8

jednání s praktiky 8

 
 
31.5.2018 17:19:05 | přečteno 3669x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load