ENDEFRRUPLNLSPIT

Kulturní čtvrtky vstupují do jedenácté sezóny

Feferon 1848

V loňském roce jsme stým koncertem uzavřeli desátý ročník Frýdlantských kulturních čtvrtků. Sezonní seriál koncertů, jejichž původním cílem bylo oživit nádvoří radnice a zpříjemnit kolemjdoucím všední podvečery, se stal lákadlem pro účinkující, a snad i pro návštěvníky nejen z našeho města. Rok co rok svádím vnitřní boj při rozhodování, kterou z kapel pro následující rok pozvat, a kterou odmítnout.  Zájem ze strany vystupujících je velký, a to i přesto, že finanční odměna, kterou účinkujícím platíme, stačí v některých případech sotva na úhradu cestovného. Ale hudebníci k nám jezdí rádi, pochvalují si jak prostředí, tak i zájem diváků, a mnohdy i další a nečekané bonusy, které bývají s jejich vystupováním ve Frýdlantě spojeny.

V loňském roce to bylo třeba občerstvení, jež nezištně poskytovala muzikantům majitelka Double Music Baru na náměstí Věra Brůžková. 

Trubka efekt, obrázek se otevře v novém okně

Přiznám se, že jsem již několikrát porušil původní záměr, aby každá z kapel vystoupila ve Frýdlantě nejvýše dvakrát.  Smyslem záměru mělo být, aby se návštěvníci Čtvrtků seznámili s co nejširší škálou hudebních seskupení, a viděli ve Frýdlantě reprezentanty různých hudebních žánrů. Jenže s ohledem na vstřícnost některých účinkujících a na ohlasy mezi posluchači se nemohu vyhnout tomu pozvat některé kapely opakovaně. Snad to zas tolik nevadí.

A na koho se tedy letos můžete těšit?

10. května v 18 hodin otevře letošní ročník již tradičně kapela FBAND. Poohlédneme se spolu za rokem 2017 v kapele, promítneme Vám snímky z naší cesty po USA, představíme nového člena kapely a uslyšíte samozřejmě novinky z našeho repertoáru.

24. května vystoupí mladoboleslavská kapela BRONTOSAUŘI revival. Hráli u nás v roce minulém a velmi se líbili. Jejich pojetí nestárnoucích hitů legendárních Brontosaurů je vskutku autentické a sami bratři Nedvědové dohlížejí na aranže jednotlivých skladeb.

Brontosauři revival, obrázek se otevře v novém okně

7. června přijede z Brandýsa nad Labem folkové trio TROJBOY.  Přiveze částečně vlastní a částečně převzatý repertoár a pravděpodobně také vlastní nové CD. Skvělí muzikanti nebudou ve Frýdlantě poprvé. Máme se na co těšit.

21. červen bude patřit bluegrasu. Přijede, také již po několikáté, mladoboleslavský FLASTR.  V letošním roce se sejdou tři kapely tohoto žánru, a posluchači budou moci srovnávat jejich odlišné pojetí. Ačkoli jde o ryze americkou hudbu, Česká republika a zvláště severní Čechy jsou v posledních letech považovány za evropskou výspu tohoto hudebního žánru, a české kapely bývají velmi úspěšné i na velkých mezinárodních festivalech.

5. července přivítáme liberecko-jabloneckou kapelu NONSTOP.  Můžete se těšit na country podvečer. Zvláště sóla na foukací harmoniku Pavla Vorlíčka a pěvecký projev atraktivní Venduly Jarošové, dříve členky mezinárodně uznávané dívčí sestavy Country sisters, stojí za zhlédnutí.

19. červenec bude opět bluegrasový. Kapela MODROTISK je považována za špičku v tomto žánru. Jejich koncerty nejsou jen skvělým hudebním zážitkem, ale díky vtipným komentářům a výstupům především mandolinisty Oty Turka a basového kytaristy Zbyška Sadílka bývají groteskní.

2. srpna zažijeme dixieland. LIBERECKÝ DIXIELAND OLD STARS je v tomto oboru klasika. Pravděpodobně nejstarší kapela tohoto druhu v severních Čechách se vyvíjí jak vzácné víno - čím starší, tím lepší. Dnes vystupuje na prestižních akcích a v libereckém hudebním ráji Bedna klub oslavila velkolepým koncertem šedesát let své existence.  Uvidíme i jednoho ze zakladatelů tohoto sdružení, libereckého Armstronga Adu Štrejla.

Středočeský FEFERON se cítí ve Frýdlantě jako doma a vždy přiváží dobrou náladu a zajímavý a líbivý výběr muziky. Není se čemu divit, členové Feferonu jsou učitelé hudby, tedy profesionálové, pro něž je vystupování s kapelou relaxací a zábavou. Tu obvykle předávají i svým posluchačům. Přijďte 16. srpna.

Dalším nováčkem ve Frýdlantě bude DEKAMERON BAND. Jde o rockovou kapelu, která má ve svém repertoáru největší hity české i zahraniční scény. Historie kapely sahá do sedmdesátých let minulého století a velmi úspěšně vystupuje na velkých podiích festivalů a tanečních sálů. Věřím, že se osvědčí i v komorním prostředí Frýdlantských kulturních čtvrtků dne 30. srpna.

13. září zakončíme letošní ročník opět bluegrasem. Jablonecký NAMOLL jsme před lety již poznali, a tak alespoň pamětníci budou moci srovnávat. Z uvedených tří kapel tohoto žánru bude zřejmě Namoll tím hudebním sdružením, které se nejvíce přiblíží původní, historické formě bluegrasu, i když převážně s českými texty.

Koncerty se budou konat vždy ve čtvrtek od 18 hodin. Podle počasí proběhnou buď v obřadní síni radnice, na radničním nádvoří, nebo na náměstí. Rádi bychom jejich konáním naplnili původní záměr této akce: zpříjemnit frýdlantským obyvatelům i návštěvníkům hezké jarní a letní podvečery. Těším se, že se s Vámi, našimi posluchači, budeme opět na Frýdlantských kulturních čtvrtcích potkávat.

MUDr. Miloslav Ferles
duchovní otec a hlavní organizátor Frýdlantských kulturních čtvrtků
10.4.2018 9:57:01 | přečteno 656x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load