ENDEFRRUPLNLSPIT

Kočárová alej nad Raspenavou vyroste do nové podoby

kočárová alej 5

Jednostrannou podobu bude mít nová Kočárová alej podél silnice III/2909 mezi Raspenavou a Krásným Lesem, kterou Liberecký kraj v loňském roce zrekonstruoval. Původní oboustranné stromořadí na zhruba dvoukilometrovém úseku bylo ve špatném stavu a nebezpečně v těsné blízkosti vozovky silnice. V pátek 27. dubna se uskutečniloasymbolická výsadba nových stromů za účasti vedení kraje, Dolnoslezského vojvodství, starostů Frýdlantska a dalších hostů. Frýdlant na akci reprezentoval starosta města Dan Ramzer.

Zrekonstruovanou silnici bude nově už jen z jedné strany lemovat 124 stromů, převážně javorů (z toho 40 kusů javorů-klen, 38 kusů javorů-mléčný, 31 kusů jasanů ztepilých a 15 kusů lip srdčitých). Osm stávajících se dočká ošetření. Před zahájením rekonstrukce silnice, v únoru 2017 muselo být pokáceno celkem 264 stromů. „Naším cílem nikdy nebylo vyasfaltovat zdejší krajinu, ale zajistit bezpečnější provoz na stávajících silnicích a zlepšit dopravní dostupnost této části regionu. Hned na začátku projektu Od zámku Frýdlant k zámku Czocha jsme slíbili, že aleje budou doplněny a ošetřeny. Jsme si vědomi toho, že jsou pro tuto oblast typické,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Také starosta Frýdlantu Dan Ramzer vítá, že se stromy k silnici mezi Raspenavou a Krásným Lesem vrátí. "Byla by obrovská škoda, kdyby ji i nadále nelemovaly. Všichni jsme byli na alej na této cestě zvyklí a přeci jen nám tu chybí. Těší mě, že na rozdíl od předchozí aleje bude tato pro motoristy bezpečnější, protože stromy nebudou jako dříve růst přímo u silnice. Doufám také, že všech třináct stromů, které jsme v pátek zasadili, se takzvaně "chytne" a budou nás provázet při průjezdu tímto místem minimálně další desítky let," podotýká.

„Nové stromy porostou v bezpečné vzdálenosti od vozovky silnice. Za jejich výsadbu zaplatíme necelých 434 tisíc korun, přičemž z Operačního programu životní prostředí jsme získali dotaci ve výši 80 %. Hotovo bude do poloviny června a součástí je i tříletá péče o stromy,“ pokračuje Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek. Práce na základě veřejné zakázky zajistí firma JIB s.r.o., která do června současně dokončí realizaci i dalších alejí. Jedná se o úseky silnic III/03511 z Frýdlantu do Kunratic, II/291 od Frýdlantu směrem na Nové Město pod Smrkem a III/2919 z Nového Města pod Smrkem k Horní Řasnici za více než dva miliony korun.

„Letos plánujeme výsadbu a údržbu i ostatních pěti alejí podél krajských silnic na Frýdlantsku za dalších 5,5 milionů korun. Na tyto projekty jsme již získali dotaci z Operačního programu životní prostředí,“ dodává hejtman.

V rámci projektu Od zámku Frýdlant k zámku Czocha se Liberecký kraj zavázal k systematické údržbě silničních alejí a k výsadbě 1 500 stromů, protože vyvolal poměrně velký zásah do zeleně. V plánu péče o silniční zeleň na Frýdlantsku byly přednostně k obnově vybrány aleje, které přímo navazují na tento stavební projekt, kdy je rekonstruováno zhruba 25 km na celkem pěti úsecích krajských silnic. „V současné době dokončujeme nejdelší a nejnáročnější část, a to III/2918 a III/2915 z Dolní Řasnice přes Srbskou až ke státní hranici,“ uzavírá náměstek Marek Pieter. Projekt Od zámku Frýdlant k zámku Czocha přijde na 212 milionů korun včetně DPH.

Markéta Žitná
tisková mluvčí
Libereckého kraje, mp

kočárová alej

kočárová alej 1

kočárová alej 1

 
kočárová alej 2

kočárová alej 2

 
kočárová alej 3

kočárová alej 3

 
kočárová alej 4

kočárová alej 4

 
kočárová alej 5

kočárová alej 5

 
kočárová alej 6

kočárová alej 6

 
kočárová alej 7

kočárová alej 7

 
kočárová alej 8

kočárová alej 8

 
kočárová alej 9

kočárová alej 9

 
kočárová alej 10

kočárová alej 10

 
kočárová alej 11

kočárová alej 11

 
 
27.4.2018 15:07:53 | přečteno 1028x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load