Dramatické chvíle prožili v sobotu 7. dubna 2018 obyvatelé domu s pečovatelskou službou v Dětřichově na Frýdlantsku. Z jejich domova se totiž kolem půl deváté dopoledne začal valit hustý dým, z útrob se ozývalo zoufalé volání o pomoc a k objektu se postupně sjelo za zvuků sirén 11 hasičských jednotek z české i polské strany hranice, aby z něj vyvedly více než 20 zraněných lidí. Vše se naštěstí událo pouze v rámci taktického součinnostního cvičení složek IZS mikroregionu Frýdlantsko a jednotek požární ochrany Dolnoslezského vojvodství v Polsku. Ke ztrátám na životech ani ke zraněním tak nedošlo a také objekt domova s pečovatelskou službou byl po cvičení ve stejném stavu, jako před simulovaným požárem.
Společné česko-polské cvičení na téma požár výškové budovy s následnou nutnou evakuací osob a hašením je dalším projektem, který vzešel ze spolupráce hasičů na obou stranách hranice. Do té jsou na české straně zapojeny jednotky dobrovolných hasičů Frýdlantu, Heřmanic, Dětřichova a Kunratic, na polské straně pak dobrovolní hasiči obcí Piensk, Zawidów, Sieniawka, Sulików a Dlužyna Dolna. Cvičení bylo dvoudenní. Pátek patřil odborné části, v sobotu přišla na řadu část praktická.
„Cvičení odstartovalo nahlášením události na Krajské operační a informační středisko, neboli KOPIS, v 8 hodin a 38 minut. Ten k události okamžitě vyslal jednotky z okolí. První dorazila jednotka z Dětřichova, která na místě zjistila, že jde o požár celé budovy, která je silně zakouřená, nachází se v ní více než 20 osob a bude nutné provést jejich evakuaci. Vzhledem k rozsahu události bylo následně rozhodnuto, že technika regionu nebude dostatečná a byl zvednut takzvaný druhý stupeň, tedy odešla žádost o součinnost s polskou stranou, která byla na místo události poslána operačním střediskem ve Wroslavi,“ uvedl Petr Celba ze Sboru dobrovolných hasičů Frýdlantu, který byl hlavním koordinátorem celého cvičení.
Na místo postupně dorazilo 16 vozů hasičské techniky a zhruba sedm desítek hasičů. „Každý měl svůj úkol. Řada hasičů vyhledávala v silně zakouřeném objektu v dýchací technice obyvatele domu, další přiváděli vodu nutnou k likvidaci požáru ve společném prostoru domova seniorů v přízemí objektu, ve kterém také dle instrukcí požár výbuchem mikrovlnné trouby vznikl. Jiní zase odváděli zraněné ke zdravotníkům nebo zajišťovali zázemí pro ně na nedalekém dětském hřišti,“ doplnil Petr Celba.
Díky profesionálnímu zásahu se povedlo 21 „zraněných“ osob z objektu evakuovat za necelou hodinu, hasiči k tomu využívali takzvané vyváděcí masky. „Cvičení proběhlo bez větších problémů tak, jak by v reálu mělo. Samozřejmě že se objevily drobné chyby, ostatně i kvůli jejich odstranění a prevenci v příštích zásazích se podobná cvičení dělají. Nicméně cíl cvičení, natrénovat společný postup českých a polských jednotek, byl splněn,“ dodal Petr Celba.
Spokojen byl po zásahu i starosta obce Dětřichov, která je nositelem projektu na české straně, Daniel Kopecký: „Ukázalo se, že spolupráce českých i polských jednotek je na vysoké úrovni a má smysl. Polští hasiči jsou nám vzhledem k poloze Frýdlantského výběžku blíže, než některé naše větší české jednotky. V případě nějaké mimořádné události by nám tak mohli pomoci v akci daleko dříve. Je jedině dobře, že díky podobným projektům můžeme některé ze situací nacvičit a být v případě, že k nim v reálu dojde, připraveni. I když si asi nikdo nepřeje, aby například k požáru domu s pečovatelskou službou kdy vůbec došlo.“
Sobotní cvičení v Dětřichově bylo už třetím cvičením v rámci spolupráce českých a polských jednotek. První proběhlo loni na jaře v Heřmanicích a šlo o vyhledávání ztracených osob v terénu, další se uskutečnilo na podzim v Polsku. I letos jsou potom naplánována dvě cvičení. Po víkendovém simulovaném požáru výškové budovy to bude v září požár průmyslového objektu ve městě Pieńsk.
„Chtěl bych závěrem poděkovat všem, kteří se na cvičení podíleli. Dobrovolným i profesionálním hasičům, zdravotníkům z Českého červeného kříže, starostům dotčených obcí i dobrovolníkům. A samozřejmě i seniorům z pečovatelského domu, bez jejichž shovívavosti bychom neměli tuto mimořádnou událost kde cvičit,“ uzavírá Daniel Kopecký.
Společné česko-polské hasičské cvičení proběhlo v rámci projektu Nisa, Smědá, Oleška – řeky, které nás spojují, registrační číslo: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_012/0001509, který je financován z Fondu mikroprojektů v rámci programu přeshraniční spolupráce INTERREG V-A Česká republika – Polsko.Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01 FRÝDLANT
tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd