ENDEFRRUPLNLSPIT

Frýdlantští policisté dopadli skupinu zlodějů

PČR seal CMYK svg
Partu zlodějů, kteří se v březnu a dubnu vloupali do garáže, rodinného domu a v jednom případě odcizili věci z nezajištěné garáže se podařilo ve velmi krátké době dopadnou frýdlantským policistům ve spolupráci s libereckými kriminalisty. 

Nejmladší z partičky, 18letý mladík z Frýdlantska a jeho známý 25letý muž, také pocházející z Frýdlantska, nechyběli ani u jednoho z případů. Počátkem dubna letošního roku se spolu vydali do jedné z garáží v ulici Vrchlického ve Frýdlantu. Z garáže, která nebyla uzamčená, společně odcizili motorovou pilu značky Hecht. Pilu odcizili za účelem prodeje. Ještě tu noc potkali ve městě dalšího kamaráda, kterému starší z dvojice nabídl na prodej subwoofer, který viděl před tím v garáži, kde odcizili pilu. Jejich 27letý kamarád měl o subwoofer zájem, a tak se 25letý muž do garáže vrátil ještě jednou, kdy mladší z dvojce na něj čekal ve městě. Poté odcizený subwoofer odnesli jejich kamarádovi domů. Majiteli garáže způsobili škodu přes 5 tisíc korun.

Na další lup už se vydala partička spolu. V době od poloviny března do poloviny dubna letošního roku se vloupali do garáže v ulici Míru, ve Frýdlantu. V garáži demontovali 20 kusů elektrických lamp o výkonu 400 W, neboť zjistili, že se v nich nachází měděné části, které by se daly zpeněžit. Vymontované transformátory si připravili do tašky, avšak k jejich odcizení nakonec nedošlo. V případě, že by s nimi odešli, vznikla by majiteli škoda přes 11 tisíc korun. 

Poslední krádež se odehrála v době od 8. do 10. dubna 2018. Tentokrát se 18letý mladík vydal ve společnosti 25letého kamaráda a tentokrát v doprovodu jiného známého 20letého muže z Frýdlantska do rodinného domu v ulici Bezručova ve Frýdlantu. Do domu vešli sklepními dveřmi do obytné části domu a z domu si odnesli tříramenný kovový starožitný lustr, 2 kusy starožitných afrických dýk, model vozidla Lamborghini Countach, 3 kusy starožitných kovových benzínových zapalovačů a další věci jako například budí, vázu, poštovní známky, příbory, hodinky, apod.. Majiteli rodinného domu v tomto případě vznikla škoda přes 60 tisíc korun.

Policistům se podařilo na základě výborné operativní činnosti objasnit, kdo za krádežemi stojí. V průběhu šetření se jim podařilo zajistit i některé z odcizených věcí - tříramenný kovový lustr v hodnotě 30 tisíc korun a krabici s modelem vozidla Lamborghini a dále také subwoofer. Všechny tyto věci předali zpět jejich majitelům. 

Komisařka Služby kriminální policie a vyšetřování zahájila trestní stíhání 18letého mladíka pro přečin "krádeže" ve formě spolupachatelství, dále přečin "porušování domovní svobody" a mimo jiné i pro přečin "maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání". V polovině měsíce dubna usednul navíc za volant vozidla Mazda, ačkoliv měl rozhodnutím Městského úřadu ve Frýdlantu vysloven zákaz řízení motorových vozidel platný až do června letošního roku. Policejní hlídkou byl kontrolován ve Frýdlantu, v ulici Okružní. Krádeží se mladík dopustil i přesto, že byl Okresním soudem v Liberci v posledních třech letech za obdobnou trestnou činnost odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody. 

27letý muž byl obviněn z přečinu "krádeže" ve formě spolupachatelství, ve stádiu pokusu, za což mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

25letého muže komisařka Služby kriminální policie a vyšetřování obvinila z více přečinů, a to "krádeže" ve formě spolupachatelství, "krádeže" ve formě spolupachatelství jednou ve stádiu pokusu, "porušování domovní svobody" a "poškození cizí věci", za které mu hrozí tříletý trest odnětí svobody. 

20letý mladík, který byl již v posledních třech letech za majetkovou trestnou činnost odsouzen, si vyslechl obvinění ze spáchání přečinu "krádeže" a "porušování domovní svobody" ve formě spolupachatelství a soud jej v případě pravomocného odsouzení může poslat až na tři roky do vězení. 

Komisařka Služby kriminální policie a vyšetřování podala státnímu zástupci návrh na vzetí 18letého mladíka a 25letého muže do vazby, a to z důvodné obavy, že budou opakovat trestnou činnost, pro niž jsou stíháni. Soudce však tyto návrhy neakceptoval a oba obvinění jsou trestně stíháni na svobodě. 

Por. Bc. Vladimíra Šrýtrová
tisková mluvčí 
Krajského ředitelství Policie Libereckého kraje

28.5.2018 12:20:23 | přečteno 722x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load