ENDEFRRUPLNLSPIT

Do Frýdlantu v pondělí přiběhl z Finska známý běžec Edvard Kožušník

Edvard Kožušník 1

V pondělí 13. srpna 2018 dorazil do Frýdlantu při cestě z Finska do Španělska známý český běžec Edvard Kožušník. Frýdlant se stal vůbec prvním českým městem, do kterého na své cestě z Finska doběhl. Na náměstí T. G. Masaryka vběhl v 15.00 hodin, kde ho přivítal starosta města Dan Ramzer. V úterý 14. srpna 2018 se odsud v 9.00 hodin vydal opět dál, do Liberce a na Ještěd. Běh Edvarda Kožušníka je charitativní, je ambasadorem organizace Světlo pro svět a svým během chce strhnout ostatní pro to, aby přispěli na operaci šedého zákalu potřebným v Africe. 

V děsném horku doběhl z Finska do Česka. Eda Kožušník běží téměř 1600 km z Finska do Česka. Běží jen s 6 kg batohem bez podpůrného týmu. Sám k tomu řekl: “Zvláště polská rovina byla někdy při běhu v těchto dnech doslova výhní. Cesta touto částí Evropy je neskutečně krásná bylo na co se dívat. Ne všichni ale mají tu možnost tyto krásy vidět, proto běžím pro organizaci Světlo pro svět, která vrací lidem zrak.”

V pondělí 13. srpna 2018 doběhl do prvního českého města Frýdlantu a 17. srpna potom dorazí do Prahy přes Liberec, Mladou a Starou Boleslav. Na trase v Česku se k němu mohou připojit, další běžci.

Edvard Kožušník 2Edvard Kožušník 4, obrázek se otevře v novém okně Edvard Kožušník 3, obrázek se otevře v novém okně
Fotografie z pondělního odpoledne, kdy Edvard Kožušník doběhl do Frýdlantu.

Zapálený běžec, bývalý europoslanec a ambasador Světla pro svět Eda Kožušník se rozhodl přeběhnout Evropu z Finska až do Španělska. Chce pomoct vrátit zrak lidem v Africe. Běží, aby svým výkonem strhl ostatní pro to, aby přispěli na operaci šedého zákalu potřebným v Africe. Operaci šedého zákalu na jednom oku lze udělat již za pouhých 800 Kč. Proto se celá akce jmenuje Run Europa for Light. Proto Eda běží pro Světlo pro svět.

Přispět lze velmi jednoduše na tři kliky na stránce http://bit.ly/runeuropa, sledovat Edovu trasu můžete zde https://www.runeuropa.org/.

Běžecký bloger, spoluautor knížky Prostě běž! běží pro organizaci Světlo pro svět - Light for the World, která pomáhá lidem vracet zrak. Jde o nevládní organizací, která se zaměřuje na léčbu slepoty, zlepšování kvality života a advokační činnost ve prospěch lidí s postižením v nejméně rozvinutých částech světa. Richard Schinko, ředitel Světla pro Svět – Light for the World, k Edově počinu říká:Jeho výkon je naprosto neskutečný. Je motivací a podporou překonávat překážky nejen pro celou organizaci Světlo pro svět, ale i pro širokou veřejnost. Vždyť v nejchudších zemích světa připadá jeden oční lékař na 1 milion obyvatel, přitom v 80% lze včasnou pomocí oslepnutí zabránit.“ 

Sdružení Světlo pro svět bylo založeno v České republice v srpnu 2007 jako sesterská organizace nevládních organizací sítě Light for the World, která v oblasti pomoci nevidomým úspěšně funguje již od roku 1988. Mezinárodní organizace Light for the World působí také v Rakousku, Spojeném království Velké Británie a Severního Irska, Německu, Švýcarsku, Belgii a Nizozemí.

Statistika běhu z Helsinek do Prahy:
32 běžeckých dnů + 5 dnů volna
cca 1562 km
cca 49 km/den
Nejdelší etapa: Riga - Tukuma (Lotyšsko) 68 km

Pokračování v roce 2019
Česko - Španělsko

Plánované etapy v Česku:
13. srpna 15:00 běhu do Frýdlantu ve směru od polské hranice
14. srpna 9:00 start od radnice ve Frýdlantu, 12:00 zastávka v Liberci v Lidových sadech, 12:30 zastávka na náměstí Edvarda Beneše v Liberci, ukončení etapy na Ještědu.
15. srpna 6:00 start na Ještědu, doběh do Mladé Boleslavi
16. srpna start v Mladé Boleslavi směr Stará Boleslav
17. srpna doběh do Prahy

Edvard Kožušník úterý 1, obrázek se otevře v novém okně Edvard Kožušník úterý 2, obrázek se otevře v novém okně Edvard Koužník úterý 3, obrázek se otevře v novém okně
Fotografie z úterního dopoledne, kdy Edvard Kožušník vyrazil s Frýdlantu do Liberce. Doprovázeli ho čtyři běžci.
10.8.2018 13:36:27 - aktualizováno 13.8.2018 17:41:30 | přečteno 1885x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load