ENDEFRRUPLNLSPIT

Dny lidové architektury zvou o víkendu i do Frýdlantu

betlém

Vesnické stavby typické pro Liberecký kraj budou mít lidé možnost o tomto víkendu poznat v rámci Dnů lidové architektury v Libereckém kraji. Historicky cenné objekty se otevřou veřejnosti 21. a 22. července 2018. Jednou ze staveb, která se návštěvníkům v rámci Dnů lidové architektury představí, bude i objekt Frýdlantského betlému. 

Dny lidové architektury pořádá Liberecký kraj popáté. V letošním roce bude zdarma zpřístupněno 15 objektů, z nichž valná většina patří soukromým vlastníkům, a nejsou běžně veřejnosti přístupné. Kromě prohlídek objektů je na některých místech připraven i doprovodný program. Otvírací doba objektů je různá, některé mají otevřeno celý víkend, jiné pouze jeden den. Informace jsou dostupné v brožurách a na www.liberecky-kraj.cz.

Frýdlantský betlém ale patří k památkám, které jsou veřejnosti otevřené v typickém podstávkovém domku celoročně, i když od ledna do dubna a od října do listopadu pouze na objednávku. Patří k vyhledávaným turistickým cílům Frýdlantu. Mechanický betlém má mimořádně dochovanou původní mechanikou, vyrobenou samotným tvůrcem. Autor Gustav Simon jej tvořil 60 let. Na plochu o rozměrech 4 x 2 metry umístil 130 pohyblivých a 50 statických figur. Celý objekt byl zrekonstruován, betlém prošel rukama restaurátorů v Třebechovicích pod Orebem. V podkroví domku je možné navštívit expozici, věnovanou historii, rekonstrukci a restaurování Frýdlantského betlému.

Otevřen je během prázdnin denně mimo pondělí vždy od 10.00 do 17.00 hodin s půlhodinovou přestávkou v době mezi 12.00 - 12.30 hodin. V rámci Dnů lidové architektury je navíc zpřístupněn zdarma.

20.7.2018 10:04:00 | přečteno 447x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load