ENDEFRRUPLNLSPIT

Dětská skupina Koťata ve Frýdlantu pokračuje

Koťata 2

Další dva roky bude ve Frýdlantu fungovat dětská skupina Koťata, která je určena pro děti již od jednoho roku věku. Služba umožňuje rodičům nejmenších dětí vrátit se dříve z rodičovské dovolené do zaměstnání.

„Dětská skupina Koťata začala ve Frýdlantu fungovat v roce 2016 díky finančním prostředkům z Operačního programu Zaměstnanost, který realizuje Ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci Evropského sociálního fondu. Projekt ale letos posledního srpna skončil. Škole se však podařilo získat finance na další dva roky provozu dětské skupiny ze stejných zdrojů a to díky projektu Dětská skupina ve Frýdlantu II,“ vysvětluje ředitel ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant Mgr. Bc. Petr Kozlovský.

 Do dětské skupiny tak mohou i nadále docházet nejmenší děti. „Zařízení je určeno dětem od jednoho roku do věku zahájení povinné školní docházky, nejvíce jsou u nás ale zastoupeny děti dvouleté. Kapacita dětské skupiny je 12 dětí, o které se starají 2 vyškolené pečující chůvy,“ doplňuje ředitel. Při péči o děti je v dětské skupině kladen důraz především na rozvoj sociálních dovedností, rozumových a poznávacích schopností dětí, na jejich vedení k hygienickým návykům. Děti jsou k osvojení nových návyků vedeny hravou formou, především během hudebních, výtvarných nebo pohybových aktivit.  O službu je od jejího spuštění velký zájem. „V současné době jsou všechna místa v dětské skupině obsazená, je ovšem možné nahlásit dítě jako náhradníka pro případ, že některý z rodičů své dítě z dětské skupiny v průběhu roku odhlásí,“ dodává ředitel školy.

Rodiče možnost umístit dítě mladší tří let v dětské skupině vítají. „Myslím, že spoustě rodičů pomůže, že se mohou vrátit do pracovního procesu dříve, než ve třech letech věku potomka. Moje dcera začala do Koťat chodit začátkem září a zatím u nás vládne spokojenost. Líbí se nám prostředí, které nabízí spoustu prostoru na hraní a je pro děti bezpečné, oceňujeme velký výběr hraček i to, že si dítě může vybrat, zda bude spát v uzavřené postýlce nebo na malém lůžku. A vítáme i to, že areál je oplocen a nabízí dětem také malé hřiště na hraní,“ říká maminka dvouleté Anežky Hana Sochová. Oceňuje i přístup chův, který je přizpůsoben věku dětí.

 Dětská skupina sídlí ve Frýdlantu v prostorách základní školy v Bělíkově ulici. „Z pokračování dětské skupiny ve Frýdlantu mám radost. Z reakcí rodičů vím, že jim tato služba v řadě případů opravdu pomáhá vyřešit otázku kam umístit dítě, když se musejí vrátit do zaměstnání dříve, než je dítě přijato do běžné mateřské školy. O děti je v Koťatech postaráno výborně na všech úrovních a rodiče si mohou navíc vybrat, zda je dítě v dětské skupině po celý den nebo jen například v dopoledních hodinách. Tím si sami dle individuálních potřeb dítěte určují, co rodině nejvíce vyhovuje,“ uzavírá starosta města Dan Ramzer. 

10.9.2018 12:51:33 | přečteno 1164x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load