ENDEFRRUPLNLSPIT

Zájem o svatby mimo obřadní síň stoupá, loni jich byla už třetina

svatba 13

Snoubenci se už nechtějí brát na tak tradičním místě, jakým je obřadní síň. Stále častěji touží uzavřít manželství jinde. Vyplývá to ze statistik Městského úřadu ve Frýdlantě. Je v nich uvedeno, že z 86 sňatků uzavřených v roce 2016 na území spadajícím do kompetence Frýdlantu, se jich 29, tedy více než třetina, konalo mimo obřadní síň. Letos bude číslo ještě vyšší. Jen do konce září je takových svateb uskutečněno nebo objednáno už 31.

Mezi nejoblíbenější místa, kde si snoubenci říkají své ano, patří statky na území Frýdlantska. Velmi oblíbený je v současné době statek v Dolní Oldříši nebo Zámecký dvůr v Černousích. Oddávali jsme také na frýdlantském zámku, v Polních Domkách nebo třeba na hřišti,“ říká matrikářka Městského úřadu Frýdlant Ivana Spatzierová.

Ostatně řada svateb mimo obřadní síň proběhne i 7. 7. 2017. Tedy v den, který je mezi snoubenci pro přítomnost několika sedmiček vyhledávaným termínem k uzavření sňatku. „V tento den oddáme celkem 13 párů. Sám to ale nezvládnu, protože jednou ze svateb bude v tento den i svatba mého syna, na které nemůžu a nechci chybět. Tudíž se na svatebním maratonu budou podílet další tři oddávající. Dva z Frýdlantu a třetím bude starosta Heřmanic, který oddá snoubence ve své obci. Můžu také prozradit, že v jednom případě se bude jednat o dvojsvatbu, tudíž že se budou brát hned dva páry najednou,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Počet uzavřených manželství se také neustále zvyšuje. Zatímco v roce 2014 eviduje frýdlantská matrika 57 sňatků, v roce 2015 jich už bylo 80 a loni dokonce 86. Letos už je uskutečněných nebo zamluvených sňatků do září 70. Dá se tedy čekat, že výsledné číslo bude minimálně stejné, jako minulý rok.

Přibývá také úředních svateb, během kterých jsou snoubenci oddáni jen za přítomnosti oddávajícího, matrikářky a svých svědků. Jejich počet stoupl za poslední léta o stovky procent. „Zatímco ještě před několika lety bylo takových sňatků kolem dvou za rok, dnes už je to kolem dvou desítek,“ uzavírá matrikářka Ivana Spatzierová.

 
29.6.2017 14:04:12 | přečteno 1184x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load