ENDEFRRUPLNLSPIT

Ve Frýdlantu snímá speciální kamera průlet meteorů a bolidů

Bolidová kamera SŠHL Frýdlant 2

Speciální celooblohová kamera určená k automatické fotografické registraci průletu meteorů a bolidů snímá od září hvězdné nebe nad Frýdlantem z pozemku Střední školy hospodářské a lesnické, Frýdlant. Instalací této kamery začala spolupráce školy s Astronomickým ústavem Akademie věd České republiky.  

„Bolidová kamera je součástí bolidové stanice, umístěné vedle školní meteorologické stanice. Kamera díky zornému úhlu 180 stupňů zabírá celou oblohu nad sebou. Dokáže zachytit přelet velmi jasných meteorů, zvaných bolidů,“ vysvětluje pedagog školy Miroslav Kudrna.

Kamera je součástí takzvané Evropské bolidové sítě, což je systém 35 stanic, které v Evropě přelety jasných meteorů, tedy bolidů, fotografují. V České republice je frýdlantská bolidová stanice teprve desátou, umístěny jsou pak také například na Lysé hoře, na Churáňově, Přimdě nebo ve Veselí nad Moravou. Kromě fotografické kamery obsahuje bolidová stanice i detektor zvuku nebo spektrometr. Za rok bývá na stanicích evropské bolidové sítě pořízeno přibližně 10 tisíc fotografií a zachyceno kolem 50 objektů.

B3, obrázek se otevře v novém okně Frydlant 2017 09 13 01 49 15 0 Mesic, obrázek se otevře v novém okně

Foto: snímky z bolidové kamery

„Bolidová kamera má jednu zvláštnost. Je vybavena zařízením, které pravidelně přerušuje obraz, takže dělá na světelné stopě časové značky. Díky tomu jsme schopni říci, jakou rychlostí se těleso pohybovalo a jak v atmosféře brzdilo. Právě z toho pak dokážeme určit také například hmotnost tělesa,“ vysvětluje Pavel Spurný z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, který je hlavním koordinátorem bolidové sítě pro sledování meteorů v Evropě a Západní Austrálii.

Kromě hmotnosti tělesa umí astronomové díky údajům z bolidových kamer určit i dráhu letu bolidů. Z ní pak zjistí například místo ve sluneční soustavě, odkud meteor pochází a ve výjimečných případech, kdy se bolid vypaří v atmosféře jen zčásti a jeho zbytek dopadne na zem jako meteorit, i místo jeho dopadu.  „Za celou historii je ve světě evidováno nějakých 27 případů meteoritů, které se díky tomu podařilo na vypočteném místě skutečně najít. A nutno podotknout, že my jsme se podíleli minimálně na polovině nálezů,“ říká Pavel Spurný.  Česko se tak řadí mezi bolidové velmoci. 

4.10.2017 11:54:25 | přečteno 1196x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load