ENDEFRRUPLNLSPIT

Valdštejnské slavnosti 2017 sázejí na tradici, přinesou ale i novinky

VS pruvod1

Jedna z největších kulturních akcí regionu proběhne třetí květnový víkend ve Frýdlantu. Jde o tradiční Valdštejnské slavnosti, které Město Frýdlant pořádá v tomto termínu vždy jednou za dva roky v lichý rok. Tentokrát slavnosti proběhnou od 19. do 21. května 2017. Přečtěte si, jaké přináší novinky a co všechno vás na slavnostech čeká. 

„Valdštejnské slavnosti mají mezi návštěvníky už své jméno. V posledních letech na ně míří desetitisíce lidí. Díky zpětné vazbě víme, že se jim velmi líbí historické pojetí slavností a také to, že slavnosti jsou postaveny na pevných a stále stejných základních kamenech. Lidé si v nich vždy najdou oblíbenou historickou bitvu, pochodňový průvod, ohňostroj nebo kulturní vystoupení na náměstí či na zámku. A také třeba vojenské ležení v parku. Nicméně je nám jasné, že nelze usnout na vavřínech. I proto se pokaždé snažíme do programu slavností dostat několik novinek. Letos jde například o řemeslné dílny v jinak nepřístupných prostorách bývalé mlékárny nebo o sobotní koncert kapely Corvus Corax, která hraje neo-středověkou hudbu ve velmi neobvyklých kostýmech a na autentické historické nástroje,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. 

Corvus Corax

Sobotní koncert bude opravdu výjimečný nejen díky vybranému interpretovi, ale především proto, že až dosud patřily koncerty velkých kapel výhradně do pátečního programu. „Letos jsme udělali právě kvůli druhu hudby, která koresponduje s dobou, ve které se Valdštejnské slavnosti nesou, výjimku. Koncert německé skupiny Corvus Corax bude jedním z hlavních hřebů sobotního programu. Přímo na něj plynule naváže závěr pochodňového průvodu, který půjde od zámku na náměstí T. G. Masaryka a také následný ohňostroj,“ přibližuje část sobotního programu vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Iva Beranová.

Program 13. ročníku Valdštejnských slavností bude opět třídenní. Pátek bude, stejně jako v předchozích ročnících, patřit místním spolkům a kapelám. „Proběhne celý na náměstí T. G. Masaryka, kde vedle dětí ze ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant a Domu dětí a mládeže vystoupí i například

skupina Doktor PP, The Grizzlies, Vlasta Horváth s kapelou nebo Sebastian,“ říká starosta města.

„Letos poprvé bude páteční program zpoplatněný. Za vstupné na něj lidé zaplatí 100 Kč, což není nikterak vysoká částka. Lidé mohou navíc využít možnosti nákupu třídenní vstupenky, která je vyjde levněji než vstupné na každý den zvlášť. A pokud si zajdou ještě před slavnostmi pro vstupenku do turistického informačního centra, budou je mít v předprodeji ještě levnější,“ podotýká Iva Beranová.

Podrobnější přehled vstupného najdete zde:

Cena u pokladen

Zvýhodněná cena v předprodeji

 Dvoudenní sobota + neděle

200 Kč

180 Kč

 Třídenní na celé slavnosti

250 Kč

230 Kč

 Páteční hudební program

100 Kč

 Sobotní program

150 Kč

 Nedělní program

100 Kč

 Děti do 130 cm

ZDARMA

 Držitelé průkazu ZTP/P a jejich  
 doprovod

ZDARMA

 Vstup v dobovém kostýmu

ZDARMA

Sobotní a nedělní program se opět ponese v ryze historickém duchu. Atrakce pro návštěvníky budou rozmístěny po téměř celém městě. Na náměstí lidé najdou bohatý kulturní program, který se tentokrát bude v sobotu a v neděli lišit a také dobový jarmark, u kterého opravdu dbáme na vizuální podobu i nabízené zboží. Stánkaři musejí být v dobových kostýmech a dobový musí být i jejich stánek. Letos bylo k prodeji na Valdštejnské slavnosti přijato 108 stánkařů, což je o 11 více, než předloni. Nabídka tedy bude bohatší,“ říká Iva Beranová.

Chybět na slavnostech nebude oblíbené vojenské ležení. Návštěvníci ho najdou v městském parku a také u motelu Daniela. „Vojáci se totiž do parku už všichni nevejdou. Letos se jich bude aktivně na programu podílet rekordní množství, a sice bez jednoho 600. Během bitvy, ukázek a čestných salv spotřebují téměř 150 kilogramů střelného prachu,“ doplňuje vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Iva Beranová. Bitvy se tradičně uskuteční v sobotu i v neděli, ta sobotní začne na louce za motelem Daniela v 16.00 hodin, nedělní pak už ve 14.00 hodin.

Další částí města, která během Valdštejnských slavností ožije, bude už zmiňovaná bývalá mlékárna. „Jde o prostor, který je v současné době nevyužívaný. K nápadu umístit do něj řemeslné dílny,

nás přivedlo město Jičín. Také tam začlenili řemeslné dílny do nevyužívaného objektu – jezuitské koleje a mělo to své kouzlo. Věříme, že takto kouzelně bude kontrast působit i na naše návštěvníky,“ doufá Iva Beranová. V bývalé mlékárně si budou moci návštěvníci vyrobit vlastní ruční papír, zkusit si práci dráteníka, skláře, tesaře nebo si třeba vytvořit vlastní keramiku.

Už podruhé také bude součástí Valdštejnských slavností kostel Nalezení svatého Kříže, ve kterém budou probíhat komentované prohlídky, včetně prohlídky věže, zájemci si budou moci vyslechnout barokní kázání nebo poslechnout dobovou hudbu. Chybět nebude v neděli dopoledne ani tradiční mše, které se účastní i vévoda Albrecht z Valdštejna se svojí manželkou Isabellou Kateřinou z Harrachu a také někteří jeho blízcí. Před kostelem pak budou zájemce učit odborníci dobové tance nebo jim zahrají na dobové hudební nástroje.

Oblíbeným místem návštěvníků slavností je pak hrad a zámek Frýdlant. Program se tam uskuteční v sobotu. Odstartuje ho snídaně s vévodou a ukončí večerní divadlo, koncert, ohňová show a následně odchod ohňového průvodu směrem na náměstí.

Především dětské návštěvníky potěší bohatý program na nádvoří radnice. „Po oba víkendové dny budou k dispozici ve výstavní síni tvořivé dílničky pro děti a děti se mohou zapojit do výtvarné soutěže, jejíž výsledek vyhodnotí vždy navečer sám vévoda Albrecht z Valdštejna. Každý den jsou pak pro děti připraveny čtyři divadelní pohádky. Novinkou bude také stan pro maminky s malými dětmi, kde bude možné ratolesti v klidu a soukromí nakojit nebo přebalit,“ doplňuje Iva Beranová.

Během Valdštejnských slavností budou otevřeny všechny městské objekty, jako je muzeum Špitálek, městské muzeum v prostorách radnice a umožněn bude i výhled z radniční věže. Otevírací doby budou prodloužené, v pátek a v sobotu do 20.00 hodin, v neděli do 18.00 hodin.

Na přípravě Valdštejnských slavností 2017 pracuje už více než rok přípravný tým, který je tvořen ze zaměstnanců města a čítá 15 lidí. Samotné slavnosti však tomuto týmu pomáhají zajistit také nezbytní dobrovolníci. „Letos máme domluveno více jak 150 dobrovolníků, převážně z řad studentů, zaměstnanců úřadu nebo dobrovolných hasičů. Všichni městu svou pomoc nabízejí dobrovolně a bez nároku na honorář, velmi si této pomoci ceníme. Dobrovolníci pomáhají jednak s prodejem vstupenek na sedmi místech kolem náměstí, pak také třeba se zajištěním bezpečnosti. To mluvím především o dobrovolných hasičích, kteří budou zajišťovat například bitvy, sobotní pochodňový průvod a jeho bezpečný průchod náměstím. Hasiči z Větrova také vyrobili téměř 400 pochodní pro pochodňový průvod. A coby dobrovolníci se nám hlásí i naši aktivní senioři, kteří si spolu s dětmi z Domu dětí a mládeže připravili módní přehlídku historických kostýmů, nebo se budou účastnit slavností coby zranění v lazaretu v městském parku. Ostatně i ten je jednou z letošních novinek. Tady nám inspirací byly Valdštejnské slavnosti v německém Altdorfu,“ uvádí starosta Dan Ramzer.  

Na samotné slavnosti pak budou dohlížet i další desítky členů složek Integrovaného záchranného systému, k dispozici bude na rohu radnice opět sanitní vůz.

Program na náměstí si návštěvníci mohou užít nejen přímo u pódia, k vidění bude i na dvou velkoplošných obrazovkách, které budou letos umístěné do větší výšky. Tak, aby byl komfort při sledování programu na pódiu i v odlehlejších částech náměstí dostatečný.

Celý program a podrobné informace nejen o Valdštejnských slavnostech 2017, ale i o předchozích ročnících, můžete najít na www.valdstejnske-slavnosti.cz.

26.4.2017 14:11:43 | přečteno 2198x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load