ENDEFRRUPLNLSPIT

Srážka se zvěří – zachovejte si rozvahu, ale i lidskost

sražená srna

Tragické následky může mít srážka řidiče v jedoucím automobilu či na motocyklu se zvěří. Ve chvíli, kdy jí už nelze zabránit, radí odborníci nestrhávat řízení, ale pokračovat v původním směru jízdy. Leckdy ale stačí pro zabránění takové nebezpečné situaci jen dostatečná pozornost řidiče.  

Velmi nepříjemný zážitek má za sebou Michal Pacák z Frýdlantu. V neděli 26. února 2017 byl při jízdě autem směrem z Frýdlantu pod Albrechtickým kopcem svědkem srážky řidičky Renaultu Twingo s mladou srnou. „Řidička srnu bezohledně a bez brzdění srazila, přestože zvíře bylo už z dálky viditelné. Navíc řidička po střetu nijak nezareagovala, v plné rychlosti pokračovala dál na Frýdlant a situace jí nezajímala,“ vypráví. Zvíře, které bylo po čelním střetu vymrštěno mimo vozovku, přitom bylo stále živé a na vnitřní zranění umíralo poměrně dlouhou dobu. „Zavolal jsem policii, protože mi takové jednání nepřišlo v pořádku,“ popisuje Michal Pacák.

Chování řidičky hodnotit nebudeme, pojďme si ale říci, jak se na silnici zachovat při hrozícím střetu se zvěří. Základem je dobře sledovat vozovku a situaci na silnici. Leckdy lze střetu zabránit tím, že řidič včas sníží rychlost, zapne výstražná světla jako varování pro ostatní řidiče a počká, až zvíře ze silnice odběhne. „Ve chvíli, kdy už ale nelze střetu se zvěří zabránit, by řidiči rozhodně neměli strhávat řízení doprava ani doleva. Následky takové reakce totiž bývají mnohem vážnější. Hrozí reálně střet se stromem nebo s protijedoucím vozidlem. Důležité je proto držet volant v původním směru jízdy,“ říká por. Bc. Vladimíra Šrýtrová, tisková mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR Libereckého kraje.

Po střetu se zvěří by pak řidiči měli nehodu oznámit na Polici ČR prostřednictvím bezplatné tísňové linky 158 nebo přímo na obvodní oddělení či dopravní inspektorát. „Výjezd dopravního inspektorátu Policie ČR nehodu zdokumentuje jako dopravní nehodu – střet se zvěří. Policisté také vyrozumí místně příslušného hospodáře mysliveckého sdružení, který si na místo pro zvěř přijede,“ doplňuje Vladimíra Šrýtrová. 

2.3.2017 14:51:09 | přečteno 512x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load