Čtyři desítky seniorů si ve čtvrtek 12. října 2017 přišly do restaurace sálu Beseda poslechnout spotřebitelské praktikum nazvané Nezadlužím se. Besedu převážně pro seniory uspořádalo Město Frýdlant ve spolupráci se Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s., Policií ČR a Městskou policií Liberec. Účastníci besedy se dozvěděli praktické rady, kdy je půjčka vhodná a výhodná a kdy jde o půjčku nevýhodnou či zbytečnou. Vyslechli si také mnohá varování před podvodníky, kteří především na starší generaci cílí a neváhají ji nejen připravit o úspory, ale ani zadlužit.
"Seniorům, kteří na besedu ve Frýdlantu přišli, jsme předali řadu konkrétních rad z naší praxe. Dnes a denně se například v našem sdružení potkáváme s případy, kdy se lidé dostávají do úzkých a zadlužují se. Bohužel musíme říci, že v současné době mají spoustu případů zadlužených seniorů na svědomí jejich příbuzní. Děti nebo vnoučata, což je obzvláště smutné. Senioři ve snaze vyhovět jim nebo pomoci v nějaké obtížné životní situaci neváhají, a nejen že jim poskytnou své úspory, ještě jsou ochotni se zadlužit nebo ručit vlastním majetkem. To je pak může přivést do velmi nepříjemné situace," říká Marcela Reichelová ze Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska.
I proto by neměli senioři při půjčování ve vlastní rodině zapomínat alespoň na jednoduše sepsanou smlouvu. A měli by si transakce vždy s ohledem na své finanční možnosti a svou budoucnost pečlivě promyslet.
Sdružení obrany spotřebitelů pak seniorům ještě například poradilo, jak mít pod kontrolou své finance, jak se orientovat v nepřeberné nabídce půjček a upozornilo je i na rizika spojená s uzavíráním smluv o finančních službách.
Městská i státní policie pak přidaly několik příkladů podvodů na seniorech z Libereckého kraje, které vedly buď ke ztrátě peněz nebo zadlužení. "Velmi často se v současné době objevují případy, kdy někdo seniorům zavolá a vydává se za člena jejich rodiny. Z nejrůznějších důvodů pak po nich žádá peníze, které si ale nemůže jakoby vyzvednout sám údajný člen rodiny a posílá za sebe náhradu. Tím důvodem může být například údajná nehoda takovéhoto člena rodiny, který teď je údajně na vyšetření a nemůže si přijet pro peníze například na odtah auta. Senioři bohužel občas na takové telefonáty reagují kladně a peníze cizímu člověku dají," uvádí příklad z praxe mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR v Libereckém kraji a preventistka por. Bc. Vladimíra Šrýtrová. Všem proto radí, aby byli obezřetní, když jim volá cizí číslo a vždy pro jistotu zavolali sami ze svého telefonu členu rodiny, kterého se má požadavek na půjčení peněz týkat.
Ve Frýdlantě to není první podobná akce, která má varovat obyvatele před praktikami takzvaných šmejdů nebo podvodníků. "Už loni proběhla akce s názvem "Neotvírej!" která se vyloženě na praktiky takzvaných šmejdů a různých zlodějů, využívajících mnohdy naivní důvěry seniorů, zaměřila. Město také od té doby přijalo některá opatření, která takovým lidem jejich nekalé jednání znepříjemňují. Přijalo například nařízení, které zakazuje ve Frýdlantu podomní prodej," vysvětluje manažerka prevence kriminality Městského úřadu Frýdlant, Mgr. Alena Švejdová.
Senioři mohli po skončení přednášky nazvané Nezadlužím se probrat své individuální dotazy nebo problémy přímo s jednotlivými přednášejícími a domů si také odnesli praktické dárky ke zvýšení své bezpečnosti. K tanci a poslechu jim po skončení besedy zahrála kapela Fband.
Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01 FRÝDLANT
tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd