ENDEFRRUPLNLSPIT

Jezdíte křižovatkami bezpečně? A vnímáte přednost zprava?

křižovatka

Nelze si při projíždění či procházení městem nevšimnout, že málokterý řidič dodržuje tzv. pravidlo pravé ruky na křižovatkách. Pokud jde o křižovatku, která není rozlišena dopravními značkami, musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům přijíždějícím zprava. Pravidlo je mezi řidiči obecně známé, ale v praxi se často nedodržuje.

Ve Frýdlantu je několik lokalit, kde není přednost upravena dopravním značením. Jmenujme alespoň jedno frekventované místo, které znají řidiči  i ti, kteří řidičský průkaz nevlastní. Jedná se o křižovatku místní komunikace ul. Husova (úsek od pošty k náměstí) s místní komunikací ul. B. Němcové (komunikace vedoucí zadem kolem pošty). Tato křižovatka není značena dopravním značením. Zde můžete být denně svědky přestupků řidičů, kteří nedají přednost vozidlům přijíždějícím zprava. Řidiči jedoucí  po ulici Husova kolem pošty směrem do náměstí totiž nejsou na hlavní pozemní komunikaci (jak si mnozí myslí) a musí dát přednost vozidlům, které přijíždí zprava, t. j. z ul. B. Němcové.

Připomeňme si, co nám říká zákon o provozu na pozemních komunikacích, abychom se nedopouštěli zbytečných přestupků a předešli tomu nejhoršímu – škodám na zdraví a majetku.

§ 22 zák. č. 361/2000 Sb.

Jízda křižovatkou

(1) Řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou "Dej přednost v jízdě!" nebo "Stůj, dej přednost v jízdě!" musí dát přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím po hlavní pozemní komunikaci nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím po hlavní pozemní komunikaci.

(2) Nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1, musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím zprava.


MÚ Frýdlant, odbor dopravy
Ivana Bucharová

15.6.2017 9:12:19 | přečteno 1130x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load