ENDEFRRUPLNLSPIT

Jak malují šimpanzi? Dozvíte se na unikátní výstavě ve Frýdlantu

Monkey art

Nevšední a ojedinělou výstavu maleb šimpanzů z liberecké zoologické zahrady hostí od středy 18. října 2017 Frýdlant. Návštěvníci při její návštěvě mohou shlédnout tvorbu šestice šimpanzů, kteří žijí nebo žili v liberecké zoo. Celkem je ve výstavní síni frýdlantské radnice k vidění na čtyřicet maleb. Výstava je přístupná od pondělí do soboty od 10.00 do 16.00 hodin až do 22. listopadu 2017.  

"Zoologická zahrada se o zvířata stará všestranně. Kromě toho, že je řádné krmí a zajišťuje jim tu nejlepší péči, také vymýšlí, jak zvířata zabavit. V případě převážně mladých šimpanzů je známo, že je celkem baví tvořit štětcem. Ošetřovatelka jim proto tuto zábavu čas od času dopřává. Díky tomu máme sérii maleb vytvořených šesti šimpanzi, kteří u nás dříve pobývali nebo stále pobývají," říká kurátorka výstavy a zároveň administrátorka projektů Zoo Liberec Dana Sobotková. 

Malby se podle ní dají porovnat s prací malých dětí a při bližším zkoumání lze najít i charakteristické znaky jednotlivých šimpanzích umělců. "Výstava je tvořena zhruba čtyřiceti díly, která převážně vznikala už před lety. Je to ale vůbec poprvé, co budou veřejně vystavena. A dost možná, že to také bude naposledy. Koho tedy šimpanzí umění zajímá, neměl by si výstavu nechat ujít," nabádá Dana Sobotková. 

Šimpanzi díla tvořili pomocí štětce a houbičky, malovali netoxickými barvami. "Někteří totiž barvy rádi ochutnávají," usmívá se kurátorka výstavy. 

Výstava vznikla ve spolupráci se Základní školou, základní uměleckou školou a Mateřskou školou Frýdlant. Autorkou myšlenky na vystavení děl totiž byla kantorka frýdlantské základní umělecké školy Iva Vykypělová. 

monkey art výstava

monkey art instalace

monkey art instalace

 
monkey art 1

monkey art 1

 
monkey art 2

monkey art 2

 
monkey art 3

monkey art 3

 
monkey art 4

monkey art 4

 
monkey art 5

monkey art 5

 
vernisáž 3

vernisáž 3

 
vernisáž 2

vernisáž 2

 
vernisáž 5

vernisáž 5

 
vernisáž 1

vernisáž 1

 
vernisáž 4

vernisáž 4

 
 
16.10.2017 14:09:25 | přečteno 744x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load