ENDEFRRUPLNLSPIT

Frýdlantské kulturní čtvrtky po desáté

Celek

Jistě není třeba pochybovat o tom, že město Frýdlant je kulturním centrem nejen Frýdlantského výběžku.  Pravidelné a velkolepé kulturní akce se staly běžnou součástí dění ve městě a většina obyvatel i návštěvníků je bere jako samozřejmost. Myslím tím třeba Valdštejnské slavnosti nebo Letní jazzovou dílnu.  Jejich skromnějším, ale možno říci též již tradičním partnerem, jsou jistě Frýdlantské kulturní čtvrtky, jichž se letos dočkáme již po desáté. 

Jde o výrazně menší akci jak svým rozsahem a počtem návštěvníků, tak ale i finančními nároky na jejich realizaci. Přesto se domnívám, že můžeme být hrdí na to, že se zde účinkujícím líbí, rádi se do Frýdlantu vracejí, a že si kulturní čtvrtky našly své posluchače a pravidelné návštěvníky. Vlastně bychom mohli hovořit o jakémsi sdružení či rodině posluchačů, neboť na jednotlivých koncertech bývá možná 80 % stálých abonentů. S blížícím se jarem vám tedy předkládám seznam těch, na něž se letos ve Frýdlantě můžete těšit.

Seriál koncertů otevře ve čtvrtek 11. května 2017 již tradičně kapela FBAND, která začne hrát od 18 hodin v obřadní síni radnice. Jako obvykle předstoupí před posluchače se zcela novým repertoárem a na promítaných snímcích připomene minulý ročník Frýdlantských kulturních čtvrtků, i některé mezníky ze života kapely.

Fband skvěle

25. května 2017 přivítáme v obřadní síni mladoboleslavskou bluegrassovou kapelu FLASTR. Ačkoli se s jejími členy znám řadu let, a Flastr není na Frýdlantských čtvrtcích poprvé, přiznám se, že mi stále uniká genese názvu kapely. A tak se smiřte s mým vysvětlením, že účast na jejich koncertu může být jakousi náplastí na různé životní bolístky. Takže posluchačům naservírujeme hudební flastr na duši.

Flastr na náměstí 3

8. června 2017 přivítáme liberecké trio hudebníků, jež si říká Shortfingers, v překladu „krátké prsty“. Ovšem členové tohoto teprve nedávno vzniklého hudebního seskupení vás brzy přesvědčí, že by jim spíše slušel přídomek rychlé nebo taky šikovné prsty. V sestavě mají tři kytary, hráč na sólovou střídá navíc mandolínu.  Zpěvák disponuje skvělým a nenapodobitelným hlasem, a tak si mohou Shortfingers dovolit nabídnout skvělé vokály, a předvedou nám repertoár napříč žánry.  Ale v zásadě se budou pohybovat na rozhraní country, folku a rocku. Protože jde o nováčka na hudební scéně, bude jejich vystoupení překvapením i pro mne.

Další ve Frýdlantě dosud neznámou kapelou budou 22. června 2017 mladoboleslavští Brontosauři revival. Originální kapela Brontosauři bývala kasovním trhákem a zůstává tak v podvědomí nejen nás, dříve narozených, ale měla co říci i dospívající mládeži. Její tvorba byla srozumitelná, texty pravdivé a melodie snadno zapamatovatelné, a tak po nich zůstala spousta hitů. Troufám si dokonce říci, že Brontosauři byli jakousi českou Abbou.  Kapela Brontosauři revival nám tenhle boom písniček, jež zdomácněly u všech táboráků, připomene.

První prázdninové vystoupení obstará 6. července 2017 kapela Trojboy z Brandýsa nad Labem. Jde o mladé trio kytaristů, jejichž premiéra proběhla právě ve Frýdlantě. Od té doby mají na svém kontě spoustu koncertů, řady obdivovatelů a mnoho autorských písniček, jež už by vydaly na zpěvník nebo CD. Každý z členů kapely má své místo nejméně v jedné kapele další (což uvidíme i ve Frýdlantě), a Trojboy je jakýmsi bonbonkem, který si jeho členové dopřávají jen tak pro radost. 

20. července 2017 přivítáme kapelu Druhej dech Ládi Weyrostka. Zpívající bubeník, jenž je vyhledávaným hráčem v rodných středních Čechách, a jenž svou kapelu skládá z různých hostů a nemá zcela stabilní složení, se zaměřil především na country. I když ve své kariéře byl v mládí spíše zpěvákem tzv. středního proudu. Před rokem oslavil velkolepým koncertem 50 let na pódiu, ale brzy pochopíte, proč má stále dost a dost posluchačů, kteří jeho kapele rozumějí a mají ji rádi.

Již tradičním návštěvníkem Frýdlantských kulturních čtvrtků je středočeská kapela Feferon. Jde o rodinný podnik, kdy je trio otec s dcerou a synem (všichni profesionální učitelé hudby) posíleno o bubeníka. Ten sice do rodinného klanu nepatří, ale spolu s otcem obou dětí hraje od nepaměti. Feferon je svým zaměřením ryze taneční kapela a já doufám, že stejně jako v letech minulých, bude i 3. srpna 2017 hezké počasí, aby jejich koncert mohl proběhnout pod širým nebem. Třebas jako koncert promenádní, tedy na náměstí. 

17. srpna 2017 navštíví Frýdlant poprvé za dobu své existence další rodinná kapela, Malina brothers. Bratři Luboš, Pavel a Pepa Malinovi jsou uznávaní muzikanti. Každý z nich prošel řadou významných kapel a hrají nebo hráli s nejlepšími českými zpěváky (Věra Martinová, Pavel Bobek, Robert Křesťan). Čtvrtým členem kapely je charismatický kontrabasista Pavel Peroutka ze Spirituál kvintetu. Malina brothers mají na svém kontě několik CD, jež budou na koncertě jistě představena. Jedno z nich je společným dílem s americkým hráčem na foukací harmoniku  Charliem Mc Coyem, a bylo nahráno v mecce country hudby v americkém Nashvillu ve státě Tennessee. Přestože jsou Malina brothers skutečnými hudebními hvězdami, při jejich koncertě poznáte, že zůstávají milými a skromnými kluky z Náchoda, kteří tu muziku umí zatraceně dobře. Neváhejte a přijďte.

Malina brothers

Poslední prázdninový den budeme mít příležitost přivítat další muzikantské trio. Snad řízením osudu zahrají v předvečer začátku školního roku. Všichni tři jsou totiž původním povoláním učitelé. Po letech se vrací obnovený, zrestaurovaný frýdlantský Vltavín. Znalcům a pamětníkům nemusím tuhle kapelu, která byla po řadu let ozdobou našeho města, představovat. Jistě si vybavíte velkolepé koncerty na frýdlantském zámku, jež každoročně přilákaly stovky vděčných a nadšených posluchačů. Tak tedy doufejme, že se plodná léta Vltavínu zase vrací. Uzříte je 31. srpna 2017.

14. září 2017 mimořádně od 20 hodin, nás čeká bluegrassová kapela Barbecue. Ve Frýdlantě bude poprvé, i když dva z jejích členů (zpěvák a kytarista s výjimečným hlasovým projevem Pavel Handlík a nepřehlédnutelný showman, kontrabasista Jiří Šubr) u nás hráli před dvěma lety v kapele Sunny Side. Koncerty Barbecue jsou především veselá show doplněná skvělou muzikou. Ostatně i proto si je vybrala jako předkapelu na svůj jediný koncert v Čechách jedinečná americká zpěvačka, houslistka, kytaristka a mandolinistka Rhonda Vincent. Nepochybně i na tento koncert při svém vystoupení kapela zavzpomíná, neboť šlo o velmi nevšední zážitek.

Vážení čtenáři, letošní Frýdlantské kulturní čtvrtky nabídnou řadu novinek. Krom toho jsme ale domluvili vystoupení s kapelami, jež se nesmazatelně, soudě dle vašich ohlasů, vryly do vašich srdcí na minulých ročnících kulturních čtvrtků.  A protože si myslím, že ty jsou především o zábavě, pohodě a zpříjemnění podvečerů v našem městě, vybíráme účinkující, o nichž si myslíme, že by vám mohli udělat radost. Jsem rád, že jsme vydrželi deset let. Zájem účinkujících je obrovský. Věřím tedy, že vydrží i zájem posluchačů, a že se spolu zase budeme od jara do podzimu potkávat.

Miloslav Ferles

Celek


5.4.2017 11:46:12 | přečteno 1859x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load