ENDEFRRUPLNLSPIT

Vydatný déšť zvedne hladiny řek a potoků

vykřičník

Velmi vydatný déšť zvedne hladiny potoků a řek. Také na Frýdlantsku budou města a obce držet povodňovou pohotovost. Pro řeku Smědou byla vydána výstraha na možnost dosažení druhého až třetího stupně povodňové aktivity a platí až do pátečního poledne (15. 7.).

Ve čtvrtek přes den očekávají meteorologové i nadále na většině území déšť, místy vydatný. Zejména na horách na severu a severozápadě budou úhrny přes 35 mm za 12 hodin. Na návětří Krušných, Jizerských hor a Krkonoš můžou ojediněle dosahovat úhrny i přes 50 mm za 12 hodin. Srážky budou ve čtvrtek večer (14. 7.) postupně slábnout.

Vzhledem k předpokládaným srážkám bude docházet během čtvrtka a noci na pátek k výrazným vzestupům hladin či jejich kolísání. Na některých tocích, které odvodňují zejména Český les, Šumavu, Novohradské hory a Brdy, kde je po předchozích srážkách vyšší nasycenost území, se očekává dosažení 1. SPA. Na tocích v povodí Lužické Nisy (Lužická Nisa, Mandava, Smědá), v povodí horní Jizery a na Kamenici se očekává dosažení 2. SPA. Zejména na Smědé nelze vyloučit krátkodobé dosažení 3. SPA. Ojediněle může dojít k dosažení nižších SPA na malých a středních tocích i v ostatních povodích, které budou zasaženy intenzivními srážkami. Kulminace se očekává většinou během čtvrtečního večera (14. 7.). V povodí Lužické Nisy, horní Jizery a Kamenice by měly toky kulminovat až během noci na pátek a pátečního dne (15. 7.).

Doporučení ke zmírnění následků jevů:
- při silném dešti dostatečně snížit rychlost jízdy autem, nebezpečí aquaplaningu
- při průtoku vody přes komunikace či jejich zatopení nevjíždět do vody, pozor na podemletí krajnic a mostů
- sledovat vývoj situace a jeho prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ)
- nutno vyvarovat se veškerých aktivit v korytě toku a v bezprostředním okolí (koupání, jízda lodí, apod.)
- uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru ČR

14.7.2016 8:31:28 | přečteno 1619x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load