ENDEFRRUPLNLSPIT

Ve Frýdlantě se po přívalových deštích z půlky června propadají části silnic

propadlá vozovka Kodešova

Už na devíti místech ve Frýdlantu se v uplynulých týdnech propadla část komunikace. Na vině jsou havárie na kanalizaci a jevy, které způsobily loňské extrémní sucho a také prudké přívalové srážky v polovině června tohoto roku. Město Frýdlant teď společně s Frýdlantskou vodárenskou společností a.s. (FVS), připravuje opravy. 

„Extrémní přívalový déšť, se kterým jsme se ve Frýdlantu potýkali 16. června, způsobil řadu škod, které nebyly na první pohled vidět. Kvůli obrovskému množství vody, na které není kanalizace stavěná a kterému musela čelit, došlo vinou tlaku na několika místech k vyražení trubek v kanalizačních šachtách. Voda, která se tak dostala mimo kanalizační vedení, pak v průběhu týdnů vymlela své okolí, vznikly velké duté díry, do kterých se na řadě míst propadl nebo začal propadat asfaltový povrch komunikací,“ vysvětluje jednu příčinu propadu komunikací místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka, který má komunikace ve své gesci.

Dalším důvodem propadu komunikací je pak loňské velmi suché počasí. „Chtěli bychom obyvatelům Frýdlantu vysvětlit, že situace není způsobena nějakým zanedbáním stavu kanalizace. Na vině je tentokrát opravdu počasí. A to především kombinace extrémních jevů. Tedy sucha v loňském roce a ještě i letos na jaře a pak zmíněného přívalového deště v červnu. Všichni si jistě ještě pamatují, jak moc 16. června pršelo a že během 15 minut spadlo při srážce 26 mm vody, to znamená, že spadlo 26 litrů na metr čtverečný. V řeči čísel je to odtok vody v objemu 433 litrů za sekundu z každého zasaženého hektaru města,“ podotýká ředitel FVS Petr Olyšar. V tu chvíli pak došlo k několika věcem zároveň. Kanalizace neměla vůbec šanci takové množství vody pobrat a tak se voda rozlila po městě. Vyrazila také tlakem vody několik trubek napojených na kanalizační šachty. A třetí věc - odtékající voda se kvůli rychle seschlému profilu (loni v horkém a suchém létě) dostala i tam, kam se za normálních okolností nedostane a vymlela dutiny, pod kterými se také propadá část povrchu silnic.

Komunikace s propadlou vozovkou eviduje v současné době Město Frýdlant v ulicích Tyršova, Smetanova, Kodešova, Krátká, Holečkova, Jiráskova, Raisova, Palackého a v ulici Nová.

„Situací se zabýváme, na odstraňování škod bude město spolupracovat s FVS. Zatímco havárie v Raisově ulici by měla být provizorně opravena do několika dnů, na dalších místech nemusí být oprava tak rychlá. Musí se totiž vypracovat návrh řešení a v některých případech i malá projektová dokumentace, musí se vyřídit uzávěry komunikací, dopravně – inženýrské opatření a teprve potom je možné přistoupit k samotné opravě,“ říká starosta Frýdlantu a předseda představenstva FVS Dan Ramzer. Zda bude opravy havárie financovat město Frýdlant nebo FVS, se bude řešit případ od případu. 

2.9.2016 13:46:14 | přečteno 1031x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load