ENDEFRRUPLNLSPIT

Přednáška, výstava, příprava a odhalení památníku. Extratřída 8. E pilně pracuje

Práce9

Plné ruce práce mají v těchto dnech žáci z extratřídy 8.E. Po skvěle zvládnuté přednášce o bombardování Frýdlantu 8. 5. 1945 a přípravě pietního místa s památníkem, který se k této události váže, je čeká v neděli 8. 5. jeho slavnostní odhalení. Než se na něj vydáte, určitě si přijďte o bombardování Frýdlantu přečíst do prvního patra radnice, kde stojí dětmi vytvořená malá výstava plná informací a fotek.

V pondělí 25. dubna 2016 realizovaly děti z extra třídy 8. E, organizované při ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant, jeden ze dvou výstupů jejich projektu „Pomník obětem bombardování“. Od 16 hodin prezentovaly v obřadní síni radnice přednášku pro veřejnost nazvanou Bombardování Frýdlantu 8. 5. 1945. Obsah přednášky sestavený z dostupné literatury, archívního materiálu Městského muzea Frýdlant i záznamů vzpomínek pamětníků měl dvě části. V první žáci shrnuli vývoj na Frýdlantsku v období po Mnichovské konferenci 1938, v druhé pak seznámili posluchače z řad rodičů, učitelů i pamětníků s okolnostmi samotného bombardování Frýdlantu v poslední den války. Své povídání doprovodili prezentací fotografií, historických pohlednic i plánů k tématu.

Ti, kteří přednášku zmeškali, nemusí zoufat. To podstatné z povídání, texty i fotografie, jsou jako malá výstava k dispozici v 1. patře radnice. Zde se čtenář dočte hlavní fakta o bombardování Frýdlantu, s překvapením zjistí, kolik míst bylo bombami zasaženo, jaká jména k této události uvádí Hřbitovní kniha Frýdlantu a dozví se i něco o domě koňského řeznictví, které stálo původně v prostoru křižovatky ulic Kodešova a U Potoka a v jehož ruinách našlo po zásahu bomby smrt minimálně 21 lidí. Hřbitovní kniha, zajímavý archívní materiál uložený v muzeu, byla k dispozici pro nahlédnutí posluchačům v síni a vzbuzovala velký zájem.

Druhým a hlavním výstupem projektu žáků 8. E je realizace samotného pietního místa v blízkosti prostoru, kde stálo koňské řeznictví v ulici U Potoka. Zde v neděli 24. dubna 2016 děti ukotvily dvě lavičky, informační tabuli (okolní chodce seznámí s fakty osudného dne) a za pomoci místního kameníka p. Lukašáka i žulový kámen – pomník věnovaný všem obětem tohoto dne. Lavičky i informační tabuli vyráběli žáci sami pod dohledem a vedením pana Jana Havla ml. v jeho truhlárně po několik víkendů a spolu s ním také instalovali.

Pietní místo, které bude oficiálně odhaleno v den výročí – 8. května 2016 v 10 hodin dopoledne – čekají ještě v následujících dnech dokončovací úpravy, vydláždění prostoru okolo pomníku, ochranný nátěr laviček i vlepení textu do informační tabule.

Všichni, kteří chtějí žáky podpořit v den vyvrcholení jejich projektu, jsou srdečně na odhalení zváni!

Lucie Zralá
patronka projektu

logo extra tridalogo NFTlogo EDUin

Extratřída práce na pomníku a přednáška

Práce2

Práce2

 
Práce3

Práce3

 
Práce5

Práce5

 
Práce6

Práce6

 
Práce7

Práce7

 
Práce8

Práce8

 
Práce9

Práce9

 
Práce10

Práce10

 
Přednáška3

Přednáška3

 
Přednáška4

Přednáška4

 
Přednáška5

Přednáška5

 
Přednáška6

Přednáška6

 
Přednáška7

Přednáška7

 
Přednáška8

Přednáška8

 
 
29.4.2016 12:29:05 | přečteno 1593x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load