ENDEFRRUPLNLSPIT

Pozor na silné bouřky. Zasáhnout mají celou republiku

blesk

Výstrahu před silnými bouřkami, které mají Českou republiku zasáhnout v úterý 31. května 2016 odpoledne a v noci, vydal dnes Český hydrometeorologický ústav. Výstraha platí od úterního poledne do půlnoci a v Libereckém kraji je pravděpodobnost výskytu bouřek velmi vysoká.

Nad střední Evropou se bude po celý tento týden udržovat rozsáhlá oblast nižšího tlaku vzduchu. Zejména v odpoledních hodinách lze proto očekávat bohatou přeháňkovou, případně i bouřkovou činnost. 

V úterý 31. května 2016 se budou přeháňky a ojediněle i bouřky vyskytovat zpočátku jen místy. Kolem poledne ale začne srážek přibývat. Později už budou přeháňky a místy bouřky, které budou ojediněle intenzivní, doprovázené přívalovými srážkami s úhrny kolem 30 mm, kroupami nebo silnými nárazy větru kolem 20 m/s (72 km/h) na většině území. Nejvyšší pravděpodobnost výskytu silných bouřek je v úterý 31. 5. v krajích Libereckém, Kralovéhradeckém, Pardubickém a Vysočina, nejnižší naopak na zapadě Čech.

Během noci na středu bude srážková činnost slábnout, ale v odpoledních hodinách lze minimálně do pátku 3. června dále očekávat na většině území přeháňky a místy bouřky, které mohou být ojediněle intenzivní.

Varování a doporučení ke zmírnění následků jevů:

- přívalový déšť může ojediněle vést k zatopení níže položených míst, sklepů a podobně
- pro omezení škod nárazovým větrem zajistěte okna, dveře a odstraňte nebo upevněte volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky,...)
- dbejte na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví a podobně a pozor dejte také na nebezpečí zásahu bleskem
- sledujte vývoj situace pomocí záběru z meteorologických radarů zobrazených na webových stránkách CHMU (www.chmi.cz) nebo v aplikaci chytrého telefonu,
tabletu apodobně

30.5.2016 13:40:17 | přečteno 1328x | Martina Petrášková
 

Město Frýdlant

Městský úřad Frýdlant
T. G. Masaryka 37, 464 01  FRÝDLANT

tel.: +420 488 886 111
e-mail: mesto@mu-frydlant.cz
podatelna: podatelna@mu-frydlant.cz
datová schránka: t27bufd

Další kontakty

 
load